Středa 19. května. Svátek má Ivo.

Americké trhy navázaly na včerejší „otočku“ a silně posilují

15.12.2015 | 20:20 0 Komentářů

Zámořské trhy následují rally v Evropě a pokračují tak ve včerejším růstu, když hlavní indexy si aktuálně připisují více než 1% zisky. Širší index S&P500 tak po pondělním krátkém „nahlédnutí“ pod psychologickou hladinu 2000 bodů nyní osciluje okolo mety 2050 bodů.

Děje se tak na pozadí obratu na trhu s ropou. Cena černého zlata pokračuje v korekci předchozího propadu při posunu vzhůru o 3% na 37,5 USD (americká WTI). Současně dochází k uklidnění na trhu s vysoko úročenými dluhopisy, když referenční iShares iBoxx $ High Yield Corporate Bond ETF (HYG) zpevňuje o 1,7% a zotavuje se z pokrizových minim. Trh již široce očekává zítřejší zahájení úrokových sazeb ze strany Fedu, nemělo by tak být spuštění měnové restrikce po více než 7 letech přijato s velkým překvapením. Současně je od Fedu očekáváno potvrzení indikace velmi pozvolného tempa růstu úrokových sazeb v budoucnu.

Navzdory dnešnímu růstu ceny ropy zůstává komoditní sektor nadále pod tlakem – Bloomberg Commodity index propadl na nové 16leté minimum, pod hodnotu 80 bodů (maximum 30.6.2008 – 233 bodů). Nedaří se mědi padající o 2,5% a především zemnímu plynu klesající o 3,8% na nejnižší hodnoty od r. 2001! Viz širší článek o zemním plynu zde.

V rámci indexu S&P500 se logicky nejvíce daří energetickému sektoru (+2,6%), podobně si vedou i finanční instituce (+2,5%), solidní růst si pak připisuje i sektor zdravotnictví (+1,7%) a utility (+1,3%). Na chvostu zůstal oborový index průmyslových společností (pouze +0,2%) srážený konglomerátem 3M (MMM -6%) po opětovném snížení výhledu.

3M tak dominuje i dnešním propadům jednotlivých společností, nedaří se ani uhelné společnosti Consol Energy (CNX -4%). Naopak růstům vévodí provozovatel ropných plošin Ensco (ESV) se ziskem 8%, přes 6% si pak připisují farmaceutické spol. Mallinckrodt (MNK), Endo International (ENDP) a Illumina (ILMN).

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.