Pátek 18. června. Svátek má Milan.

Americké trhy míří v rámci týdenních změn k nejlepším výkonům za poslední roky

09.10.2015 | 21:07 0 Komentářů

Index S&P se stabilně pohybuje nad hranicí 2000, což je nejvyšší hodnota od 20. srpna. V týdnu se nejvíce dařilo těžařům a energetickým společnostem, které výrazně pomohla rostoucí ropa.

Například akcie Glencore se od minim téměř zdvojnásobily. Tyto extrémní růsty ale nejsou způsobeny vstupem nových investorů, ale masivním uzavíráním krátkých pozic. Proto je otázkou, zda tyto růsty mají opodstatnění pro nové potenciální investory.

Americký dolar pokračuje v oslabování vůči euru nad úroveň 1,1362 (EUR/USD +0,76 %), přičemž vůči japonskému jenu mírně posiluje (USD/JPY, + 0,32 %).

Včera po uzavření trhů producent hliníku Alcoa (AA) zveřejnil horší než očekávané výsledky, o kterých jsme informovali zde. Akcie reagují poklesem o 6,3 %.

V rámci indexu S&P se daří sektorům informačních technologií (+0,3 %), průmyslové výroby (+0,3 %) a spotřebitelskému (+0,2 %). Největší ztrátu zaznamenává hvězda nedávných dní energetický sektor (-0,8 %), který tak koriguje předchozí zisky.

Ropa WTI se opět dostala pod hranici 50 dolarů, přičemž se obchoduje spíše na základě technických faktorů a pohybuje se střídavě výše a níže u zavírací ceny.
Zajímavostí je schválení návrhu zákona sněmovnou reprezentantů rušící 40 let starý zákaz exportu ropy z USA. V případě schválení lze očekávat minimálně narovnání spreadu mezi WTI a Brentem.

V rámci komodit roste výrazně měď (+3 %), zlato (+1 %) a platina (+2,7 %) a zinek (+10 %) po zprávě o snížení produkce těžařem Glencore.

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.
Prohlášení

Vojtěch Cinert
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.