Pátek 26. února. Svátek má Dorota.

Americké trhy i přes opatrnost investorů opět na maximech

06.11.2014 | 19:45 0 Komentářů

Americké indexy se během seance postupně přesunuly do kladného teritoria a aktuálně si připisují mírné zisky, když širší S&P500 přidává 0,2%. Od říjnového (15.10.) minima registruje nárůst přes 11% a spolu s DJIA opět posouvá svá historická maxima. Dnes (prozatím) pouze symbolicky před zítřejšími sledovanými daty z trhu práce (počet nově vytvořených pracovních míst / nezaměstnanost).

Dnes zvěřejněná čísla o nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti umocnila optimismus investorů, když týdenní hodnota klesla na nejnižší úroveň za posledních 14 let! Pozitivní sentiment podpořilo i vystoupení šéfa ECB, které naznačilo blížící se spuštění měnových stimulů kvůli slabému ekonomickému výhledu Eurozóny a inflací pod stanoveným cílem. I přes pokračující „vyčkávací mód“ M.Draghiho se k rally opět vydal americký dolar, který vůči EUR posílil na 2-letá maxima po prolomení hranice podpory u 1,25 EUR/USD. Naopak drahé kovy po předchozích propadech se udržují okolo nuly.

V rámci indexu S&P500 se nejvíce dnes daří cyklickým oborům – v čele figurují producenti těžké techniky (subindex zpevňuje o 1%), těžaři (+0,9%) a sektor energií (+0,8%). Naopak defenzivní obory ztrácí – sektor utilit odepisuje 1,6% po špatných číslech spol. AES (AES -6%), nedaří se ani telekomunikacím (-1,1%).

Hvězdou dne mezi kontributory S&P500 je maloobchodní řetězec s kvalitními potravinami Whole Foods Market (WFM), rostoucí přes 10% po příznivých kvartálních výsledcích. Titul se tak rychle odpoutává od nedávných mnohaletých minim. Naopak v suterénu se nachází akcie pojišťovací spol. Genworth (GNW) po čtvrtletních číslech, které dramaticky zaostaly za očekáváním. Akcie propadá o 38% k dvouletým minimům. 11% si odepisuje i producent čipů do mobilních telefonů Qualcomm (QCOM), jehož čísla za uplynulé čtvrtletí též nenaplnila očekávání trhu.

Ze zajímavých pohybů zmiňme pokračující rally v americkém uhelném sektoru (s orientací především na energetické uhlí). Řada titulů registruje od říjnových minim tučné zisky v čele se zadluženými Walter Energy (WLT) +90% či Arch Coal (ACI) +65% na pozadí změny trendu na trhu s plynem (konkurent uhlí), který posílil z nedávných téměř 3,5 USD na aktuálních 4,3 USD/MMBtu i přes dnešní report vyšších než očekávaných zásob. Zatracované uhelné akcie ještě mohou být žhavé předvánoční zboží. A nedávné vítězství Republikánů ve volbách, držící nyní většinu ve Sněmovně reprezentantů i Senátu, může přilít olej do ohně – schválené restrikce pro uhelné elektrárny, podporované obamovou administrativou, pravděpodobně budou revidovány s možnými důsledky právě ve prospěch uhlí.

Lamač David, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.