Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Americké trhy brzdí v rozletu ceny komodit, ropa krátce pod 30 USD

12.01.2016 | 20:50 0 Komentářů

Zámořským indexům se většinu seance daří držet v kladném teritoriu, když aktuálně širší S&P500 posiluje o 0,5%, technologický Nasdaq dokonce přidává 0,7%.

Pomyslnou „kouli u nohy“ nadále tvoří komoditní sektor, který se opět drží na výkonnostním chvostu. Na nová minima propadá řada komodit v čele se sledovanou ropou, která se poprvé od roku 2003 obchodovala pod psychologickou hranicí 30 USD / barel. Následně došlo k mírnému zotavení a aktuálně se nejbližší kontrakt pohybuje okolo 30,60 USD/b. Analytické domy jsou pro krátký horizont nadále skeptické věštící ceny hlouběji pod dnešní metu 30 USD. Bloomberg komoditní index propadá na nová minima od počátku sledování v r. 1991, přičemž od počátku roku již ztratil přes 5%. Mediálním strašákem zůstává především Čína a obavy z její dalšího ekonomického zpomalení. Vybrané komodity se nicméně dostávají do přeprodaného pásma, kde roste pravděpodobnost možného krátkodobého rally.

Pozornost investorů se začíná nyní upínat na výsledkovou sezonu za Q4, kterou včera neoficiálně odstartoval producent hliníku Alcoa (AA). Ta dnes ztrácí přes 9% i přes poměrně solidní čísla a povzbudivý výhled pro hliníkový sektor pro r. 2016, kdy CEO předpokládá meziroční růst poptávky o 6% a současně tlaky na straně nabídky díky omezování globální produkce. Souhrnně je pro společnosti zařazené v indexu S&P500 očekáván meziroční pokles zisku o 5,3% a tržeb o 3,3%.

V rámci indexu S&P500 se dnes nejlépe vede sektoru informačních technologií, přidávající 1,2%, dobře si vede i zdravotnictví a sektor zbytných statků (shodně +1%). Nejhůře si vede pak sektor základních materiálů a energií (-0,4%), spolu s utilitami (-0,4%) a telekomunikačními službami (-0,3%).

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.