Pondělí 19. dubna. Svátek má Rostislav.

Americké rafinérie zaznamenávají vysoké rafinérské marže z dieselu

24.05.2016 | 10:56 0 Komentářů

Americké rafinérie v současné době zaznamenávají nejvyšší marže z produkce dieselu od letošního února. Marže jsou pozitivně ovlivněny nižší produkcí v USA, která zapříčinila v tomto období roku neobvykle vysoký pokles zásob.

Letos v zimě byla neobvykle nízká poptávka po dieselu a jiných destilátech kvůli mírné zimě (což ovlivnilo i poptávku po plynu), což se projevilo v propadu marží z produkce těchto produktů. Americkým rafinériím se v 1Q kvůli nízkým maržím meziročně snížil zisk o 74 %.

Silná poptávka po dieselu nepřichází v pravý čas, protože řada amerických rafinérií se soustředí na produkci benzínu před očekávanou rekordní motoristickou sezónou.

Crack Spread u dieselu, který slouží k odhadu zisku z produkce rafinérských produktů, se tento měsíc zvýšil o 40 % na 14,90 dolaru za barel, což je nejvyšší úroveň od letošního února.

Minulý týden se v USA zásoby destilátů snížily o 3,2 mil., což byl druhý největší mezitýdenní pokles od roku 1982, kdy americký úřad EIA shromažďuje údaje.

Ve světě vypadá nejvíc zajímavě poptávka v Indii, která vykazuje silnou dynamiku. Některé americké rafinérie do Indie navyšují exporty včetně zmíněného dieselu.

Podle analytiků Wood Mackenzie se produkce dieselu v USA meziročně snížila o 300 tisíc barelů denně. Důvodem jsou vyšší marže z produkce benzínu, což motivovalo rafinérie k vyšší produkci benzínu a menší produkci destilátů.

Na druhé straně v letních měsících se očekává rekordní využití rafinérské kapacity, což by mělo přebytek poptávky snížit.

Následující obrázek ukazuje vývoj zásob destilátů v USA podle týdenních zásob, které vycházejí každou středu od úřadu EIA.

Druhý graf ukazuje vývoj indikativní poptávky po destilátech v USA, která naznačuje růst poptávky z několikaletých minim.

Zdroj: Reuters, EIA, John Kemp píšící pro agenturu Reuters

Vojtěch Cinert, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.