Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Americké indexy znovu posunují svá historická maxima.

27.12.2019 | 19:02 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,2 % na 28678,74 b.
Index S&P 500 +0,1 % na 3243,18 b.
Index Nasdaq Composite -0,05 % na 9018,156 b.

V páteční seanci americké indexy pokračují ve svém růstu a opět o něco výš posunují své hodnoty historických maxim. Index Dow Jones tak roste o 0,2% a širší S&P 500 se pohybuje silnější o 0,1%.  K této situaci dopomáhá pozitivní sentiment na trzích a také skutečnost, že indexy rostou ke konci roku na výrazně podprůměrných objemech. Obchodování je klidné a za absence důležitých maker. Trhy také pozitivně reagují na včerejší komentář Pekingu, který informoval, že je v úzkém kontaktu s Washingtonem kvůli obchodní dohodě. Tato informace přišla poté, co se samotný prezident Donald Trump zmínil o slavnostním podepsání první fáze obchodní dohody.

Dolar na páru s eurem dnes  citelně ztrácí  ( -0,74% ) své předchozí zisky a dostává se tak k úrovni 1,1180 USD/EUR.

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti v USA  podle reportu klesly minulý týden na 222 000 z 235 000 a to v souladu s odhady analytiků.

Blízko úrovně 61,70 USD/barel se drží lehká ropa WTI, která dnes i přes silné oslabení dolaru mírně posiluje 0,05%.  Lehká ropa WTI i přes dnešní oslabení ze začátku obchodování se drží na vyšších úrovních a k tomu jí dopomáhá samotný OPEC se svými spojenci, který uvažuje o zmírnění dohodnutých restrikcí na těžbu ropy. Dnes byly také reportovány zásoby ropy k 20. prosinci, které poklesly o 5,47 mil. Barelů, když analytici předpokládali pokles jen o 1,5 mil. barelů.  Z těžařských společností v sektoru černého zlata dnes necelé 1% přidávají akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlunberger ( SLB ) po předchozím růstu dnes přidávají na své tržní ceně cca 0,5% a s 0,4% nárůstem se drží také akcie jeho konkurenta Halliburtonu ( HAL ). Naopak vybíráním zisků prochází akcie těžaře  Abraxass Petroleum ( AXAS ), které ztrácí více než 2,2% a také akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy (CHK ), které obchodují se ztrátou více než 5,7%.

Za pozornost investorů dnes stojí také akcie Amazonu ( AMZN ), které v předchozí seanci uzavřely s 4,5% růstem. Dnes  akcie  v  růstové cestě pokračují a přidávají necelých 1,1%. Akcie Amazonu ( AMZN ) tak reagují na zprávu společnosti Mastercard, která informovala, že američtí spotřebitelé letos v předvánočním období více utráceli na internetu a tržby internetových obchodů tak dosáhly nového rekordu.

Na vyšších úrovních se pohybují akcie amerického výrobce elektrických vozů Tesla ( TSLA ), kde dnes čínské ministerstvo průmyslu zařadilo Model 3 od Tesly mezi elektrické vozy osvobozené od prodejní daně ve výši 10%. Toto rozhodnutí tak podpoří prodeje, protože Tesla tak bude moci Model 3 o to levněji nabízet zákazníkům a tak snáze konkurovat čínským výrobcům elektrických vozů, jako je NIO nebo Xpeng. Čínská vláda na Model 3 poskytne zájemcům o koupi dotaci ve výši 3 600 USD za vůz, který se bude vyrábět přímo v Číně.

Za zmínku stojí také akcie známého amerického výrobce letadel Boeing ( BA ), kde podle zpráv firmu opouští další vysoce postavený pracovník a to  právní poradce Michael Luttig, který se zabýval řešením krize letadel 737 MAX. Akcie společnosti Boeing ( BA ) tak posilují o necelých 0,7%.

Z leteckých dopravních společností dnes prochází korekcí akcie American Airlines ( AAL ), které ztrácí více než 3,8%.

Index S&P 500 +0,1 % na 3243,18 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zbytná spotřeba +0,4 % Energie -0,1 %
Nezbytná spotřeba +0,3 % Finanční sektor 0 %
Zdravotní péče +0,1 % Komunikační služby 0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
CenturyLink (CTL) +2,4 % TransDigm Group (TDG) -5,6 %
International Flavors & Fragrances (IFF) +1,3 % American Airlines Group (AAL) -3,8 %
Amcor (AMCR) +1,3 % Vornado Realty Trust (VNO) -3,4 %
FleetCor Technologies (FLT) +1,2 % ViacomCBS (VIAC) -1,9 %
McCormick (MKC) +1,2 % Micron Technology (MU) -1,8 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.