Pondělí 17. února. Svátek má Miloslava.

Americké indexy ve čtvrteční seanci posilují.

21.03.2019 | 18:32 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,67 % na 25919,07 b.
Index S&P 500 +0,8 % na 2846,75 b.
Index Nasdaq Composite +1,01 % na 7807,401 b.

Ve čtvrteční seanci americké akciové trhy posilují a index Dow Jones přidává 0,67% a širší S&P 500 si připisuje 0,8%. Americké indexy v růstu podporuje včerejší oznámení americké centrální banky FED. Která sdělila, že v letošním roce neplánuje zvedat základní úrokovou sazbu. Měnový výbor podle očekávání ponechal základní úrokovou sazbu v rozmezí 2,25 – 2,5%. Určitým překvapením pro investory bylo oznámení, že FED  v letošním roce sazbu zvedat nebude, ale až v roce 2020 plánuje FED jen jedno zvýšení o čtvrt procentního bodu. Podle analytiků jde o změnu směru, protože ještě koncem roku centrální banka počítala se dvěma posuny nahoru základní úrokové sazby.

Za pozornost stojí ceny ropy, které se posunuly na nejvyšší úroveň za čtyři měsíce. Podporou černému zlatu byla především středeční zpráva EIA ohledně stavu zásob surové ropy, které za poslední týden klesly o nečekaně  silných  9,6 mil. barelů, když analytici předpokládali nárůst zásob o 309 000 barelů. Toto čerpání zásob tak bylo největší od loňského července. Lehká ropa WTI se tak pohybuje nad hranicí 59,9 USD/barel, ale dnes mírně koriguje o 0,46%. Tato situace vyšších cen ropy hraje do not těžařským společnostem v sektoru černého zlata. Po předchozím nárůstu se v kladných hodnotách nachází společnost Transoceán ( RIG ), která těží ropu především z věží v oceánu a její akcie rostou o necelé 1% a podobně se daří také akciím americké společnosti Murphy Oil ( MUR ), která informovala, že prodá své aktivové portfolio v Malajsii divizi thajské společnosti PTTEP za celkovou sumu 2,13 mld. USD a její akcie obchodují výš o necelých 0,3%. Naopak prodejnímu tlaku dnes prochází akcie Ptrobrasu ( ( PBR ), které oslabují o 5,5%  a více než 0,5% ztrácí akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ) a také jeho konkurent Halliburton ( HAL ) obchoduje v červených číslech a ztrácí více než 0,7%.

Za zmínku dnes stojí také akcie amerického výrobce letadel Boeing ( BA ), který intenzivně pracuje na eliminování softwarových závad ve svých letadlech 737 MAX a v reakci na 2 nedávné nehody výrobce umístil do svých strojů nové bezpečnostní zařízení a jde o varovné světlo, které bude upozorňovat piloty na nefunkčnost důležitých senzorů. I přes tyto opatření akcie po předchozím propadu dnes oslabují o necelých 0,9%.

Na negativní vlně se dnes vezou akcie farmaceutické společnosti Biogen ( BIIB ), které silně oslabují o více než 29%. Společnost informovala, že její lék na Alzheimerovu nemoc v testech selhal a pravděpodobně nebude na důsledky této nemoci fungovat. V konkrétním případě se jedná o látku aducanumab. Klinické studie, které byly v pokročilé fázi neprokázaly, že léčba bude efektivně fungovat. Z výše zmíněných důvodů se společnost Biogen a její partnerská  organizace Eisai rozhodly společně klinické testy a celou věc ukončit.

Naopak na růstové vlně se dnes vezou akcie technologické společnosti Micron ( MU ), která po reportu výsledků posiluje o více než 8,4%. Silným růstem dnes prochází také akcie Conagra Foods ( CAG ), kde společnost reportovala své výsledky za fiskální 3Q. a investory potěšil výnos 0,51 USD/akcii, když analytici předpokládali 0,49 USD/akcii. Společnost reportovala také tržby, které proti minulému období vzrostly o 35,7% a činily 2,71 mld. USD. Akcie se těší zájmu investorů a dnes posilují o 12%.

Index S&P 500 +0,8 % na 2846,75 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +1,9 % Finanční sektor -0,4 %
Reality +1,6 % Energie +0,2 %
Nezbytná spotřeba +1,1 % Zdravotní péče +0,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Conagra Brands (CAG) +12 % Biogen (BIIB) -29 %
Micron Technology (MU) +8,4 % Mattel (MAT) -4,0 %
Western Digital Corp (WDC) +8,0 % Regions Financial Corp (RF) -3,0 %
Electronic Arts (EA) +7,8 % KeyCorp (KEY) -2,8 %
Qorvo (QRVO) +7,4 % Monster Beverage Corp (MNST) -2,7 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Tweet 20
Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.