Neděle 25. října. Svátek má Beáta.

Americké indexy v zeleném, komodity (opět) na vzestupu

12.04.2016 | 19:05 0 Komentářů

Po nevýrazném otevření se zámořské trhy přesunuly do kladného teritoria v čele s užším indexem DJIA posilující o 0,8%, širší index S&P500 zpevňuje o 0,7%, technologický Nasdaq dnes zaostává, když přidává „pouhých“ 0,4%.

Dnešnímu růstu dominuje energetický sektor, který v rámci indexu S&P500 zpevňuje o silných 2,5% na pozadí posilování cen ropy o více než 3% (aktuálně WTI 41,7 USD/b (+3,4%)) po zprávách o dosažení (údajné) dohody o zmrazení produkce mezi velmocemi Ruskem a Saúdskou Arábií před nedělní schůzkou předních těžařských států. Vedle toho dnes americká vládní agentura pro energii opět snížila odhad produkce pro následující 2 roky v návaznosti na trvající pokles břidličné těžby.

Podobné zisky dnes též eviduje zemní plyn, aktuálně posilující o 3,6% na 1,98 USD/mmbtu, příznivý den evidují i průmyslové komodity – měď zpevňuje téměř o 2% na 2,13 / libru, železná ruda přidává 2,1% na bezmála 55 USD za tunu.

Vedle energií solidní přírůstek registruje i sektor telekomunikačních služeb a financí (shodně +0,8%), podobně si stojí i průmyslové podniky (+0,7%) a sektor základních materiálů (+0,7%). Relativně nejhůře se pak vede informačním technologiím zaznamenávající pouze 0,2% zisk.

Mezi jednotlivými akciemi se dnes logicky nejvíce daří těžařským firmám. V rámci S&P500 nejvíce zpevňují akcie plynařské spol. Chesapeake Energy (CHK) posilující o 33% poté, co společnost včera úspěšně dojednala obnovu 4 mld. kreditní linky do června 2017 a tím tak získala důležitý čas pro možné zotavení ceny plynu i prodej vybraných aktiv. Podotkněme, že Chesapeake eviduje čistý dluh v objemu 10 mld. USD, který pod vlivem kolísající komodity vyvolal v uplynulém období řadu spekulací včetně údajného směřování do bankrotu (v únoru), short interest dle posledních údajů zůstává na vysokých 25%.

V čele růstu se drží i spol. Southwestern Energy (SWN) a Marathon Oil (MRO) se ziskem přes 12%, Range Resources (RRC) posiluje o bezmála 9%, Murphy Oil či Transocean (RIG) přidávají 8%. Naopak mezi poraženými se drží výrobce síťových produktů Juniper Networks (JNPR -8%) po snížení ziskového výhledu tento kvartál, investory nepotěšil ani producent hliníku Alcoa (AA), který po výsledcích za 1Q oslabuje o 4% (více viz  zde).

Po včerejším odstartování výsledkové sezony Alcoou bude zajímavé sledovat první kvartální repot finanční instituce, a to JP Morgan (JPM), zítra před otevřením trhu.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.