Pátek 23. dubna. Svátek má Vojtěch.

Americké indexy v závěru týdne výrazně oslabují

07.12.2018 | 20:39 0 Komentářů

Všechny americké indexy na pozadí nejistoty ohledně obchodních vztahů na trase USA a Čína klesají. Nejvýrazněji odepisují technologie.

Americké indexy se v závěrečné seanci prvního prosincového týdne obchodují výrazně v červených číslech, když na trhy nadále doléhá obava z potenciálních neúspěšných jednáních ohledně obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou.

Investory příliš nepotěšila ani slova členky rady guvernérů Fedu Lael Brainardové, která dnes na konferenci Peterson Institute for International Economics ve Washingtonu řekla, že ekonomika USA nadále vykazuje silná čísla a graduální zvyšování úrokových sazeb ve střednědobém horizontu se tak nadále jeví jako vhodná měnová politika ze strany americké centrální banky. Braindardová dodala, že graduální růst úrokových sazeb dává centrální bance čas hodnotit dopady měnově-politických rozhodnutí. Posléze samozřejmě nezapomněla dodat, že dynamika růstu úrokových sazeb se bude odvíjet nadále od toho, jak se bude vyvýjet výhled Fedu.

Nejvýrazněji klesají akcie technologických společností, nedaří se ani odvětvím zbytné spotřeby a zdravotní péče. Naopak nejlépe si vedou defenzivní utility či energetické tituly. Ty tak reagují na rostoucí cenu ropy, které pomáhá dosažení dohody kartelu OPEC s nečleny o snížení těžby o  1,2 mil. barelů denně.

Nejvýrazněji z celého indexu odepisují akcie kosmetického řetězce Ulta Beauty (ULTA; -11,0 %), když firma spolu se zveřejněním kvartálních čísel nepotěšila investory slabším výhledem. Výrazně klesají také společnosti American Airlines Group (AAL; -8,4 %), Advanced Micro Devices (AMD; -7,6 %), Hewlett Packard Enterprise (HPE; -7,5 %) či Cooper Cos (COO; -10,0 %). Broadcom (AVGO; -0,18 %) se po kvartálním reportu obchoduje mírně v záporu.

Z makroekonomických dat za zmínku stojí dnešní report z amerického trhu práce. Největší ekonomika světa v listopadu vygenerovala méně pracovních míst než se očekávalo. Pod odhady zůstalo i meziměsíční tempo růstu mezd (0,2 %) vs. 0,3 % konsensus; meziroční v souladu s očekáváním 3,1 %). 

Index S&P 500 -2,34 % na 2632,84 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,3 % Informační technologie -3,3 %
Energie -0,2 % Zbytná spotřeba -2,9 %
Nezbytná spotřeba -1,5 % Zdravotní péče -2,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
EOG Resources (EOG) +2,7 % Ulta Beauty (ULTA) -11 %
Helmerich & Payne (HP) +2,4 % Cooper Cos (COO) -10 %
Diamondback Energy (FANG) +2,3 % American Airlines Group (AAL) -8,4 %
Schlumberger (SLB) +2,2 % Advanced Micro Devices (AMD) -7,6 %
Newmont Mining Corp (NEM) +2,1 % Hewlett Packard Enterprise (HPE) -7,5 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.