Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Americké indexy v závěru týdne mírně v plusu

13.07.2018 | 19:51 0 Komentářů

Americké indexy se obchodují v poklidné páteční seanci v kladných hodnotách. Bluechipsový Dow Jones roste výrazněji o 0,45 %, širší S&P 500 o pouhých 0,15 %. Daří se energetickým titulům na pozadí rostoucí ceny ropy. Po kvartálních reportech tří velkých bank mírně klesá finanční sektor.

Americké indexy prožívají v závěru druhého červencového týdne vcelku poklidnou seanci. Bluechipsový index Dow Jones posiluje o 0,45 %, zatímco širší S&P 500 si připisuje mírnějších 0,15 %. Technologický Nasdaq se obchoduje na nule.

Akciím v zámoří pomáhá alespoň dočasné chvilkové zklidnění napětí mezi světovými velmocemi v návaznosti na spirálovité obchodní války. Navíc pomáhá rostoucí cena ropy, když WTI se vrátila zpět nad 70 dolarů za barel. V současné chvíli se pohybuje na 71,05 dolarech za barel a tahá tak nahoru energetický sektor, který je nejrůstovějším z celého indexu S&P 500. Daří se také průmyslovým společnostem a sektoru nezbytné spotřeby. Naopak klesají telekomunikace, mírněji ztrácí utility.

Mírně v červených číslech se pohybuje i finanční sektor po dnešním reportu tří velkých amerických bank. Nejlépe si po veskrze pozitivním reportu vede JP Morgan (JPM; -0,07%), i ta se však obchoduje na červené nule. JP Morgan zaznamenala růst napříč všemi divizemi a vykázala celkové výnosy i ziskovost nad konsensem analytiků oslovených agenturou Bloomberg. V návaznosti na pozitivní absolvování stress testů Fedu navíc oznámila navýšení dividendy na 0,8 dolarů z předchozí výše 0,56 dolarů. Banka také plánuje v následujícím roce zpětný odkup akcií v objemu 20,7 miliard dolarů.

Již hůře si vedly další dvě dnes reportující banka. Citigroup (C; -1,97 %) reportovala smíšené výsledky. Zatímco výnosy zaostaly za odhady analytiků, ziskovost naopak konsensus překonala. Po zveřejnění kvartálního reportu oslabuje i Wells Fargo (WFC; -0,95 %), která nadále bojuje s následky dva roky starého skandálu se zakládáním falešných účtů. Banka je stále pod drobnohledem regulátorů. Ze strany americké centrální banky nadále platí restrikce na omezení růstu bilance banky, dokud nezlepší úroveň compliance. Výsledky za druhé čtvrtletí zaostaly za očekáváním, a to jak na úrovni celkových výnosů, tak i ziskovosti.

Za zmínku stojí také včerejší rozhodnutí soudní poroty ve státě Missouri, které pro společnost  Johnson & Johnson (JNJ; -1,29 %) znamená zaplatit pokutu a odškodnění v celkové výši 4,7 miliardy dolarů za způsobení rakoviny vaječníků u 22 žen.

Výnosy amerických bondů dnes klesají, desetiletý vládní dluhopis se obchoduje s výnosem 2,83 %. Dolar na páru s eurem na 1,1671 EUR/USD.

Index S&P 500 +0,15 % na 2802,62 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1 % Telekomunikace -1 %
Průmysl +0,7 % Finanční sektor -0,2 %
Nezbytná spotřeba +0,6 % Utility -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Newfield Exploration (NFX) +2,9 % Freeport-McMoRan (FCX) -3,6 %
Devon Energy Corp (DVN) +2,7 % Netflix (NFLX) -3,4 %
Ulta Beauty (ULTA) +2,7 % Broadcom (AVGO) -3,1 %
PACCAR (PCAR) +2,6 % Mattel (MAT) -2,8 %
Concho Resources (CXO) +2,5 % Under Armour (UAA) -2,2 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.