Neděle 21. července. Svátek má Vítězslav.

Americké indexy v záporu, klesají zejména technologie a telekomunikace

05.10.2018 | 20:37 0 Komentářů

Všechny tři hlavní americké indexy se obchodují v záporu, klesají zejména technologie a telekomunikační firmy. Na trhu panují obavy z další eskalace obchodních válek a rychlejšího utahování měnové politiky ze strany Fedu.

Hlavní americké indexy se v závěru týdne obchodují v červených číslech, když nejhůře si vedou technologické tituly v návaznosti na další obavy z eskalace negativních obchodních vztahů mezi Spojenými státy a Čínou. Technologický Nasdaq tak odepisuje 1,37 %. Bluechipsový Dow Jones posléze klesá o 0,86 % a širší S&P 500 se obchoduje slabší o 0,70 %.

Kromě již zmiňovaných informačních technologií se nedaří ani sektoru telekomunikací, klesají také společnosti ze sektoru zbytné spotřeby. Naopak rostou utility.

Kromě negativního vývoje americko-čínských vztahů se na negativním vývoji na trzích podepisuje také očekávání možného rychlejšího zvyšování úrokových sazeb ze strany americké centrální banky. Tomu ostatně nasvědčuje i vývoj výnosů desetiletých vládních bondů, který v posledních dnech ukazuje na růst inflačních očekávání. I přesto, že ze strany komentářů členů FOMC nezaznívá nic, co by nasvědčovalo rychlejšímu utahování měnových podmínek oproti prognóze centrální banky, trhy reagují na jakoukoliv zprávu týkající se možného budoucího vývoje měnové politiky velmi sensitivně. Dnes byl zveřejněn report z trhu práce, který opět mohl spekulace podobného typu rozvířit. A to i přesto, že v záři vygenerovala ekonomika USA méně pracovních míst oproti očekávání. Míra nezaměstnanosti však mírně poklesla, růst mezd byl v souladu s odhady.

Akcie General Electrics (GE; +4,4 %) dnes výrazně posilují poté, co byla zveřejněna potenciální odměna pro nového CEO Lawrence Culp, která obsahuje finanční hotovost a zejména akcie firmy. Culp však odměnu dostane pouze v případě, kdy se mu podaří zastavit propad akcií společnosti.

Index S&P 500 -0,7 % na 2881,35 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +1,6 % Informační technologie -1,5 %
Reality +0,3 % Telekomunikace -1,1 %
Nezbytná spotřeba -0,2 % Zbytná spotřeba -1,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
General Electric (GE) +4,4 % IPG Photonics Corp (IPGP) -13 %
Tyson Foods (TSN) +2,4 % Newell Brands (NWL) -6,2 %
FirstEnergy Corp (FE) +2,2 % Costco Wholesale Corp (COST) -5,5 %
PG&E Corp (PCG) +2,1 % Xilinx (XLNX) -5,1 %
Clorox (CLX) +2,0 % Eastman Chemical (EMN) -4,9 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.