Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Americké indexy v kladných hodnotách

06.06.2018 | 19:17 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,94 % na 25032,48 b.
Index S&P 500 +0,45 % na 2761,12 b.
Index Nasdaq Composite +0,28 % na 7659,057 b.

Americké akciové trhy se drží v kladných hodnotách a index Dow Jones posiluje o 0,94%a širší S&P 500 je zatím silnější o 0,45%. Dnes  se nereportují žádná důležitá data, kromě ropy a snad za zmínku stojí počet volných míst v USA, který poprvé překonal počet nezaměstnaných. Podle reportovaných čísel bylo v březnu více pozic než samotných uchazečů  o   práci. Počet volných míst v USA v dubnu vzrostl  na 6,7 mil.  pozic zatímco Američanů bez práce  bylo  6,3 mil.  

Dnes byla reportována od EIA také změna zásob surové ropy k 1. červnu,  která ukázala na převis zásob o 2,072 mil. barelů, když analytici předpokládali pokles zásob o 3 mil. barelů.  Lehká ropa WTI na report  převisu  zásob reaguje negativně a oslabuje o necelých 1,3% na úroveň  poblíž ceny 64,72 USD/barel.  Do ceny WTI se zapojily také aktivně Spojené státy, které neoficiální cestou požádaly OPEC o navýšení produkce o 1 mil. barelů  a  z  historického hlediska se jedná o  nestandardní   krok.  Americký prezident si dal za cíl mít levnější pohonné hmoty pro domácí spotřebitele před blížícími se volbami a výrazně tak přispívá k diskuzi   o  postupném uvolňování  těžebních  limitů.  I přes nárůst zásob se daří akciím z těžebního sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z věží v oceánu posilují o 2,1% a hned v závěsu jsou akcie těžaře ropy a mědi Freeport  McMorran ( FCX ), které si připisují  více než 2,1%. Celkem slušně si vedou také akcie těžaře ropy a plynu Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ), které obchodují silnější o 1,6%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Halliburton ( HAL ), který přidává 0,6% a také jeho přímý  konkurent akcie Schlumbergeru ( SLB ),  posilují o nepatrných 0,4%.

Euro je dnes na páru s dolarem silnější o 0,5% a dostává se k úrovni 1,1776 USD/EUR. Tato situace pomáhá žlutému kovu, který atakuje úroveň 1300 USD/Troy. unci a přidává více než 0,28%.  I když ceny zlata rostou, tak se dnes nedaří těžebnímu sektoru. Více než 0,7% ztrácí akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( ABX ) a také konkurenční těžební společnost Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), jejíž akcie si odepisují více než 2,1%.

Za pozornost dnes stojí akcie výrobce elektrických vozů Tesla ( TSLA ), které se dnes obchodují s nárůstem o více než 7,4%. Čínská vláda v předchozím oznámila, že dovolí zahraničním výrobcům autonomních vozidel vystavět své závody na  svém  území.  Vedení automobilky na výročním setkání akcionářů představilo hrubé obrysy záměru a také plánu postavit novou první zahraniční továrnu v Šanghaji. Nástup Tesly do Číny byl podle analytiků dlouho očekávaným krokem, protože by pomohl řešit problém dovozních tarifů. Elon Musk na schůzi akcionářů komentoval také problémy s produkcí Modelu 3. Podle jeho hodnocení udělala automobilka mnoho chyb, které se v krátkém čase podařilo odhalit a pracuje se intezivně na jejich odstranění. Musk také oznámil, že by firma mohla dosáhnout své cílové produkce 5 000 vozidel verze Model 3/týdně do konce června. Akcie se dnes těší zájmu investorů a přidávají více než 6,7%.  

Dnes se nedaří americké internetové společnosti Facebook ( FB ), která potvrdila, že sdílela data uživatelů své sociální sítě s několika čínskými výrobci chytrých telefonů, včetně společnosti Huawei. Víceprezident společnosti Facebook pro mobilní partnerství Francisco Varela podle agentury AP uvedl, že čínské podniky Huawei, Lennovo, Oppo a TCL, patří k řadě výrobců telefonu, kteří získali přístup k datům uživatelů Facebooku. Akcie Facebooku ( FB ) tak ztrácí necelých 1,4%.

Index S&P 500 +0,45 % na 2761,12 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +1,6 % Utility -1,6 %
Základní materiály +1 % Reality -0,3 %
Zbytná spotřeba +0,7 % Nezbytná spotřeba -0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Nektar Therapeutics (NKTR) +12 % Brown-Forman Corp (BF/B) -6,9 %
Devon Energy Corp (DVN) +5,7 % Fastenal (FAST) -4,2 %
Advanced Micro Devices (AMD) +5,3 % PPL Corp (PPL) -3,2 %
Equifax (EFX) +5,0 % SCANA Corp (SCG) -3,1 %
DISH Network Corp (DISH) +3,4 % Marathon Petroleum Corp (MPC) -3,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.