Pondělí 01. března. Svátek má Bedřich.

Americké indexy umazávají ztráty z úvodu seance

23.10.2018 | 20:36 0 Komentářů

Zámořské trhy se postupně vymaňují ze silných úvodních ztrát, když širší index S&P500 oslaboval o více než 2%, s následným postupným odvracením nepříznivé bilance. Aktuálně indexy vykazují ztrátu cca 0,5%, na trzích je patrný oportunitní nákupní apetit a dá se předpokládat, že i uzavřou nad závěrečnými hodnotami z 11. října představující nejnižší úroveň pod dosažení předchozích maxim.

Nervozita investorů vyúsťující v plošný propad pramení z globálních témat – vrásky působí chladnoucí čínská ekonomika, která dle oficiálních čísel vykázala v uplynulém čtvrtletí nejpomalejší růst od r. 2009, a to ještě před plným dopadem probíhající obchodní války USA / Čína skrze importní cla. Negativně působí i trvající „přetahovaná“ o italský rozpočet na příští rok. Vedle toho těžší korporátní váhy Caterpillar (CAT -7%) či 3M (MMM -4%) vyslaly v rámci kvartálního reportu signál ve smyslu „dobře už bylo“ a výrazně ztrácí.

Celkově ale nejvýrazněji v rámci S&P500 oslabuje energetický sektor (-2,8%) na pozadí propadu ceny ropy (-4%) na 66,60 USD po příslibu Saudské Arábie těžit na úrovni potenciálu po implementaci protiíránských sankcí, které omezily globální nabídku. Ropa se posunuje na nejnižší úroveň od srpna a technicky poklesla pod hladinu 200denního průměru, kde se naposledy ocitla v říjnu loňského roku. Výraznější ztráty vykazují též průmyslové společnosti (-1,5%) po zmiňovaných propadech Caterpillaru či 3M. Nedaří se ani základním materiálům (-1%). Naopak solidní zisk si připisují reality (+0,8%) po lepších čtvrtletních číslech developera PulteGroup (PHM), které vyslaly akcie výše o více než 8%.

Z jednotlivých jmen S&P500 dominuje dnešnímu růstu softwarová spol. Cadence Design Systems (CDNS +14%), reflektující kvartální výsledky nad tržní očekávání a titul se skokově posouvá k svým historickým maximum. Naopak bezmála 10% ztrátu vykazují akcie provozovatele satelitního vysílání DISH Network (DISH) po sníženém analytickém doporučení od Macquire. Společnost by měla reportovat Q3 čísla 1. listopadu.

Index S&P 500 -0,61 % na 2739,08 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +0,8 % Energie -2,8 %
Nezbytná spotřeba +0,4 % Průmysl -1,5 %
Telekomunikace +0,2 % Základní materiály -1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Cadence Design Systems (CDNS) +14 % DISH Network Corp (DISH) -9,2 %
PulteGroup (PHM) +8,5 % PACCAR (PCAR) -6,9 %
McDonald’s Corp (MCD) +5,9 % Wynn Resorts (WYNN) -6,7 %
SCANA Corp (SCG) +4,6 % Caterpillar (CAT) -6,5 %
Zions Bancorp NA (ZION) +4,0 % Centene Corp (CNC) -5,2 %

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.