Úterý 22. června. Svátek má Pavla.

Americké indexy udržují růstový směr, nové maximum u S&P500 pokořeno

13.02.2015 | 20:35 0 Komentářů

Zámořské trhy si připisují mírné zisky a směřují tak k úspěšnému týdnu, když širší S&P500 si aktuálně v součtu připisuje bezmála 2% a nachází se na nových historických maximech. Technologický Nasdaq v návaznosti na příznivé sektorové kvartální výsledky registruje ještě lepší týdenní výkonnost (+2,8%) a od svého historického maxima dosaženého v březnu r. 2000 na vrcholu technologické bubliny je vzdálen pouhých 3,5%! Index „strachu“ VIX oslabil k 15 bodům a je tak nejníže v tomto roce.

Indexy těží především z dnešního rally na ropě, která přidává 2,7% a energetický sektor tak přesvědčivě vévodí růstu v ramci indexu S&P500 se ziskem 1,4%. Daří se i základním materiálům, přidávající 0,7%. Naopak v citelných ztrátách se pohybují elektrárenské společnosti (v souhrnu -2,3%), které mají i nejhorší start od začátku roku -2,6% oproti 1,6% růstu celého indexu.

Trhům napomáhá i příznivý vývoj na evropských trzích na pozadí pozitivních makrodat (HDP Eurozóny / SRN nad očekávání) a optimismu ohledně nalezení kompromisu při řešení citlivé otázky řeckého dluhu, zastiňující slabší hodnotu americké spotřebitelské důvěry dle University of Michigan.

Ze zajímavých pohybů v rámci S&P500 vyberme 6,3% růst ropné společnosti Pioneer Natural Resources (PXD), naopak nejhůře si vede po nepřesvědčivých kvartálních číslech pojišťovna Assurant (AIZ) propadající o 7,6%.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.