Pátek 16. dubna. Svátek má Irena.

Americké indexy solidně zpevňují, S&P500 nad 2080 body

10.05.2016 | 20:35 0 Komentářů

Zámořské trhy se nadechly k slušnému růstu a hlavní indexy si aktuálně připisují cca 1% zisk s pohybem širšího indexu S&P500 nad hladinu 2080 bodů a následují tak pozitivní dění v Evropě (evropský EuroStoxx +0,9%).

Tučné zisky si v rámci S&P500 připisuje sektor základních materiálů (+1,6%) a energií (+1,4%) na pozadí růstu cen řady komodit (komoditní Bloomberg index zpevňuje o 1,8% po včerejším téměř 2% propadu). Příznivý den zaznamenávají i průmyslové podniky (v souhrnu +1,4%) a finanční domy (+1,2%). Naopak téměř bez zisku (+0,1%) se pohybují utility.

Dnešní report o stagnaci čínské dubnové inflace podporuje investory v naději ohledně dalšího možného uvolňování tamní měnové politiky. Současně slabší páteční data z amerického trhu práce posunuly pravděpodobnost dalšího zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu do příštího roku (aktuálně je růst sazeb s alespoň 50% pravděpodobností predikován až na únor 2017.

Z jednotlivých společností se v rámci S&P500 nejlépe daří poskytovateli obchodních informací The Dun & Bradstreet (DNB +6,7%) po lepších než očekávaných kvartálních číslech. Podobně se daří i těžaři ropy a zemního plynu Southwestern Energy Co (SWN). O téměř 6% pak zpevňuje provozovatel cestovatelského portálu TripAdvisor (TRIP). Naopak v suterénu se nachází akcie maloobchodníka s textilem GAP (GPS) propadající o 12% na více než 4letá minima po čtvrtletním poklesu tržeb o 5% v klíčovém období sezóny. Analytici předpokládali meziročně slabší prodeje o 2,6% .

Z komoditního sektoru vedle růstu cen ropy (+2,9%) a zemního plynu (+3,1%) zmiňme skokový pohyb sóji k maximálnímu dennímu limitu 65 centů / bušl na 2letá maxima po vládním výhledu razantního poklesu zásob oproti tržbním očekáváním, a to kvůli růstu zahraniční poptávky. Vedle toho dnes Brazílie (největší exportér sóji) snížila odhad produkce pro letošní rok kvůli suchům.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.