Čtvrtek 02. prosince. Svátek má Blanka.

Americké indexy se v pátek po reportu z trhu práce obchodují v plusu

03.05.2019 | 20:43 0 Komentářů

Americké indexy se v pátek po reportu z trhu práce obchodují v kladných hodnotách.

Indexy v plusu

Americké indexy se v závěrečné seanci prvního květnového týdne obchodují v kladných číslech, když investoři kladně přijali dnes příchozí report z amerického trhu práce. Nejvýrazněji roste technologický Nasdaq (+1,43 %), zatímco širší S&P 500 a bluechipsový Dow Jones posilují o něco mírněji (+0,94 %, resp. 0,79 %).

Data z trhu práce

Americká ekonomika dokázala v dubnu vygenerovat 263 tisíc nových pracovních míst, což je o zhruba 73 tisíc pozic více oproti konsensuálnímu odhadu analytiků oslovených agenturou Bloomberg. Spolu s tím nečekaně poklesla míra nezaměstnanosti (3,6 % vs. konsensus 3,8 %) a dostala se tak na nejnižší úroveň od roku 1969. Zajímavostí je však, že i přes na první pohled napjatý trh práce stále negeneruje adekvátně dynamický vývoj mezd, které v dubnu meziročně vzrostly o 3,2 % (konsensus 3,3 %). Míra zapojení občanů na trhu práce (Labor Force Participation Rate) v dubnu nečekaně poklesla o 0,2 procentního bodu na 62,8 %. I nadále je tak otázkou, zda robustní čísla z trhu práce vytváří dostatečný tlak na mzdovou dynamiku, aby v souladu s teorií Phillipsovy křivky tlačila na růst cenové hladiny a dostala tak míru inflace na 2% cíl. Někteří zástupci americké centrální banky (nedávno např. Charles Evans z chicagského Fedu) v poslední době vyjádřili znepokojení ohledně dlouhodobého podstřelování inflačního cíle Fedu, které se může zabudovat do inflačních očekávání a v budoucnu ztěžovat centrální bance provádění měnové politiky (zejména s rizikem dřívějšího dopadu na nominální nulu úrokových sazeb).

Rostou zejména energie a sektor zbytné spotřeby

Z jednotlivých sektorů posilují energie (+1,4 %) či zbytná spotřeba (+1,5 %). Zdatně sekunduje také průmyslové odvětví (+1,1 %). V záporu se nepohybuje žádný ze sektorů.

Activision Blizzard klesá po slabším výhledu

Z jednotlivých společností stojí za zmínku pokles herní společnosti Activision Blizzard (ATVI; -4,6 %), která oslabuje po včerejším kvartálním reportu zveřejněném po uzavření hlavní obchodní fáze. Investory znepokojil zejména výhled pro fiskální rok, když firma projektuje zisk na akcii ve výši 23 centů, konsensus byl však posazen o 14 centů výše.

Berkshire Warrena Buffeta poprvé v historii nakoupila akcie Amazonu, ty posilují o více než 3 %

Naopak rostou akcie Amazonu (AMZN; +3,18 %), když trh kladně přijal zprávu o tom, že společnost Berkshire Hathaway legendárního investora Warrena Buffeta poprvé v historii nakoupila akcie tohoto technologického giganta. O nákupu informoval včera v rozhovoru pro CNBC sám Buffet. Nejednalo se však přímo o jeho myšlenku a rozhodnutí, avšak o akt jednoho z investičních manažerů Berkshire.

Výnosy stagnují, cena ropy mírně roste

Dolar se na páru s eurem obchoduje na 1,1196 EUR/USD. Výnosy desetiletých vládních dluhopisů nepatrně klesají o 2 bazické body na 2,532 %. Cena ropy (Brent) roste o 0,27 % na 70,94 dolarů za barel.

Index S&P 500 +0,94 % na 2944,98 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zbytná spotřeba +1,5 % ; +0,6 %
Energie +1,4 % Nezbytná spotřeba +0,6 %
Průmysl +1,1 % Zdravotní péče +0,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Newell Brands (NWL) +13 % Cognizant Technology Solutions Corp (CTSH) -13 %
Flowserve Corp (FLS) +9,1 % Arista Networks (ANET) -12 %
Monster Beverage Corp (MNST) +9,0 % Fortinet (FTNT) -5,9 %
Coty (COTY) +8,8 % Activision Blizzard (ATVI) -4,6 %
ResMed (RMD) +7,5 % Cigna Corp (CI) -4,4 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.