Středa 12. května. Svátek má Pankrác.

Americké indexy se v pátek obchodují v plusu

07.06.2019 | 20:40 0 Komentářů

Americké indexy se v v závěrečné seanci týdne obchodují v kladném teritoriu. Indexy tak míří ke čtvrté ziskové seanci v řadě. Důvodem jsou zejména zvyšující se očekávání ohledně snižování sazeb ze strany americké centrální banky.

Americké indexy v plusu na pozadí rostoucích tržně měřených očekávání ohledně snižování sazeb ze strany Fedu

Americké indexy v závěru týdne zažívají čtvrtou růstovou seanci v řadě, k čemuž paradoxně výrazně napomáhají oproti očekáváním slabší data z trhu práce. Slabší dynamika amerického trhu práce by totiž mohla zvyšovat pravděpodobnost snižování úrokových sazeb americké centrální banky. Největší ekonomika světa v květnu vygenerovala o 100 tisíc pracovních pozic méně v komparaci s konsensuálním odhadem analytiků. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,6 %, přičemž meziroční tempo růstu průměrné hodinové mzdy v květnu činilo 3,1 % oproti očekáváným 3,2 %. Výnosy amerických dluhopisů tak klesají (10Y bond na 2,08 %), zatímco dolar se na páru s eurem obchoduje na 1,134 EUR/USD.

Rostou technologie, zbytná spotřeba či komunikační služby; stagnují banky a utility

Klesající výnosy tak nehrají do karet bankovním titulům, které navzdory pozitivnímu tržními sentimentu stagnují. Ještě mírně hůře si vedou utility. Naopak nejrůstovějším segmentem jsou informační technologie, které následují sektory zbytné spotřeby a komunikačních služeb.

Trump ohledně dohody s Mexikem

Pozitivní náladu na trzích navíc v pátek podpořil také americký prezident Donald Trump, který řekl, že existuje „dobrá šance“ ohledně obchodní dohody Spojených států s Mexikem. Tím by tak bylo zabráněno zavedení cel na mexický export, na oplátku by Mexiko muselo okamžitě zahájit velké zemědělské nákupy.

Společnost Beyond Meat +34 %

Za zmínku stojí prudký růst společnosti Beyond Meat (BYND; 34,53 %), která se nedávno začala veřejně obchodovat na NYSE. Firma skokově posiluje po zveřejnění kvartálních čísel a pozitivního výhledu pro fiskální rok nad úrovní horního pásma analytických odhadů.

Zlato a ropa

Na nejvyšší hodnotu za posledních 14 měsíců se dostala cena zlata, které se obchoduje na 1339 dolarech za unci. Cena ropy (WTI) taktéž roste, a to o 2,53 % na 53,92 dolarů za barel.

Index S&P 500 +1,2 % na 2877,68 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +2,1 % Utility -0,1 %
Zbytná spotřeba +1,6 % Finanční sektor 0 %
Komunikační služby +1,6 % Reality +0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Illumina (ILMN) +5,2 % Arista Networks (ANET) -4,5 %
Twitter (TWTR) +4,2 % Marathon Petroleum Corp (MPC) -2,7 %
Foot Locker (FL) +3,9 % CF Industries Holdings (CF) -2,7 %
Monster Beverage Corp (MNST) +3,3 % Lamb Weston Holdings (LW) -2,4 %
Mastercard (MA) +3,3 % Charles Schwab Corp (SCHW) -2,1 %

 

Zdroj: Bloomberg; The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.