Pátek 15. ledna. Svátek má Alice.

Americké indexy se pohybují v zeleném teritoriu.

21.08.2019 | 19:47 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,03 % na 26229,46 b.
Index S&P 500 +0,84 % na 2924,82 b.
Index Nasdaq Composite +0,91 % na 8020,846 b.

Ve středeční seanci americké akciové trhy posilují a index Dow Jones přidává 1,03% a širší index S&P 500 se pohybuje také silnější  o  0,84%.  V růstu amerických indexů nebrání ani prohlášení  amerického prezidenta Donalda  Trumpa, který sdělil, že nevidí potřebu spěchat v záležitostech obchodní dohody s Čínou a také informoval, že je ochoten přijmout krátkodobý negativní vliv na domácí ekonomiku. Samotný ministr zahraničí Mike Pompeo řekl podle zdrojů skupině ekonomů a ředitelů, že  věří , že obchodní válka s Čínou by mohla být ukončena do prezidentských voleb 2020 Pan prezident Trump se opět pustil do kritiky FEDu a sdělil, že americká ekonomika je  od případné recese velmi vzdálená a ve světě zaujímá první místo a  hovořit o současné recesi je podle něho nemístné. Z výše zmíněných důvodů Trump znovu vyzval americkou centrální banku FED, aby postupně snížila základní  úrokovou sazbu o jeden procentní bod. Trhy tak aktuálně vyčkávají na páteční jednání centrálních bankéřů v Jackson Hole, ale zejména na slova a komentáře šéfa FEDu  Jeromea  Powela.

V centru zájmu je dnes ropa a podle reportu EIA zásoby ropy k 16. srpnu poklesly o 2,732 mil. barelů, když analytici očekávali pokles zásob jen o 1,5 mil. barelů. Na převis poptávky reagovala lehká ropa WTI cca  nejdříve 1% nárůstem, ale nyní koriguje a lehká ropa WTI přidává necelých 0,1% a dostává se k úrovni 56,15 USD/barel.  Na report zásob kladně reagují akcie světově obchodované ropné společnosti  Exxon Mobil Corp. ( XOM ), které obchodují silnější o více než 1,2%  a podobně si vedou také akcie britské společnosti BP ( BP ) s nárůstem 1%. Naopak se dnes nedaří akciím výrobce a dodavatele těžního zařízení Halliburton ( HAL ), které obchodují se ztrátou 1,4% a podobně si vedou také akcie jeho konkurenta Schlumbergeru ( SLB ), které ztrácí necelých 0,2%. Poklesem prochází také akcie  Marathon Oil Corp. ( MRO ), které se pohybují níž o 1,3%.

 Za zmínku dnes stojí akcie ropné těžařské společnosti Abraxas Petroleum ( AXAS ), kde společnost představila své výsledky za  čtvrtletí končící v červnu 2019 a  reportované tržby 34,82 mil. USD, jež překonaly odhady trhu. Ve srovnání s předchozím rokem byly tržby nižší a to ve výši 30,92 mil. USD.  Investory také mile překvapil zisk na akcii 0,02 USD. i když se očekávalo 0,03 USD/akcii. Akcie se tak dnes těší zájmu investorů a přidávají na své tržní hodnotě více než 15,2%.

Dnes se příliš nedaří akciím těžařů kovů, když ceny železné rudy klesly na 10 týdenní minima a současně těžební společnost BHP Billiton ( BHP ) varovala, že ceny mohou být v příštím roce ještě nižší. Akcie BHP Billiton ( BHP ) tak  dnes ztrácí více než 1,5%. Naopak necelé 1% přidávají akcie těžaře mědi a různých kovů Freeport McMorran ( FCX ).

Žlutý kov dnes ztrácí 0,06% a zlato se dostává k úrovni 1 505 USD/Troy. unci. I přes mírný pokles rostou akcie kanadské těžařské společnosti Barrick Gold Corp- ( GOLD ) o necelých 0,5% a s podobným nárůstem 0,5% se pohybují také akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO )

Pokles ceny dnes provází také největší čínský internetový obchod Alibaba Group ( BABA ), kde společnost se zatím rozhodla odložit svůj vstup na akciovou burzu v Hongkongu. Důvodem odložení vstupu jsou dlouhodobé nepokoje, které souvisí s vládními protesty s kterými se toto finanční centrum v Hongkongu potýká. Akcie Alibaba Group ( BABA ) v reakci na toto oznámení ztrácí na americkém trhu necelých 0,4%.  

Na růstové vlně se dnes vezou akcie maloobchodního řetězce Target Corporation ( TGT ), kde společnost reportovala své výsledky za 2Q. 2019. Společnost překvapila růstem tržeb, které byly 18,42 mld. USD, když odhad analytiků byl  jen  18,25 mld. USD. Důvodem růstu tržeb společnosti byly především investice do změny svých kamenných prodejen a doručovacího servisu. EPS 1,82 USD/akcii překonal odhad 1,62 USD/akcii.  Akcie  Target Corporation ( TGT ) dnes posilují o silných  19%.

Index S&P 500 +0,84 % na 2924,82 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Zbytná spotřeba +1,7 % Nezbytná spotřeba +0,2 %
Informační technologie +1,1 % Reality +0,4 %
Průmysl +0,8 % Utility +0,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Target Corp (TGT) +19 % Aflac (AFL) -4,3 %
Lowe’s Cos (LOW) +10 % Amcor (AMCR) -3,5 %
Alliance Data Systems Corp (ADS) +5,6 % Halliburton (HAL) -1,4 %
Kohl’s Corp (KSS) +4,6 % Nektar Therapeutics (NKTR) -1,3 %
Nordstrom (JWN) +3,7 % Marathon Oil Corp (MRO) -1,3 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.