Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Americké indexy se pohybují v zeleném teritoriu.

10.07.2019 | 19:38 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,39 % na 26887,62 b.
Index S&P 500 +0,52 % na 2995,06 b.
Index Nasdaq Composite +0,76 % na 8203,758 b.

Ve středeční seanci americké akciové indexy posilují a index Dow Jones přidává 0,39% a širší S&P 500 se pohybuje také výš o 0,52%.  Investoři  netrpělivě  čekali na dnešní komentář šéfa FEDu  Jeroma Powella v americkém Kongresu a postoj FEDu k případnému snížení  úrokových sazeb.  Ve svém komentáři  Jerome  Powell  sdělil, že mix rizik pro americkou ekonomiku, zvolnění podnikatelských investic a také napětí v mezinárodním obchodě zakládá důvod k tomu, aby FED snížil sazby už nyní v červenci. Podle analytiků Morgan Stanley je uvolnění měnové politiky FEDu velmi reálné již v červenci na dvoudenním jednání  měnového výboru 30. a 31. července, kde vidí analytici prostor ke snížení o 50 bazických bodů a to i přes  to,  že  konec minulého týdne přinesl silný report z amerického trhu práce. Současný konsensus počítá na trhu v letošním roce se snížením sazeb v průměru o 64 bazických bodů a to je méně proti dvěma týdnům zpět, kdy to bylo 80 bodů.  Po slovech šéfa FEDu americký dolar na páru s eurem prochází oslabením a ztrácí 0,44% a dostává se k úrovni 1,1257 USD/EUR.

Lehká ropa WTI dnes silně roste a reaguje tak na samotný projev šéfa FEDu  Jeromea  Powella. Lehká ropa WTI se dostává k úrovni 60 USD/barel a přidává více než 3,7%.  K růstu ropě dopomáhá také dnešní report  EIA Zásob ropy k 5. červenci, které klesly o silných 9,499 mil. barelů, když analytici předpokládali menší pokles jen 2,9 mil. barelů. Tato situace nahrává do karet akciím v těžebním sektoru černého  zlata, kde akcie společnosti Transocean ( RIG ), posilují o více než 4,8%. Transocean těží ropu z věží v oceánu. Hned v závěsu se pohybují akcie společnosti   Marathon Oil Corp. ( MRO ), jež posilují o necelé 3% a také Abraxas Petroleum ( AXAS ), které se posunují výš o necelé 2,9% a také brazilská společnost Petrobras ( PBR ), kde akcie posilují také cca o 2%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), jež přidávají  1%. Do kladných čísel se přetočily také akcie těžaře ropy a plynu společnosti Chesapeake Energy ( CHK ), které na tržní hodnotě rostou o  více než 3%.

Z projevu šéfa FEDu   dnes těží také  žlutý kov, kde zlato při možnosti snížení úrokových sazeb roste o necelé 1% a dostává se k úrovni 1 410 USD/Troy. unci. Z této situace profitují akcie těžařů zlata, jako světově obchodovaná kanadská těžařská  společnost  Barrick Gold Corp. ( GOLD ), kde akcie obchodují silnější o necelých 2,1% a také konkurenční Anglo American ( NGLOY ), které si připisuje necelých 1,5% a s 2,4% nárůstem se v závěsu drží akcie známého těžaře Eldorado Gold. Corp. ( EGO ).

 Své výsledky reportovala nápojářská společnost PepsiCo ( PEP ), kde nápojovému gigantu vzrostl ve druhém čtvrtletí zisk o 11,8% na 2,04 mld. USD. Výsledky společnosti tak překonaly odhady analytiků  a díky poptávce po nealkoholických nápojích a brambůrkách značky Lays. Firma také potvrdila výhled na celý letošní rok. Akcie společnosti posilují o necelých 1,5%.

Bohužel dnes si dobře nevedou akcie známého amerického výrobce džínového oblečení Levi Strauss & Co. ( LEVI ), kterému klesl ve druhém fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 62,3% na 28,2 mil. USD (cca  643 mil. Kč. ).  Zisk zatlačily do nižších pater především mimořádné náklady spojené s březnovou nabídkou akcií při vstupu na burzu. Akcie v reakci na tato čísla oslabují o necelých 11,5%.

Dnes si také dobře vedou akcie výrobce sítového zařízení Cisco Systems ( CSCO ), kde podle dostupných zpráv společnost koupí za částku 2,84 mld. USD výrobce optických součástek Acacia Communication. Akvizice je součástí dlouhodobého plánu firmy rozšířit nabídku v rámci očekávaného růstu poptávky po silnějších sítích a společnost chce být tak dobře připravena na provoz sítí generace 5G. Akcie společnosti Cisco Systems ( CSCO ) přidávají na své tržní hodnotě více než 1,6%

Index S&P 500 +0,52 % na 2995,06 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,2 % Finanční sektor -0,2 %
Informační technologie +0,9 % Základní materiály 0 %
Komunikační služby +0,9 % Průmysl +0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Western Digital Corp (WDC) +4,7 % Unum Group (UNM) -4,7 %
Align Technology (ALGN) +4,3 % Hanesbrands (HBI) -3,4 %
DaVita (DVA) +4,1 % Mylan (MYL) -3,3 %
Noble Energy (NBL) +3,7 % Regeneron Pharmaceuticals (REGN) -2,9 %
Micron Technology (MU) +3,6 % Tapestry (TPR) -2,6 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.