Úterý 18. června. Svátek má Milan.

Americké indexy se pohybují v zeleném pásmu.

25.09.2018 | 19:09 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,04 % na 26572,62 b.
Index S&P 500 +0,01 % na 2919,67 b.
Index Nasdaq Composite +0,12 % na 8002,514 b.

V úterní seanci se americké akciové trhy pohybují v zeleném  a index Dow Jones zatím roste nepatrných 0,04% a širší index S&P 500 je silnější jen  o 0,01%.  Obchodování  ze strany investorů je opatrné a všichni negativně vnímají zprávu o možné rezignaci ,či propuštění  vrchního státního zástupce Roda Rosensteina. Analytici situaci vidí jako signál, že politická stabilita je ohrožena a to zejména s vnímáním blížících se voleb do Kongresu.  Pozornost investorů se bude přesouvat k středečnímu zasedání výboru FEDu a analytiky očekávanému navýšení úrokových sazeb.

K dalšímu růstu se dnes opět mírně nadechla lehká ropa WTI, která se dostává lehce nad úroveň 72,0 USD/barel a přidává  0,1%. Hlavním důvodem růstu je, že členové OPEC  a další významné ropné producentské státy v čele s Ruskem se v neděli rozhodli ke kroku nepřistoupit na požadavek amerického prezidenta Donalda Trumpa snížit ceny ropy WTI.  Na tuto situaci pozitivně reagují akcie společností v těžebním sektoru černého zlata.  Více než 1,5% přidávají akcie společnosti Transoceán ( RIG ), která  těží ropu z ropných věží v oceánu a také se daří  akciím britské těžařské společnosti BP ( BP ), které obchodují se zhodnocením více než 2,4% a necelých 0,5% přidávají akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ) a podobně se daří těžaři ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ), kde akcie posilují o necelých 0,1% a také francouzský Total ( TOT ) listovaný na NYSE se pohybuje výš o 1,9%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumbeger ( SLB ), které rostou o  necelých 1,7% a také konkurenční Halliburton ( HAL ) obchoduje výš o 0,8%.

Za pozornost stojí žlutý kov, kde jeho cena se pohybuje u úrovně 1201 USD/Troy. unci a zlato si připisuje více než 0,21%. V hledáčku investorů jsou dnes akcie 2 významných těžařských společností, kde největší kanadská  těžařská  společnost Barrick Gold ( ABX ) se dohodla na spojení se svým velkým konkurentem Randgold Resources. Transakce se uskuteční v objemu 18,3 mld. USD, což je v přepočtu 399 mld. Kč. Akcionáři Barrick Gold ( ABX ) budou podle konečné dohody vlastnit dvě třetiny sloučeného podniku a akcionářům Randgold Resources ( GOLD ) bude patřit cca jedna třetina podniku.  Sloučený podnik bude těžit přes 6,5 mil. uncí zlata/rok, což je více než jeho nejbližší konkurence Newmont Mining Corp. ( NEM ).  S akciemi sloučených společností se bude obchodovat na burze v Torontu a NYSE.  Akcie těžaře Barrick Gold ( ABX ) na NYSE za zájmu investorů posilují o více než 1,9% a také akcie  Randgold Resources ( GOLD ) se nesou na vlně fúze a přidávají více než 3,3%. Naopak výše zmíněné akcie  konkurenta  Newmont Mining Corp. ( NEM ) nepatrně v zeleném o  0,1%.  

Na pozitivní vlně se dnes nesou také akcie společnosti Snap ( SNAP ), kde společnost spouští ve své populární aplikaci Snapchat nový nástroj pro vizuální vyhledávání ve spolupráci s internetovým prodejcem Amazon. Tato novinka umožní uživateli přes aplikaci vyhledávat a kupovat zboží přímo v e – shopu Amazonu. Akcie Snapchat ( SNAP ) v reakci na toto posilují o 2,1% a akcie Amazonu ( AMZN ) se obchodují také výš o 1%. 

Index S&P 500 +0,01 % na 2919,67 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1 % Utility -1,4 %
Zbytná spotřeba +0,5 % Nezbytná spotřeba -0,5 %
Telekomunikace +0,2 % Informační technologie -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
ABIOMED (ABMD) +4,6 % CenturyLink (CTL) -6,9 %
CF Industries Holdings (CF) +4,3 % Cboe Global Markets (CBOE) -4,4 %
Mosaic (MOS) +2,7 % Microchip Technology (MCHP) -4,4 %
TechnipFMC (FTI) +2,5 % AO Smith Corp (AOS) -4,4 %
HollyFrontier Corp (HFC) +2,5 % Qorvo (QRVO) -3,6 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.