Čtvrtek 22. dubna. Svátek má Evžénie.

Americké indexy se pohybují v růstovém pásmu.

28.11.2018 | 19:14 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,81 % na 25197,77 b.
Index S&P 500 +1,44 % na 2720,75 b.
Index Nasdaq Composite +1,76 % na 7207,06 b.

Ve středeční seanci se  americké  akciové trhy zatím nesou na pozitivní vlně a index Dow Jones je silnější o 1,81% a  širší index S&P 500 obchoduje také výš s nárůstem  1,44%. Obchodování je však opatrné a investoři také čekají na projev šéfa FEDu  Jeromea  Powella a také důležité bude čtvrteční zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru centrální banky. Na základě těchto údajů si investoři utvoří představu o tom, jak vysoko se úrokové sazby mohou ještě  vyšplhat. Podle analytiků panují na trhu spekulace, že by FED při zvyšování úrokových sazeb mohl být méně důrazný, než se  již dříve předpokládalo. Podle posledních zpráv Donald Trump znovu obnovil svoje výpady na šéfa FEDu Jeromea Powella, kde sdělil, že ze své volby šéfa centrální banky není příliš nadšený.  Investiční veřejnost bude také sledovat amerického prezidenta Donalda Trumpa, na nadcházejícím summitu největších ekonomik světa G20, kde se v Argentině setká s čínským prezidentem Si Ťin-pchingem a podle amerických poradců tak existuje možnost, že oba prezidenti dosáhnou průlomu v jednáních o obchodní dohodě mezi Pekingem a Waschingtonem.  

V centru zájmu je dnes ropa a podle reportu EIA zásoby surové ropy k 23.listopadu vzrostly o 3,577 mil. barelů, když analytici předpokládali jen nárůst o 1 mil. barelů. Cena lehké americké ropy WTI je tak pod stálým tlakem a dostává se k úrovni 51,6 USD/barel a dnes po reportu zásob ztrácela 1%, ale po silném oslabení dolaru posiluje o  necelých  0,06%. Většímu růstu cen podle analytiků brání vysoká těžba v Saúdské Arábii, která dosáhla v listopadu celkového rekordu 11,1 – 11,3 mil. barelů denně. Obecně se očekává, že Saúdská Arábie se bude na nadcházejícím zasedání zasazovat o omezení těžby a to navzdory proti snaze prezidenta USA, aby se produkce naopak navyšovala. Zástupci členských zemí OPEC se sejdou na řádném zasedání 6.prosince a přizváno bylo také Rusko. Pokles ceny ropy nevyhovuje akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak se nedaří akciím výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), který ztrácel ze začátku obchodování 2%, ale nyní posiluje o 0,3% a také jeho konkurent akcie Halliburton ( HAL ) obchodovaly se ztrátou 1,9%, ale nyní rostou o 0,5%.  Do kladných hodnot se již dostaly akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ), které rostou o  1,6% a naopak poklesu ze začátku odolávala společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu především z věží v oceánu nyní posiluje o více než 4,2% a také těžař ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ) zatím obchodují jeho akcie se slušným  nárůstem o 4,8%. Podobně si vedou také akcie těžaře ropy a plynu Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ), které rostou o 0,9% ale konkurenční Chesapeake Energy ( CHK ) naopak klesá o 0,5%.

Pod tlakem se nacházejí akcie známého výrobce amerických vozů General Motors ( GE ) a to poté, co se americký prezident Donald Trump nechal slyšet, že se bude usilovat prověřit podporu, která od státu k automobilce směruje a vyjádřil, že se mu nelíbí rušení pracovních míst, které management v automobilce navrhuje. Cena akcií Genaral Motors ( GM ) v reakci na to oslabují o necelých 0,3%.

Před otevřením trhů dnes své výsledky reportoval  za 3Q výrobce luxusních šperků Tiffany&Co.( TIF ), kde tržby dosáhly 1,012 mld. USD a i když v meziročním srovnání si polepšily o necelá 4% tak zaostaly silně za očekáváním trhu. Čistý zisk firma vykázala u úrovně 94,9 mil. USD, ale v meziročním srovnání se jedná o pokles o 5,3 mil. USD. Zisk na akcii skončil na 0,771 USD/akcii a proti minulému roku je to o 31 centů/akcii níž.  Investoři očekávali mnohem lepší  výsledky a akcie ze své hodnoty ztrácejí více než 12%.

Žlutý kov je dnes na úrovni  1223 USD/Troy. unci a zlato roste 0,7%. K růstu ceny zlata přispívá také oslabující  dolar proti euru, který je slabší o 0,51% tj. u hodnoty 1,1344 USD/EUR.  Na tuto situaci ze začátku seance nejdříve negativně reagovaly akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které ztrácely více než 2%, ale nyní jsou již v zisku o 1,2% a také na oslabení dolaru reagují dobře akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold. Corp. ( ABX ), které posilují o více než 1,8% a také akcie  Randgold Resources ( GOLD ) obchodují silnější o necelých 1,6%.

Index S&P 500 +1,44 % na 2720,75 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +2,2 % Utility -0,2 %
Zbytná spotřeba +2,1 % Nezbytná spotřeba +0,3 %
Průmysl +1,7 % Reality +0,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
salesforce.com (CRM) +8,0 % Tiffany (TIF) -12 %
Adobe (ADBE) +6,2 % JM Smucker (SJM) -6,1 %
Under Armour (UAA) +6,0 % Western Digital Corp (WDC) -4,5 %
Under Armour (UA) +6,0 % Seagate Technology (STX) -2,9 %
ABIOMED (ABMD) +5,3 % CME Group (CME) -2,5 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.