Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Americké indexy se pohybují v negativním teritoriu.

06.03.2019 | 19:11 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,59 % na 25654,6 b.
Index S&P 500 -0,64 % na 2771,69 b.
Index Nasdaq Composite -0,82 % na 7514,469 b.

Ve středeční seanci americké akciové trhy oslabují a index Dow Jones tak ztrácí 0,59% a širší S&P 500 také ztrácí 0,64%. Obchodování je ze strany investorů opatrné a je ovlivněno vývojem v obchodních jednáních mezi Spojenými státy a Čínou, když po sérii optimistických vyjádřeních došlo k určitému ochlazení a to poté, co tajemník Bílého Domu Mike Pompeo oznámil, že USA neuzavřou s Čínou žádnou dohodu, pokud nebude dokonalá. Toto vše bylo podpořeno zprávou americké administrativy, že se posouvá zvýšení dovozních cel z  10% na 25%  na čínské zboží a to až do dalšího oznámení. Podle analytiků se jedná o další krok USA, jak zvýšit tlak na čínskou protistranu a zvýšit možnost urychlit jednání.

Euro se po spekulacích ohledně možného zhoršení prognóz ECB během dne propadlo k dolaru a americký dolar se tak vyšplhal  na dvoutýdenní maxima vůči euru a také koši předních světových měn. Euro vůči dolaru ztráty postupně umazalo a to po reportu, kde zaměstnavatelé v soukromém sektoru USA v únoru vytvořili 183 000 nových pracovních míst, když odhad analytiků byl 189 000 míst.  Euro tak dohání předchozí ztráty a dolar je silnější na páru s eurem  o 0,02% a dostává se k úrovni 1,1305 USD/EUR.

Dnes byly také zveřejněny zásoby surové ropy podle EIA k 1. březnu a silně vrostly o 7,069 mil. barelů proti odhadu trhu 1,4 mil. barelů. Lehká ropa WTI v předchozím po reportu zásob ztrácela 1,5%, ale nyní koriguje ztráty a klesá o 1% tj. k úrovni 56 USD/barel. Určitý tlak na nabídku vnáší opětovné otevření ropného pole Aš-Šarára, které je jedno z největších v Líbyi. Kapacita tohoto pole je 315 000 barelů/den a pokud nedojde na trhu k omezení těžby, tak bude podle analytiků převažovat na trhu mírný převis nabídky. Tato situace nevyhovuje akciím těžařů černého zlata a tak společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu klesá o 3,2% a také akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ) se pohybují se ztrátou 2,4%. Nedaří se také akciím těžaře plynu a ropy Chesapeake Energy ( CHK ), které ztrácí necelých 4,3%  a také konkurenční  Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ) obchoduje v červených číslech o necelé 1,3%.  Dobře si dnes nevedou také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které klesají o více než 3% a také jeho velký konkurent Halliburton ( HAL ), kde jeho akcie na tržní hodnotě ztrácí necelé 4,4%.

Naopak na růstové vlně se dnes nesou akcie LyondellBassel ( LYB ), který je výrobce a zpracovatel rafinovaných olejů a produktů z olejů. Akcie společnosti rostou o silných  6%. Analytici Goldman Sachs dnes zvýšili cílovou cenu akcií na 125 USD z minulých 104 USD a současně zvedli investiční doporučení z „neutral“  na  „buy“.

 Na negativní vlně se dnes vezou akcie společnosti General Elektric ( GE ), kde šéf společnosti Larry Culp uvedl, že cash flow z průmyslové divize bude letos záporné a hlavním důvodem jsou pokračující potíže ve výrobě zařízení do energetiky a z toho vyplývající nutnost transformace celé divize. Akcie reagují již druhý den na zprávu negativně a dnes ztrácí více než 8%.

Dnes se také nedaří žlutému kovu, kde zlato se pohybuje u úrovně 1286 USD/Troy. unci a ztrácí -0,09%. Nedaří se tak akciím světově obchodované kanadské společnosti Barrick Gold. Corp. ( GOLD ), která obchoduje níž o více než 2% a také konkurenční společnost Newmont Mining ( NEM )obchoduje v červených číslech se ztrátou necelých  3%. Podle zpráv představenstvo Newmont Mining podle očekávání odmítlo nabídku na převzetí od konkurenta Barrick Gold Corp., když Barrick Gold nabídl akcionářům Newmontu nové akcie Barricku v celkové výši cca 17,8 mld. USD, což by oceňovalo hodnotu Newmontu  pod jeho současnou tržní hodnotou. Představitelé Newmontu však ocenili synergie z možného spojení dolů v Nevadě a nabídli Barricku společný podnik ( joint venture ).

Index S&P 500 -0,64 % na 2771,69 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +0,4 % Energie -1,7 %
Utility +0,2 % Zdravotní péče -1,5 %
Komunikační služby -0,1 % Průmysl -0,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
LyondellBasell Industries (LYB) +6,0 % General Electric (GE) -8,0 %
Aon (AON) +4,1 % Willis Towers Watson (WLTW) -6,6 %
Dollar Tree (DLTR) +3,6 % Brown-Forman Corp (BF/B) -6,5 %
QUALCOMM (QCOM) +2,2 % Micron Technology (MU) -5,0 %
LKQ Corp (LKQ) +2,1 % Nektar Therapeutics (NKTR) -4,9 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.