Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Americké indexy se pohybují v červených číslech.

31.05.2019 | 19:33 0 Komentářů

Index Dow Jones -1,04 % na 24907,7 b.
Index S&P 500 -1 % na 2761 b.
Index Nasdaq Composite -1,1 % na 7484,629 b.

V páteční seanci se americké akciové trhy pohybují v negativním teritoriu a index Dow Jones ztrácí 1,04% a širší S&P 500 si ubírá 1%. Za poklesem indexů opět stojí americký prezident Donald Trump, který svoji pozornost zaměřil na Mexiko. Trump na  sociálních  sítích  pohrozil, že na dovoz svého jižního mexického souseda uvalí cla v celkové výši 5%. Podle něho pokud země nezastaví ilegální příliv přistěhovalců do USA, tak celní zátěž plánuje americký prezident zavést již od 10. Června, přičemž sazbu tohoto cla hodlá postupně navyšovat a to tak, že k 1. Říjnu už bude sazba ve výši 25%. V případě, že Mexiko situaci s imigranty co nejrychleji   nevyřeší, tak 10. Června zanikne severoamerická zóna volného obchodu NAFTA a stalo by se tak po 25 letech jejího trvání. K negativní náladě na US trzích přispěl také ministr zahraničí Mike Pompeo, který znovu zopakoval hrozbu, že USA budou zadržovat informace spojencům v případě, že budou předávány po sítích, které USA považuje za nedůvěryhodné a objeví se nebezpečí, že citlivá data tak skončí v čínských rukou.

V centru zájmu investorů je dnes také ropa. Reportovaná změna zásob surové ropy podle EIA k 24. Květnu vykázala pokles o 0,282 mil. barelů, když analytici předpokládali větší pokles o 1,36 mil. barelů. Cena ropy ze začátku posilovala a to po zprávách o nečekaně velkém poklesu amerických zásob, což v podstatě posílilo obavy z utahování světové nabídky. Již od včerejška však ropa nabrala jižní směr a po zveřejnění Trumpových záměrů ohledně uvalení cel na Mexiko dnes WTI ztrácí více než 3,3% a dostává se k úrovni 54,9 USD/barel. Tato situace příliš nevyhovuje akciím těžařských společností v tomto sektoru a tak do červených čísel se noří akcie společnosti Transoceán ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie ztrácí více než 6,4% a hned v závěsu se pohybují akcie společnosti Marathon Oil Corp ( MRO ), které obchodují se ztrátou necelých 3%. Více než 1,3% ztrácí akcie světově obchodované ropné společnost Exxon Mobil ( XOM ). Za zmínku stojí také akcie známého výrobce a dodavatele těžního zařízení Halliburton ( HAL, které obchodují se ztrátou více než 3,7% a také jeho konkurent Schlumberger ( SLB ) ztrácí necelých 1,3%. Pod tlakem se dnes ocitají také akcie těžaře ropy a plynu společnosti Chesapeake Energy ( CHK ), které ze své tržní hodnoty ztrácí více než 5,3%.

Naopak  z negativní situace na akciovém trhu těží žlutý kov, který je investory považován za bezpečný přístav a v době zvýšeného rizika a nejistoty alokují investoři svá aktiva právě do zlata. Zlato dnes díky napjaté situaci s Mexikem překonalo technickou úroveň  1 300 USD/Troy. unci a posiluje o silných 1,22% a dostává se k úrovni 1 304 USD/Troy. unci. Z této situace tak profitují akcie těžařů zlata, kde největší kanadská světově obchodovaná společnost Barrick Gold Corp. ( GOLD ) se těší zájmu investorů a na své tržní hodnotě její akcie přidávají více než 5,4%. Podobně si vedou také akcie konkurenční společnosti Newmont Gold Corp. ( NEM ), které obchodují silnější o 3,7% a také za zmínku stojí Eldorado Gold. Corp ( EGO ), kde akcie přidávají necelé 2%.

Své výsledky za 1Q. 2019 reportoval americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies ( UBER ), který navzdory růstu tržeb prodělal 1 mld. USD a  společnost zveřejnila poprvé své výsledky od  nedávného vstupu na burzu. Bohužel ztráta společnosti se prohloubila z 887 mil. USD v posledním čtvrtletí loňského roku. Tržby se za 1Q. meziročně sice zvýšily o 20% na 3,1 mld. USD, ale pro investory to bylo zklamání.  10. Května akcie Uberu vstoupily na burzu se stanovenou cenou 45 USD, ale dnes se pohybují blízko úrovně 40 USD a ztrácí necelých 0,5%.

Index S&P 500 -1 % na 2761 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +0,9 % Komunikační služby -1,8 %
Utility +0,1 % Nezbytná spotřeba -1,3 %
Zdravotní péče -0,4 % Zbytná spotřeba -1,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Newmont Goldcorp Corp (NEM) +3,7 % Gap (GPS) -10 %
Cooper Cos (COO) +3,1 % Sysco Corp (SYY) -7,1 %
Dollar Tree (DLTR) +2,6 % Aptiv (APTV) -7,0 %
DISH Network Corp (DISH) +2,3 % Constellation Brands (STZ) -6,3 %
SBA Communications Corp (SBAC) +2,2 % Mattel (MAT) -5,7 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.