Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Americké indexy se pohybují smíšeně

22.08.2019 | 18:57 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,27 % na 26273,83 b., index S&P 500 -0,04 % na 2923,14 b., index Nasdaq Composite -0,38 % na 7989,918 b.

Během čtvrteční seance se americké akciové indexy pohybují smíšeně, když index Dow Jones přidává 0,27 %. Širší S&P 500 oslabuje o 0,04 % a technologický NASDAQ odepisuje 0,38 %. Výnos desetiletého státního amerického dluhopisu dnes dosáhl 1,604 % a výnos státního dluhopisu s třicetiletou splatností se pohybuje na úrovni 2,095 %.

Vývoj amerického trhu negativně ovlivnilo zpochybnění dalšího snižování úrokových sazeb ze strany Federálního rezervního systému. Zisky, které si index S&P 500 připisoval na začátku seance, tak ztratil po tom, co poslední zprávy ukázaly, že vzhledem k slábnoucí globální poptávce a přetrvávajícím obchodním tenzím poklesla tamější průmyslová aktivita poprvé od září roku 2009. Navíc akcie umazaly zisky krátce po tom, co guvernér filadelfského FEDu Patrick Harker uvedl pro televizi CNBC, že je zdrženlivý, co se dalšího monetárního uvolňování týče. Jeho slova tak byla ve stejném duchu jako guvernéra Kansaského FEDu Esthera Georgeho, který uvedl, že Spojené státy nepotřebují nižší úrokové sazby.

Před otevřením trhu zveřejnil výsledky svého hospodaření americký obchodní oděvní a bytový řetězec Nordstorm. Ten investory potěšil slušnými čísly, i přestože tržby byly na spodní hranici odhadu. Akcie společnosti si tak připisují zisk převyšující 16 % a jsou na dobré cestě k největšímu jednodennímu nárůstu za více než poslední dekádu. Svá čísla zveřejnila také skupina L Brands, která doručila výsledky nad odhady na úrovni ziskovosti a celkové tržby pod očekáváním. Firma se dnes navíc poprvé obchoduje bez nároku na dividendu a akcie oslabují o 6,5 %.

Na trhu evropských státních dluhopisů se výnosy dostaly pod tlak po tom, co Evropská centrální banka vyjádřila obavy, že investory ztrácí důvěru v její schopnost oživit inflaci. K negativnímu sentimentu na dluhopisovém trhu také přispěly data z Německé ekonomiky, která opět přinesla obavy z recese. Britská libra posílila po tom, co někteří Evropští lídři naznačili stále možné dosažení Brexitové dohody.

Finanční trhy se tak ve čtvrtek dostávají do červených čísel v návaznosti na obavy týkající se ekonomického zpomalení, dalšího vývoje úrokových měr a obnoveného napětí mezi Spojenými státy a Čínou. Šéf FEDu Jerome Powell by mohl poskytnout jasnější náhled vývoje monetární politiky během svého pátečního proslovu ve městě Jackson ve státě Wyoming. Investoři zřejmě již do svých očekávání zcela zahrnuli snížení úrokové míry o čtvrt procentního bodu ze strany centrální banky v příštím měsíci, ale poslední hlasy ze strany FEDu zřejmě omezují vyhlídky na větší změny, než někteří zastávaly, včetně Donalda Trumpa.

Lehká ropa WTI dnes oslabuje o 2,11 % a dostává se k úrovni 55,22 USD/barel. Lehká sladká směsná ropa Brent si během dnešního dne odepisuje 0,88 %. Akcie společností ze sektoru těžby černého zlata na vývoj zásob ropy oslabují a jediná firma Transocean (RIG) připisuje zisky ve výši 0,11 %. Transocean těží ropu z věží v oceánu. Dále již akcie společnosti Marathon Oil Corp. (MRO) oslabují o 0,40 % a akcie těžební společnosti Abraxas Petroleum (AXAS) se obchodují o 2,75 % níže. Brazilská společnost Petrobras (PBR) je dnes 1,81 % pod hranicí nuly. Akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger (SLB) si připisují 1,57 % a akcie těžaře ropy a plynu společnosti Chesapeake Energy (CHK) nabírají mírné zisky ve výši 0,31 %.

Zlato oslabuje o 0,16 % a jeho cena se momentálně pohybuje pod úrovní 1500 dolarů za trojskou unci. Akcie největší světově obchodované kanadské společnosti Barrick Gold Corp. (GOLD) odepisují mírných 0,08 % a akcie konkurenční společnosti Newmont Gold Corp. (NEM) taktéž oslabují a to o 0,16 %. Mezi těžaři zlata momentálně nejvíce odepisuje Eldorado Gold Corp. (EGO), která prozatím poklesla o 1,32 %.

Index S&P 500 -0,04 % na 2923,14 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +0,8 % Základní materiály -0,6 %
Průmysl +0,2 % Zdravotní péče -0,4 %
Reality +0,2 % Informační technologie -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Nordstrom (JWN) +15 % L Brands (LB) -6,4 %
Keysight Technologies (KEYS) +12 % Albemarle Corp (ALB) -4,6 %
Synopsys (SNPS) +5,1 % Edwards Lifesciences Corp (EW) -2,8 %
Boeing (BA) +4,3 % Cigna Corp (CI) -2,6 %
Macerich (MAC) +3,9 % Tapestry (TPR) -2,5 %

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Tomáš Novák, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.