Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Americké indexy se pohybují opět v kladných hodnotách.

15.01.2020 | 19:26 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,4 % na 29055,76 b.
Index S&P 500 +0,21 % na 3290,07 b.
Index Nasdaq Composite +0,24 % na 9273,226 b.

Po předchozí klidnější pondělní seanci se americké indexy pohybují v kladném teritoriu a index Dow Jones si připisuje 0,4% a širší S&P 500 se pohybuje také se ziskem 0,21%.  Investoři jsou však opatrní, protože podle čerstvých zpráv zůstanou stávající americká cla na čínské zboží z velké části v platnosti a to až do amerických prezidentských voleb v listopadu.  Podle dostupných zpráv Trumpova vláda sepisuje také nová pravidla, díky kterým by šlo zablokovat další vývoz čínské telekomunikační firmě Huawei Technologies a to konkrétně, pokud americké komponenty budou tvořit více než 10% hodnoty produktu. Po podpisu dohody obě země sice na sebe budou uplatňovat cla, ale již by neměly vůči sobě zavádět nové obchodní překážky a současně by se mělo rozběhnout jednání o dalších fázích ukončování obchodní války, které by měly vést k rušení cel. Čína se dnes  s velkou pravděpodobností zaváže k výraznému navýšení dovozů amerických výrobků , zemědělských plodin, služeb a také energií. Ústředním bodem dohody je také příslib Číny ohledně navýšení dovozu ze Spojených států o 200 mld. USD v průběhu dvou let.

Podle zpráv Fed v New Yorku plánuje provádět repo operace až minimálně do 13. února, ačkoliv velikost termínových operací od začátku příštího měsíce sníží na 30 mld. USD. Dolar na páru s eurem dnes ztrácí 0,26% a dostává se k úrovni 1,1155 USD/EUR.

Dnes byly zveřejněny zásoby ropy z týdne na začátku ledna, které podle reportu od EIA poklesly o 2,549 mil. barelů, když trh předpokládal nárůst zásob od 1,1 mil. barelů. Lehká ropa WTI na základě reportu klesá o 0,4% a dostává se k úrovni 58 USD/barel. Na tuto situaci negativně reagují akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které ztrácí necelých 1,9% a také konkurenční akcie Halliburtonu ( HAL ) se pohybují se ztrátou cca 1%. Necelé 1,2% ztrácí také akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu. Podobně se dnes nedaří akciím těžařů mědi a různých kovů, jako je Freeport McMorran ( FCX ), který ztrácí 1,3% a také konkurenční BHP Billiton ( BHP ) s nižší ztrátou necelých 0,7%.

Za pozornost stojí akcie společnosti Beyond Meat ( BYND ), kterým analytici společnosti Sanford C. Bernstein dnes snížili investiční doporučení z outperform na market perform. s cílovou cenou 106 USD. K poklesu ceny došlo po zprávách ohledně výsledků kanadského testu P.L.T. burger ( rostlina, hlávkový salát , rajče ) se společností McDonald’s Corp. V případě , že bude hamburger z jejich komponent zaveden v USA, tak analytici společnosti Bernstein očekávají zvýšení tržby na 910 mil. USD ve fiskálním roce 2021 z  280 mil. USD ve fiskálním roce 2019. Snížení doporučení po předchozím růstu akcií investoři nelibě nesou a akcie Beyond Meat ( BYND ) tak obchodují se ztrátou více než 7%.

Za pozornost stojí také akcie amerického výrobce dopravních letadel Boeing ( BA ), kde podle zpráv společnost jedná se skupinou bank o možné dohodě o novém úvěru. V současné době se Boeing ( BA ) potýká s pozastavením produkce letounů 737 MAX, která po dvou haváriích nesmějí létat. K tomu všemu malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines informovala, že neodebere 25 objednaných letadel Boeing 737 MAX a své rozhodnutí společnost zdůvodnila tím, že tato letadla po dvou smrtelných nehodách zatím nesmí do leteckého provozu. Akcie společnosti Boeing ( BA ) klesají o cca 0,5%

Své výsledky za 4QFY19 dnes reportovala Bank of America ( BAC ), kde banka vykázala ve 4Q. čistý úrokový výnos ve výši 12,3 mld. USD, čímž překonala horní hranici očekávání analytiků, které bylo v rozmezí 11,95 – 12,16 mld. USD. Investoři možná očekávali ještě lepší čísla a tak akcie dnes ztrácí více než 2%. Podobně si dnes vedou také akcie konkurenční Citigroup ( C ), která své velmi slušné výsledky představila již v předchozím obchodním dni a její akcie dnes ztrácí více než 1,3%. a  také korekcí prochází investiční banka JP Morgan ( JPM ), která také již reportovala dobré výsledky , ale dnes její akcie korigují předchozí růst a ztrácí více než 1,8%.

Index S&P 500 +0,21 % na 3290,07 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +1,3 % Finanční sektor -0,7 %
Zdravotní péče +0,8 % Energie -0,6 %
Reality +0,8 % Zbytná spotřeba -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Coty (COTY) +5,8 % Target Corp (TGT) -7,5 %
Mylan (MYL) +4,3 % Align Technology (ALGN) -4,9 %
Nielsen Holdings (NLSN) +3,7 % HollyFrontier Corp (HFC) -3,6 %
Albemarle Corp (ALB) +3,3 % US Bancorp (USB) -3,5 %
UnitedHealth Group (UNH) +3,2 % PNC Financial Services Group (PNC) -3,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.