Úterý 22. září. Svátek má Darina.

Americké indexy se po silném openu drží i přes výběr rychlých zisků v zeleném

03.09.2013 | 20:45 0 Komentářů

Americké indexy po včerejším svátku nejprve vymazaly většinu úvodních zisků, nyní ale již opětovně nabírají na síle. Lepší makro data (ISM index ve výrobě, stavební výdaje) i trvající napětí na Blízkém východě přiměly investory k uzamykání zisků. Vzhledem k pravděpodobnému posunutí rozhodnutí o možném zásahu v Sýrii budou tento týden hrát prim právě spíše ekonomická čísla (především v pátek klíčová data z trhu práce) v návaznosti na nadcházející zasedání Fedu (17-18/9) ohledně dalšího nastavení měnové politiky. U pozitivního překvapení (nižší než očekávaná nezaměstnanost, vyšší počet nově vytvořených pracovních míst) lze tedy v tomto období předpokládat spíše chladnou reakci a naopak.

V rámci S&P500 indexu se dnes nedaří telekomunikačnímu sektoru (-1,7%) kvůli 3% poklesu giganta Verizon (VZ) po oznámení převzetí 45% podílu v doposud společném podniku Verizon Wireless s Vodafonem, a to za astronomických 130 mld USD. Trpí i hlavní konkurent AT&T (T) odepisující 1,6%. Nedaří se dnes ani utilitám (-1,2%). Naopak v čele se dnes drží finanční sektor připisující si 0,7%.

Ze zajímavých pohybů dnes nelze vynechat 30% růst akcií Nokia (NOK) v návaznosti na (ne)překvapivý prodej své mobilní divize do rukou Microsoftu (MSFT). Ten naopak ztrácí 5,5% a vrací se na hodnoty před oznámením S.Ballmera ohledně záměru odstoupit z pozice CEO v příštím roce. Mozaika se tak pomalu vyplňuje a zdá se, že S.Elop (současný CEO Nokie) míří na nejvyšší post. Z tohoto pohledu bude zajímavé sledovat vývoj i u kanadské spol. BlackBerry (BBRY), která prozatím marně dobývá ztracené pozice s novou platformou BB10 a je též s „vysačkou na prodej". Investoři by neměli opouštět ani příběh samotné Nokie. V případě realizovaného prodeje své divize bude disponovat nebývalou porcí hotovosti (přes 9 mld EUR) – v krátké době lze očekávat spekulace na téma výplaty mimořádné dividendy, navíc u společnosti disponující ziskovým aktivem – síťovou divizí (NSN). Dnešní růst akcií tak nemusí mít jepičí život.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.