Středa 25. listopadu. Svátek má Kateřina.

Americké indexy se nachází v červeném teritoriu.

03.06.2019 | 19:56 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,03 % na 24806,63 b.
Index S&P 500 -0,33 % na 2742,91 b.
Index Nasdaq Composite -1,48 % na 7343,2 b.

 V pondělní seanci americké indexy ze začátku seance  korigovaly své předchozí ztráty z minulého týdne, ale nyní již. Index Dow Jones ztrácí  0,03% a širší S&P 500   klesá o 0,33%.  I když indexy mírně klesají, tak v otvírání nových pozic jsou investoři opatrní a vstřebávají uvalení nových amerických cel na mexické dovozy s Trumpovou pohrůžkou jejich dalšího možného zvyšování, pokud Mexiko nezačne aktivně řešit problém nelegální migrace ze svého území do USA.  To že pan prezident Trump miluje cla potvrdil během víkendu, když   oznámil také, že odebere Indii speciální status, který ji umožňoval dosahovat i na nižší cla. Podle analytiků se celkově trhy obávají, že Trump  bude i  nadále postupovat s potřebnou razancí a naprostou nepředvídatelností.  V již probíhající obchodní válce mezi USA  a Čínou dnes Peking obvinil USA z vytváření překážek v obchodních jednáních mezi oběma zeměmi. Na tuto situaci reagují také výnosy 10 letých amerických dluhopisů, které se dostaly pod hodnotu 2,1% a tato situace nastalo poprvé od září 2017. Je zřejmé, že inverzní vývoj křivky  10 letých amerických dluhopisů se tak prohloubil  a klesající výnos je tak přímou reakcí na zvyšující se zájem o tyto CP, které fungují jako zajištění v době negativního vývoje a zvýšeného rizika. Dnes také analytici Goldman Sachs snížili odhad růstu americké ekonomiky na toto čtvrtletí na 1,1%, když v minulém týdnu počítali s růstem až 1,3%. Hlavním důvodem je obchodní válka, kterou USA vedou s Čínou.

Z celní války mezi USA a Čínou dnes profituje žlutý kov, který dnes přidává 1,49% a zlato se tak dostává k úrovni  1 324 USD/Troy. unci. Cena zlata se tak pohybuje v blízkosti nejvyšších hodnot z konce března. Tato situace vyhovuje akciím těžařů zlata a tak největší kanadská světově obchodovaná společnost Barrick Gold. Corp. ( GOLD ) se těší zájmu investorů a její akcie rostou o necelých 5,6%. Podobně jsou na tom akcie těžaře Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které si dnes připisují silných více než 11,5% a také Anglo American ( NGLOY ), kde si akcie společnosti připisují  1,5%. Pozadu s růstem zaostávají akcie známého těžaře Newmont Gold. Corp. ( NEM ), které obchodují se ziskem necelých 0,7%.

Bohužel, dalšímu negativnímu tlaku čelí akcie známého výrobce dopravních letadel Boeing ( BA ), kde podle dostupných zpráv má více než 300 letadel Boeingu 737 MAX a též staršího modelu 737 na křídlech instalovány nesprávně vyrobené díly. V neděli tuto zprávu veřejně oznámil Federální úřad pro letectví ( FAA ) s tím, že bude vyžadovat urychlenou výměnu těchto dílů. Letadla  Boeingu 737 MAX už kvůli jinému technickému problému několik měsíců nelétají. V reakci na tyto zprávy akcie ubírají ze své tržní ceny necelých 1,3%.

Naopak na růstové vlně se dnes vezou akcie biofarmaceutické společnosti Nektar Therapeutics ( NKTR ) a to poté, co společnost oznámila pozitivní výsledky klinických stidií kandidátů na léčbu melanomu. Společnost se sídlem v Chicagu uvedla, že její dva kandidáti léků Bempegaldesleukin a Nivolumab vykazují při testech pozitivní signály, sdělil Jonathan Zalevsky, který je hlavní vědecký pracovník společnosti Nektar Therapeutics ( NKTR ). Na základě těchto informací akcie Nektar Therapeutics ( NKTR ) přidávají na své tržní hodnotě více než 12%.

Index S&P 500 -0,33 % na 2742,91 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +1,2 % Komunikační služby -3,2 %
Energie +1 % Informační technologie -1,4 %
Nezbytná spotřeba +0,9 % Zbytná spotřeba -1,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Nektar Therapeutics (NKTR) +12 % Centene Corp (CNC) -8,8 %
Amgen (AMGN) +4,8 % Facebook (FB) -8,5 %
DaVita (DVA) +4,5 % Corteva (CTVA) -7,4 %
PVH Corp (PVH) +4,5 % Alphabet (GOOGL) -6,9 %
BorgWarner (BWA) +3,8 % Alphabet (GOOG) -6,9 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.