Sobota 23. ledna. Svátek má Zdeněk.

Americké indexy se drží v zelených číslech.

13.02.2019 | 20:21 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,38 % na 25521,2 b.
Index S&P 500 +0,33 % na 2753,69 b.
Index Nasdaq Composite +0,29 % na 7436,129 b.

Ve středeční seanci americké akciové indexy posilují a index Dow Jones přidává 0,38% a širší S&P 500 obchoduje silnější o 0,33%. Trhy také uklidnila zpráva, z amerického Kongresu, kde se demokraté a republikáni  předběžně dohodli na podmínkách financování vlády. . Touto dohodou   nedojde k pádu federálních úřadů do platební  neschopnosti. Americký prezident Donald Trump uvedl, že z dohody není  šťastný a chce o ní ještě jednat. V současné době trhy také sledují stav vyjednávání mezi USA a Čínou, kde již v úterý přijela do Pekingu delegace v čele s obchodním zmocněncem USA Robertem Lighthizerem a ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Během dneška pokračují delegace s čínskými představiteli v jednáních o nové obchodné dohodě mezi USA a Čínou.  Obě největší světové ekonomiky se podle analytiků snaží uzavřít vzájemnou dohodu před 1. Březnem, aby tak zabránily dalšímu zvyšování cel.  Americký prezident  v předchozím prohlásil, že je ochoten termín posunout,  když jednání povedou k reálné dohodě.

Dnes byla EIA reportována změna zásob surové ropy ke dni 8.2. 2019, kde zásoby vzrostly nad očekávání o 3,633 mil. barelů, když analytici předpokládali jen nárůst 2,5 mil. barelů. EIA také vydala report, který se týkal americké ropné produkce, kde EIA očekává, že domácí výstup ropy bude v roce 2019 v průměru 12,4 mil. barelů denně ( před měsícem byl odhad EIA 12,1 mil. barelů/den ). Současně EIA také navýšila výhled na produkci v roce 2020 na 13,2 mil. barelů/den. I přes růst zásob lehká ropa WTI dnes posiluje o více než 2% a dostává se k úrovni nad 54 USD/barel. Tato situace vyhovuje akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu posilují o více než 1,9% a hned v závěsu se drží společnost Marathon Oil Corp. ( MRO ), kde její akcie obchodují silnější o necelé 0,5%. Dobře si dnes také vedou akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které se posouvají výš o necelých 2,5%. S růstem více než 0,5% se pohybují akcie jedné z největších světově obchodovaných společností Exxon Mobil ( XOM ) a také akcie britské BP ( BP ). Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které přidávají 1,4% a také konkurenční Halliburton ( HAL ), kde jeho akcie přidávají na tržní hodnotě více než 1,3% a do této skupiny patří také akcie Chevron Corporation ( CVX ), které rostou o necelých 0,5%.  Dnes se také daří akciím v těžebním sektoru kovů a akcie těžaře mědi Freeport McMoran ( FCX ) obchodují výš o silných 6,2% a také akcie  BHP Billiton ( BHP ) rostou o necelých 1,3%.

Na růstové vlně se dnes vezou akcie společnosti Activision Blizzard ( ATVI ) a i když firma odhadla očištěný příjem za 1Q  na 1,18 mld. USD, pod tržním odhadem 1,48 mld. USD, tak očištěný zisk na akcii ve 4Q ve výši 1,29 USD naplnil odhady trhu.  Akcie se tak těší zájmu investorů a posilují o více než 7,4%.  

V mírně záporných hodnotách se dnes drží žlutý kov s poklesem 0,05% a zlato se dostává k úrovni 1310 USD/Troy. unci. Své výsledky dnes představil největší světový těžař zlata kanadská společnost Barrick Gold Corp. ( GOLD ). Společnost vykázala ve 4Q 2018 ještě před fúzí s londýnským konkurentem Randgold Resources  čistou ztrátu ve výši 1,2 mld. USD. Tuto ztrátu vedení společnosti zdůvodnilo tím, že ztráta nastala v důsledku přidělené pokuty 900 mil. USD ohledně dolů Veladero a Lagunas Norte v Severní Americe a také své sehrál nižší výstup z dolu Acacia Mining.  Akcie společnosti Barrick Gold. Corp. ( GOLD ) na tuto situaci reagují negativně a ztrácí více než 3,8%. Naopak dobře si dnes vedou akcie těžaře zlata  Eldorado Gold. Corp ( EGO ), které posilují o více než 2%.

Za zmínku stojí také společnost Johnson &Johnson ( JNJ ), která se zabývá farmaky, zdravotnickými a hygienickými prostředky. Společnost informovala, že se dohodla na koupi společnosti Auris Health, která je výrobce robotiky k chirurgickým zákrokům za cca 3,4 mld. USD v hotovosti. Akcie reagují na tuto zprávu mírným poklesem o 0,3%. 

Index S&P 500 +0,33 % na 2753,69 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +0,8 % Utility -0,6 %
Zbytná spotřebaeba +0,6 % Nezbytná  spotřeba +0,1 %
Průmysl +0,6 % Zdravotnictví
+0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Activision Blizzard (ATVI) +7,4 % DISH Network Corp (DISH) -8,2 %
Freeport-McMoRan (FCX) +6,2 % TripAdvisor (TRIP) -6,1 %
Hilton Worldwide Holdings (HLT) +6,0 % Cerner Corp (CERN) -3,9 %
Micron Technology (MU) +4,4 % Nordstrom (JWN) -2,8 %
Interpublic Group of Cos (IPG) +4,4 % Ralph Lauren Corp (RL) -2,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.