Čtvrtek 21. ledna. Svátek má Běla.

Americké indexy se drží v kladných hodnotách.

28.08.2019 | 19:09 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,82 % na 25990,23 b.
Index S&P 500 +0,6 % na 2886,48 b.
Index Nasdaq Composite +0,36 % na 7855,484 b.

Ve středeční seanci se americké indexy drží v  kladu a index Dow Jones si zatím připisuje 0,82% a širší S&P 500 obchoduje silnější o 0,6%.  Po předchozím oslabení je začátek středeční seance opatrný a investoři se pomalu začínají obávat o prohlubování inverze výnosové křivky na amerických státních dluhopisech a také negativní vliv má doposud probíhající obchodní celní válka mezi Spojenými státy a Čínou. V současné době dochází k poklesu výnosů na dvouletých amerických státních dluhopisech k úrovni 1,449%, což představuje nejnižší hodnotu od září 2017. Výnosy na desetiletých   amerických  státních dluhopisech se podívaly ještě níž k úrovni tříletého minima a to ve výši 1,443%. Podle analytiků je tak vývoj nestálý a dochází k prohlubování tzv. inverze výnosové křivky, kdy jsou výnosy krátkodobých dluhopisů vyšší než u dlouhodobých.

V centru dění je dnes také ropa a podle dnešního reportu od EIA zásoby ropy k 23. srpnu poklesly o 10 mil. barelů, když předpoklad analytiků očekávaného poklesu byl jen o 2,85 mil. barelů. Na tuto situaci reaguje lehká ropa WTI, která přidává 1,8,% a dostává se k úrovni 55,9 USD/barel. Podle dostupných zpráv Spojené státy otevírají nový ropovod, který dopravuje ropu z Permské pánve na pobřeží Mexického zálivu, odkud se může přepravovat do zbytku celého světa. Podle analytiků Citigroup by mohly vývozy americké ropy o objemu 3 mil. barelů denně posílit ještě v letošním roce o 1 mil. barelů denně a o další 1 mil. v příštím roce. Tato situace hraje do karet akciím v ropném těžebním sektoru a z výše zmíněných důvodů se daří akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie si připisují více než 4,1%. Hned v závěsu se drží akcie Apache Corporation ( APA ), které obchodují výš o necelé 4,5% a také akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ) obchodují se zhodnocením více než 3,7%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které rostou o 2,5% a také akcie jeho velkého konkurenta Halliburtonu ( HAL ) se těší zájmu investorů a na své tržní hodnotě přidávají více než 4,7%. Dnes se daří také akciím těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), kde s dnešním nárůstem ceny plynu o 2,82% si akcie připisují necelých 5,4%.  

Další pokles zaznamenala cena mědi, která se propadla pod důležitou podpůrnou úroveň 5 683 USD/t. a podle analytiků se jedná o podporu, kterou od roku 2016 vytvářel dlouhodobý trend. Znamená to tedy, že ceny by na pozadí americko – čínského sporu mohly v příštích měsících ještě dál klesat. I přes tyto zprávy se daří akciím těžaře mědi a různých kovů Freeport McMorran ( FCX ), které přidávají více než 2,5% a také konkurenční akcie  BHP Billiton ( BHP ) se pohybují výš o 1,7%.

Po předchozím nárůstu korekcí prochází žlutý kov, který ustoupil z hodnoty 1 550 USD/Troy. unci a dnes ztrácí 0,4% a zlato tak oslabuje k úrovni 1 536 USD/Troy. unci. I přes tuto korekci se daří akciím kanadské těžařské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ), které obchodují výš o 0,5% a také konkurenční akcie  Newmont Gold Corp. ( NEM ) si připisují cca 0,3%.

V hledáčku investorů jsou dnes tabákové společnosti Philip Morris International ( PM ) a Altria Group ( MO ), kde obě společnosti potvrdily, že vedou rozhovory o možném opětovném sloučení obou firem. Případná transakce by proběhla výměnou za akcie, tedy stejně jako došlo v předchozím k rozdělení společnosti. Do roku 2008 obě firmy vystupovaly pod jednou značkou a společnost prodávala cigarety Marlbora známá po celém světě. Podle analytiků sloučení obou firem by vrátilo akciím Altrie růstový potenciál a také na americký trh by se dostaly nové zahřívané produkty IQOS tedy Heets. Akcie Altria Group ( MO ) v reakci na zprávy posilují o více než 2,5% a  akcie  Philip Morris Int. ( PM ) se také těší zvýšenému zájmu investorů a zpevňují o více než 4,7%.

Bohužel se dnes nedaří akciím  společnosti Autodesk ( ADSK ), kde společnost sice potěšila investory výsledky tržeb a také EPS ( 0,65 USD/akcii proti odhadu 0,614 USD/akcii ) překročil odhady analytiků, ale kvůli narůstajícím rizikům, nejistotám a též nepříznivému vývoji na měnovém trhu společnost přikročila ke snížení svého výhledu. Na základě toho akcie Autodesk ( ADSK ) jsou ze strany investorů pod prodejním tlakem a ze své tržní hodnoty ztrácí více než 8,2%.

Index S&P 500 +0,6 % na 2886,48 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,7 % Utility -0,4 %
Základní materiály +1 % Informační technologie 0 %
Finanční sektor +1 % Reality +0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Cimarex Energy (XEC) +11 % Autodesk (ADSK) -8,2 %
Halliburton (HAL) +4,7 % Fortinet (FTNT) -3,7 %
Philip Morris International (PM) +4,7 % ANSYS (ANSS) -3,2 %
Diamondback Energy (FANG) +4,5 % Everest Re Group (RE) -2,4 %
Coty (COTY) +4,4 % Adobe (ADBE) -2,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.