Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Americké indexy se dnes ponořují do červených čísel.

02.10.2019 | 19:59 0 Komentářů

Index Dow Jones -2,05 % na 26027,2 b.
Index S&P 500 -1,99 % na 2881,77 b.
Index Nasdaq Composite -1,82 % na 7764,901 b.

Ve středeční seanci americké indexy silně korigují a index Dow Jones ztrácí 2,05% a širší S&P 500 se pohybuje také  ve ztrátě  o   1,99%.  Americké akciové trhy otevřely dnešní  seanci  v červeném pásmu  a  celkový pokles odstartoval  již včera report ISM z amerického výrobního sektoru, který jednoznačně zklamal.  Pokles na 47,8 bodu ze srpnových 49,1 pak kontrastuje s konsensuálním odhadem na 50,0 bodu.  Tyto čísla pobídla také Donalda Trumpa k dalšímu výpadu na FED  a podle něho FED drží sazby příliš vysoko a tím dovoluje dolaru zpevňovat, což  nezdravě poškozuje americkou ekonomiku. Silný dolar nyní činí problémy americkým výrobcům a exportérům a FED se tak podle amerického prezidenta stává jejich nepřítelem.  Podle analytiků bude důležité, jak FED nyní zareaguje. Na trzích stále převažuje názor, že letos dojde ještě k jednomu snížení sazeb, ale při tomto vývoji se již zvedá šance na dvojnásobné snížení  a urychlení celé akce, tj., že by mohly sazby klesnout už v říjnu. V případě, že by trh zklamal páteční report z trhu práce, tak podle analytiků sázky na agresivnější podporu ze strany FEDu určitě více narostou.  Dolar na páru s eurem si stále ponechává své předchozí nárůsty, ale dnes dolar k euru  ztrácí 0,3% a dostává se k úrovni 1,0959 USD/EUR.

Dnes byly reportovány pravidelné zásoby surové ropy podle EIA ke dni 27. Září, které vrostly o 3,1 mil. barelů, když analytici očekávali jen nárůst zásob v objemu 2 mil. barelů. Lehká ropa WTI tak v reakci na stále silný dolar a report zásob reaguje dnes poklesem o silných 1,6% a dostává se tak k úrovni 52,7 USD/barel.  Tato situace pochopitelně nevyhovuje akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak akcie přední těžařské společnosti  Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu klesají o necelé 3% a hned v závěsu s 3% ztrátou se pohybují akcie Apache Corporation ( APA ) a také akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ) se pohybují v červených číslech a ze své tržní hodnoty si odepisují více než 2,6%.  Poklesem dnes prochází také  světově obchodovaná těžařská společnost Exxon Mobil ( XOM ), kde její akcie ztrácí 2,4% a  také britská společnost BP ( BP ) ztrácí z ceny svých akcií obchodovaných na trhu v USA více než 3,2%. Za zmínku stojí také akcie výrobců a dodavatelů těžního zařízení, jako například Schlumberger ( SLB ), kde jeho akcie obchodují se ztrátou více než 2,2% a hned v závěsu akcie jeho konkurenta Halluburtona ( HAL ) oslabují o 1,8% a také akcie Chevronu Corporation ( CVX ) se pohybují se ztrátou necelých 3%.

Naopak z celkového silnějšího poklesu amerických indexů dnes těží žlutý kov  ke kterému se investoři vrací v době nejistoty na trzích a rostoucího rizika. Zlato dnes přidává silných 1,58% a překonává tak technickou úroveň 1 500 USD/Troy. unci,  nyní 1 502 USD/Troy. unci. Z této situace těží především akcie těžařů zlata, jako Eldorado Gold. Corp. ( EGO ),  jehož akcie posilují o více než 1% a s podobně si vedou také akcie Newmont Gold Corp. ( NEM ).

Dnes se také nedaří akciím výrobce automobilů Fiat Chrysler ( FCAU ), kterému ve 3Q. na americkém trhu poklesly prodeje automobilů o 0,1%, když odhad trhu byl -1,6%. Akcie tak v reakci dnes oslabují o 1,7%. Silnějším oslabením 4,2%  dnes prochází akcie známého výrobce amerických vozů General Motors ( GM ), kde odborový svaz United Auto Workers ( UAW ) odmítl novou komplexní nabídku od představitelů General Motors ( GM ) na ukončení stávky, která trvá již 2 týdny. Nabídka podle odborů je nedostatečná, včetně výše mezd, zdravotní péče a zaměstnanců na dobu určitou. Automobilka již byla nucena zastavit výrobu pickupů a převodovek v Mexiku a nařídit nucenou dovolenou cca 6 000 zaměstnancům. Pod tlakem investorů se tak dnes ocitají také akcie konkurenta Ford motor ( F ), které obchodují se ztrátou více než 3,8%.

Necelé 2% dnes ztrácí také akcie známého výrobce letadel Boeing ( BA ), když americký Federální úřad pro letectví (FAA) nařídil provozovatelům letadel do týdne zkontrolovat 165 často používaných letadel Boeing 737 NG kvůli možným prasklinám. Následně projdou kontrolou i méně často nasazované stroje tohoto typu – celkem se nařízení dotkne 1911 letadel registrovaných ve Spojených státech. Poklesem prochází také akcie amerických leteckých společností,  jako je Delta Air Lines ( DAL ), jejíž akcie oslabují o 6,2% a také konkurenční  American Airlines ( AAL ), které se pohybují níž se ztrátou více než 5,4%.

Index S&P 500 -1,99 % na 2881,77 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality -1 % Energie -2,5 %
Utility -1,2 % Základní materiály -2,3 %
Komunikační služby -1,5 % Informační technologie -2,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Lennar Corp (LEN) +2,6 % Delta Air Lines (DAL) -6,2 %
Charter Communications (CHTR) +1,5 % United Airlines Holdings (UAL) -5,9 %
Johnson & Johnson (JNJ) +1,1 % Capri Holdings (CPRI) -5,8 %
Humana (HUM) +1,1 % Kohl’s Corp (KSS) -5,7 %
Newmont Goldcorp Corp (NEM) +1,0 % American Airlines Group (AAL) -5,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.