Úterý 20. října. Svátek má Vendelín.

Americké indexy rostou v naději na vyřešení obchodního sporu mezi USA a Čínou.

08.01.2019 | 20:06 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,08 % na 23786,35 b.
Index S&P 500 +0,82 % na 2570,58 b.
Index Nasdaq Composite +0,96 % na 6889,183 b.

Americké akciové trhy v úterní seanci rostou a k růstu indexům pomáhá také naděje na vyřešení obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou. Index Dow Jones tak přidává 1,08% a širší S&P 500 je silnější o 0,82%.  Již americký ministr obchodu Willbur Ross  dříve také uvedl, že vidí velmi dobrou šanci na rozumnou dohodu s Čínou, která by řešila všechny klíčové otázky. K růstu trhu napomáhá také názor analytiků společnosti Blackstone, kteří apelují na investory, aby nezanevřeli na americké akcie a jejich přední stratég Josef Zidle zastává názor, že se americký trh v letošním roce odrazí ode dna, protože současné propady jsou způsobeny neopodstatněně negativní náladou. Zidle také věří, že se USA s Čínou nakonec dohodnou a odvrátí tak pro obě strany nevýhodnou celní válku. Obchodní rozhovory mezi USA a Čínou, které začaly v pondělí měly být dnes ukončeny, ale podle zpráv budou pokračovat i ve středu.

Za pozornost dnes stojí lehká ropa WTI, která se odrazila od 1,5 ročního minima, na které se ceny propadly v prosinci. Celkovému odrazu od tohoto minima pomáhají těžební škrty OPECu  a také stabilizující se akciové trhy. Dodávky zemí OPEC se v prosinci podle Reuters z minulého týdne snížily v průměru o 460 000 barelů za den na  32,66 mil. barelů/den a nejvýraznější omezení je ze strany Saúdské Arábie. Známý komoditní analytik Jacob Masliyah situaci komentoval s tím, že pokud akciový trh ceny ropy podpoří, tak cílová cena pro WTI je 50 USD/barel. Dnes cena lehké ropy WTI přidává více než  2,3% a dostává se k úrovni 49,64 USD/barel. Tato situace vyhovuje akciím v těžebním ropném sektoru a tak se daří akciím jedné z největších těžebních společností Exxon Mobil ( XOM ), které posilují o 1% a také Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu si připisuje necelé 1% a také brazilská  Petrobras ( PBR ) se posunuje výš v hodnotě o 1,3%.  Růstem se může pochlubit také společnost Chesapeake Energy ( CH ), která těží ropu a plyn a posiluje o více než 2,4% a také akcie konkurenční plynárensko ropné společnosti Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ), které obchodují s nárůstem více než 1,4%. Za pozornost stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které s růstem ceny WTI se posunují výš o necelá 1,4% a také konkurenční  akcie společnosti Halliburton ( HAL ) obchodují silnější o o více než 1,9%. Daří se také akciím těžaře mědi a různých kovů Freeport Mc Morran ( FCX ), které přidávají více než 1,5%.

Naopak se dnes nedaří žlutému kovu, kde investoři s růstem WTI  a  akciového trhu opouští bezpečný přístav zlata, které ztrácí 0,25% a dostává se k úrovni 1285 USD/Troy. unci. V předchozím, kdy akciové trhy byly pod tlakem zlato již atakovalo úroveň 1300 USD/Troy. unci.  Tato situaci pochopitelně nevyhovuje akciím v těžebním sektoru zlata a poklesem tak prochází jedna z největších světově obchodovaných těžařských společností kanadský Barrick Gold Corp. ( GOLD ), kde jeho akcie odepisují více než 4,5%. Naopak po předchozím poklesu u investorů našly podporu akcie těžařské společnosti Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které přidávají necelé 1%.

Dnes se nedaří akciím konglomerátu General Elektric ( GE ), které v předchozím silně rostly a to poté co Bloomberg uvedl, že Apollo Global Management se připravuje na možné převzetí GE Capital Aviation Services ( GECAS ), což je jedno z nejoceňovanějších aktiv konglomerátu. , jehož hodnota by mohla dosáhnout až 40 mld. USD. Bohužel podle dostupných zpráv dohoda v blízké době zřejmě nebude a GE se tak k finálnímu prodeji nezavázalo. Akcie General Electric ( GE ) dnes obchodují se ztrátou 1,5%.

Za zmínku stojí akcie amerického výrobce čipů Intel Corporation ( INTC ), kde společnost na veletrhu Consumer Electronic Show v Las Vegas uvedla, že pracuje se společností Faceboook ( FB ) na dokončení nového čipu s umělou inteligencí, který by mohl být předložen v druhé polovině letošního roku. I přes to akcie Intelu Corporation ( INTC ) dnes ztrácí necelých 0,7% ale akcie společnosti Facebook ( FB ) rostou naopak  o více než 2,8%.  

Po pondělním růstu se stále na pozitivní vlně nesou akcie známého výrobce hraček Mattel ( MAT ), který se dohodl na vzájemném obchodním partnerství se slavnou chlapeckou kapelou BTS, všem známou také jako Bangtain Boys. Mattel počítá s výrobou panenek, které budou napodobovat celkový image kapely a jejich slavný videoklip Idol. Akcie společnosti Mattel ( MAT ) se tak nesou na růstové vlně a přidávají na tržní hodnotě necelých 4,6%.

Za zmínku stojí také akcie společnosti PG& Corp. ( PCG ), kde společnost včera uvedla, že nebude moci plnit své závazky vůči věřitelům a objevují se také již otázky ohledně možného bankrotu společnosti. Akcie na situaci i v úterní seanci reagují silným propadem o více než 11%.

Index S&P 500 +0,82 % na 2570,58 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Komunikační služby +1,5 % Finanční sektor -0,3 %
Reality +1,4 % Utility +0,5 %
Průmysl +1,3 % Zdravotní péče +0,7 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Nektar Therapeutics (NKTR) +8,8 % PG&E Corp (PCG) -11 %
Union Pacific Corp (UNP) +8,4 % Illumina (ILMN) -5,4 %
Monster Beverage Corp (MNST) +6,2 % Gap (GPS) -5,2 %
Mattel (MAT) +4,6 % Applied Materials (AMAT) -4,3 %
Aptiv (APTV) +4,3 % Cboe Global Markets (CBOE) -3,5 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.