Neděle 20. června. Svátek má Květa.

Americké indexy rostou podpořeny možností uzavření dohody mezi USA a Čínou.

12.12.2019 | 19:17 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,5 % na 28049,5 b.
Index S&P 500 +0,59 % na 3160,07 b.
Index Nasdaq Composite +0,43 % na 8691,538 b.

Ve čtvrteční seanci americké akciové trhy rostou a index Dow Jones přidává 0,5% a širší S&P 500 se pohybuje také výš se ziskem 0,59%. Trhy tak reagují na dnešní setkání Donalda Trumpa s čínskými vyjednavači, kde americký prezident potvrdil, že vyjednávání probíhají úspěšně a obchodní dohoda fáze 1 by tak mohla být potvrzena do sjednaného termínu. Investoři také s určitou obavou vyhlíží .rozhodnutí amerického prezidenta ohledně dalších cel proti Číně na zboží  v objemu až 160 mld. USD, které by mělo začít platit od této neděle 15.12 . Podle názoru analytiků trh spekuluje i s možností odložení těchto cel. FED na včerejším zasedání podle očekávání ponechal sazbu beze změny a také zveřejnil své ekonomické projekce. Předseda FEDu Jerome Powel se všemi ostatními členy rady dal jasnou stopku dalšímu snižování úrokových sazeb a to ideálně po celý rok 2020. Americká centrální banka tak nemění svůj pohled na ekonomiku, ale je neklidná z toho, že sledovaná míra inflace se není schopna dostat pod 2% a z těchto důvodů je FED opatrný v signalizaci jakéhokoliv budoucího zvyšování úroků. Dolar na páru s eurem zatím lehce posiluje o 0,05% a dostává se k úrovni  1,1121 USD/EUR.

Za pozornost investorů stojí ropa, kde podle týdenních statistik agentury EIA zásoby ropy v USA v uplynulém týdnu stouply o 0,822 mil. barelů, když analytici předpokládali silnější pokles o 3 mil. barelů. Je třeba poznamenat, že mezinárodní agentura   pro energii ( IEA ) sdělila, že světovému trhu s ropou v příštím roce bude stále hrozit přebytek, a to i pokud OPEC s partnery dodrží nové oznámené těžební limity. I přes tyto   zprávy lehká ropa WTI roste o necelých 1,3% a dostává se k úrovni 59,5 USD/barel. Tato situace vyhovuje akciím těžařů černého zlata a z těchto důvodů se dnes daří akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu především z věží v oceánu a její akcie rostou o 5,9% a hned v závěsu se drží akcie společnosti Apache Corporation ( APA ), které přidávají více než 3,4%  a podobně si vedou také akcie Marathon Oil Corp.( MRO ), které přidávají ke své tržní ceně cca 3,3%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které rostou o 2% a také jeho velký konkurent Halliburton ( HAL ) přidává na tržní ceně svých akcií cca 3%.

Pozornost zaslouží také v této skupině společnost Chevron ( CVX ), která oznámila plán ještě v tomto kvartálu odepsat majetek v objemu cca 11 mld. USD. a zvažuje také prodej některých projektů na těžbu zemního plynu. Společnost očekává dlouhodobě nízké ceny této suroviny a to v důsledku prudkého nárůstu těžby v Severní Americe. Podle analytiků se jedná o největší odpis této energetické firmy za mnoho let. Akcie společnosti Chevron ( CVX ) přidávají  ke své tržní hodnotě více než 1,7%.

Za zmínku stojí   akcie leteckého dopravce   společnosti Delta Airlines ( DAL ), kde společnost potěšila na meetingu, který byl určený pro investory smělým plánem, že v příštím roce očekává očištěný zisk na akcii v rozmezí 6,75 USD až 7,75 USD/akcii. Společnost informovala investory, že stále roste poptávka po ze strany cestujících a to nejvíce na domácím trhu. Delta Airlines ponechala svůj výhled růstu nákladů po odečtení paliva v rozmezí   ve výši 2% až 3%. a cíl společnosti je nepřekročit hranici 2%. Akcie Delta Airlines se tak dnes těší zájmu investorů a posilují o více než 3,3%.

Index S&P 500 +0,59 % na 3160,07 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,6 % Reality -1,1 %
Finanční sektor +1,6 % Utility -0,5 %
Základní materiály +1 % Nezbytná spotřeba 0 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Wynn Resorts (WYNN) +6,7 % Align Technology (ALGN) -3,1 %
Gap (GPS) +5,3 % MarketAxess Holdings (MKTX) -2,5 %
L Brands (LB) +4,7 % SBA Communications Corp (SBAC) -2,4 %
Western Digital Corp (WDC) +4,4 % Regency Centers Corp (REG) -2,4 %
Las Vegas Sands Corp (LVS) +4,1 % Crown Castle International Corp (CCI) -2,1 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.