Pondělí 18. ledna. Svátek má Vladislav.

Americké indexy prudce oslabují v návaznosti na eskalaci obchodních vztahů na trase USA – Čína

23.08.2019 | 20:27 0 Komentářů

Americké indexy výrazně oslabují v návaznosti na další eskalaci obchodních vztahů na trase USA – Čína. Všechny tři hlavní indexy odepisují kolem 2 %. Nejvýrazněji technologie a energetické tituly.

Indexy klesají, vztahy mezi USA a Čínou se nadále zhoršují

Americké indexy se v závěru týdne ponořily do hluboké poklesu, když investoři museli v průběhu dne sledovat další zhoršení obchodních vztahů na trase Washington – Peking. Nejprve v odpoledních hodinách Čína oznámila odvetná opatření v podobě celních tarifů ve výši 5 % až 10 % na americké zboží v celkové hodnotě cca 75 miliard dolarů. Na dovoz automobilů z USA pak navíc oznámila celní sazbu 25 % (+ dalších 5 % na automobilové součástky a komponenty), jež byla od dubna až doposud pozastavena. Americký prezident Donald Trump si následně nenechal ujít příležitost reagovat na svém Twitterovém účtu, kde mimo jiné zopakoval kritická slova k čínské protistraně, obul se do předsedy Rady guvernérů Fedu J. Powella a zejména indikoval možnou další eskalaci obchodních sporů, a to potenciálně ve velmi blízké budoucnosti (Trump psal dokonce o několika hodinách).

Powell v pozadí zájmu

Trochu v pozadí tak zůstaly projevy amerických centrálních bankéřů na srazu měnově-politických autorit v americkém Jackson Hole. Hlavní řečník J. Powell ve svém projevu ničím výraznějším nepřekvapil. Nadále svými slovy ponechal otevřenou možnost snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate na příštím zasedání.

Roste salesforce.com, včerejší ztráty prohlubuje L Brands

V návaznosti na výše zmíněné oslabují všechny tři hlavní indexy, konkrétně bluechipsový Dow Jones ztrácí 1,97 %, širší S&P 500 2,09 % a technologický Nasdaq 2,61 %. Co se sektorů týče, nejvíce odepisují technologie následované energetickými tituly a firmami ze segmentu zbytné spotřeby. Nad nulou se nepohybuje ani jeden ze sektorů indexu S&P 500. Z jednotlivých titulů se po kvartálním reportu a zvýšeném výhledu obchoduje v plusu salesforce.com (CRM; +3,1 %). Na opačné straně indexu se nachází skupina L Brands (LB; -8,5 %), která tak výrazně rozšiřuje včerejší ztráty po zveřejnění kvartálních čísel.

Výnosy se nadále propadají, cena ropy klesá

Výnos desetiletého vládního amerického dluhopisu klesá k hranici 1,50 %, v současné chvíli se nachází pouhých 20 bazických bodů nad ní. Cena ropy (Brent) oslabuje o 1,80 % na 58,84 dolarů za barel. Dolar se na páru s eurem obchoduje na 1,114 EUR/USD.

Index S&P 500 -2,09 % na 2861,99 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility -0,4 % Informační technologie -2,9 %
Reality -0,5 % Energie -2,7 %
Nezbytná spotřeba -1 % Zbytná spotřeba -2,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
salesforce.com (CRM) +3,1 % L Brands (LB) -8,5 %
Intuit (INTU) +3,0 % Hasbro (HAS) -8,3 %
Newmont Goldcorp Corp (NEM) +2,2 % Keysight Technologies (KEYS) -6,7 %
Extra Space Storage (EXR) +1,3 % HP (HPQ) -6,4 %
Crown Castle International Corp (CCI) +0,8 % Alexion Pharmaceuticals (ALXN) -6,4 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.