Čtvrtek 22. října. Svátek má Sabina.

Americké indexy před rozhodnutím FEDu rostou.

19.12.2018 | 19:35 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,78 % na 23861,23 b.
Index S&P 500 +0,73 % na 2564,76 b.
Index Nasdaq Composite +0,52 % na 6819,21 b.

Ve středeční seanci americké akciové trhy posilují a index Dow Jones tak dnes roste o 0,78% a širší S&P 500 přidává 0,73%.  Obchodování ze strany investorů je opatrné a všichni se zvýšenou pozorností  sledují  Měnový výbor FEDu, který v úterý zahájil dvoudenní zasedání a výsledek bude oznámen dnes. Vesměs analytici  očekávají , že FED zvýší základní sazbu o čtvrt procentního bodu do pásma 2,25-2,50%. Jednalo by se tak o již čtvrté zvýšení úrokových sazeb v tomto roce. FED také před měnovým  rozhodnutím je opakovaně kritizován americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který požaduje na FEDu přerušení fáze zpřísňování měnové politiky v obavách z ohrožení americké a globální ekonomiky. Od FEDu se sice očekává zvednutí úrokových sazeb, ale s velkou pozorností budou investoři sledovat doprovodnou tiskovou konferenci, ve které budou investoři hledat známky dalších plánů FEDu v této oblasti.

V centru zájmu je také ropa WTI, která v předchozí seanci odepsala více než 7% a výprodej nabral na síle po překvapivému růstu zásob po reportu API a také neplánovanému výpadku produkce v Libyi. Ropný trh tak stále zůstává v medvědím trendu a jeho hlavní obavou je významný převis nabídky nad poptávkou. Dnes byly reportovány od EIA zásoby surové ropy, které ke 14 .prosinci klesly o 0,497 mil. barelů, když trh předpokládal pokles o 2,7 mil. barelů. I když odhad poklesu zásob je nižší než se předpokládalo, tak WTI nachází půdu pod nohama a roste o více než 3,3% a pohubuje se na úrovni 47,8 USD/barel. Z výše zmíněných důvodů se tak dnes daří akciím v těžařském ropném sektoru, kterému vévodí Transocean ( RIG ), která těží ropu především z věží v oceánu a její akcie rostou o více než 2,6%. Hned v závěsu jsou akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ), které obchodují silnější o 1,5% a také slušně si vedou akcie těžaře ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ), které se posouvají výš o více než 2,1%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které přidávají více než 1,5% a také jeho konkurent Halliburton ( HAL ) naopak oslabuje o necelé 1,1%.  Růst tržní ceny zaznamenávají také akcie jedné z největších těžařských společností Exxon Mobil ( XOM ), které rostou o 1% a také akcie francouzské společnosti Total ( TOT ), které obchodují v USA se ziskem výše o necelé 1% a též Abraxas Petroleum ( AXAS ), jehož akcie se těší zájmu investorů a přidávají více než 6,1%.

Pod prodejním tlakem se dnes ocitají akcie společnosti FedEx ( FDX ), která se zabývá logistickými a kurýrními službami. Společnost zhoršila svůj celoroční výhled a ohlásila snižování nákladů kvůli zpomalení světové ekonomiky. I přes report relativně dobrých výsledků za 2Q FY 19, ale zhoršený výhled do konce roku posílá akcie společnosti níž o silných více než 8,8%.

Naopak značného zájmu investorů se dnes těší akcie General Electric ( GE ) , které dostaly kladné doporučení od analytiků Vertical Researchs Jeffrey Sprague, kde analytici zvedli cílovou cenu na 11 USD z 10 USD/akcii a akcie společnosti posilují o více než 6,9%.

Dobře si dnes nevedou také akcie Allerganu ( AGN ), kde společnost rozhodla o zrušení prodeje texturovaných prsních implantátů a tkáňových expandérů na evropském trhu a to po výzvě Národní agentury pro bezpečnost léčiv a zdravotnických prostředků ANSM. Firma s výrokem a důsledky, které zmińuje agentura ANSM nesouhlasí a již připravuje odvolání. Akcie společnosti Allergan ( AGN ) v reakci na to oslabují o více než 7,5%.

Své výsledky již včera po uzavření trhu oznámil Micron Technology ( MU ) za 1Q FY19, které byly v souladu s odhady, ale zklamal výhled. Na začátku seance akcie ztrácely více než 3%, ale nyní již jen 2,9%.  

Index S&P 500 +0,73 % na 2564,76 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +1,5 % Komunikační služby +0,1 %
Energie +1,3 % Reality +0,2 %
Finanční sektor +1,2 % Nezbytná spotřeba +0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
General Electric (GE) +6,9 % FedEx Corp (FDX) -8,8 %
General Mills (GIS) +6,5 % Allergan (AGN) -7,5 %
American International Group (AIG) +5,9 % Facebook (FB) -6,1 %
Diamondback Energy (FANG) +5,1 % Philip Morris International (PM) -3,2 %
Newfield Exploration (NFX) +5,0 % Macerich (MAC) -3,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.