Úterý 11. května. Svátek má Svatava.

Americké indexy posilují podpořeny možnou obchodní dohodou mezi USA a Čínou.

11.10.2019 | 18:56 0 Komentářů

Index Dow Jones +1,34 % na 26851,36 b.
Index S&P 500 +1,35 % na 2977,75 b.
Index Nasdaq Composite +1,59 % na 8076,929 b.

V páteční seanci americké akciové trhy posilují a index Dow Jones si připisuje 1,34% a širší S&P 500 se dostává výš o 1,35%.  Americké trhy zatím rostou a do vyšších pater je ženou příznivé zprávy z právě probíhajícího obchodního jednání o možnosti uzavření alespoň částečné dohody, která by zahrnovala odložení zvýšení cel.   V dnešním dni se americký prezident Donald Trump podle zpráv má setkat s čínským vícepremiérem, což všeobecně naznačuje, že by cesta k částečné dohodě ohledně cel mohla dobře dopadnout. Tržní pozitivní sentiment podporují táké zprávy z Evropy, kde po schůzce britského a irského premiéra vzrostla šance na dosažení dohody mezi Británií a EU.

Trhy podporuje také zpráva, že Fed začne od 15. října kupovat americké krátkodobé státní dluhopisy  za 60 mld. UUSD měsíčně. Nákupy dluhopisů budou pokračovat nejméně do 2Q.

Na devizovém trhu americký dolar na páru s eurem silně oslabuje a již dnes se pohybuje pod dvoutýdenním minimem na úrovni 1,1035 USD/EUR a proti euru ztrácí více než 0.27%. Euro proti dolaru těží z optimismu ohledně obchodních rozhovorů mezi USA a Čínou, který podporuje  zájem investorů o nákup rizikovějších aktiv.

V centru zájmu je také lehká ropa WTI, která dnes vystřelila nad úroveň 54 USD/barel a to poté, co Irán oznámil, že dvě střely zasáhly jeden z jeho tankerů v Rudém moři. Podle zdrojů Teheránu střely byly vypuštěny ze Saúdské Arábie, což by podle analytiků mohlo vést k další eskalaci a konfliktu. Podle zpráv však tankerová společnost NITC později popřela, že by střely přišly ze Saúdské Arábie, která se tatím k situaci nevyjádřila. Lehká ropa WTI si tak zatím ponechává své zisky z rána a přidává více než 1,2% a dostává se k úrovni 54,2 USD/barel. Tato situace příznivě hraje do karet akciím v těžebním sektoru černého zlata a tak společnost Transoceán ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu silně roste a její akcie přidávají na své tržní hodnotě více než 7,3%. Hned v závěsu posilují akcie Apache Corporation ( APA ), které přidávají 4% a také akcie společnosti Marathon Oil Corp ( MRO ), které si připisují necelých 3,3%. O 1,3% rostou akcie světově obchodované ropné těžební společnosti Exxon Mobil Corp. ( XOM ), které si připisují více než 1,2%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které se těší zájmu investorů a rostou o 5,3% a také jeho konkurent akcie  Halliburtonu ( HAL )  obchodují výš o 2,5%.  

V popředí zájmu investorů jsou dnes také akcie těžařů kovů, jako například těžař mědi známý Freeport McMorran ( FCX ), kde jeho akcie rostou o necelých 6% a také akcie těžaře různých kovů  společnosti BHP Billiton ( BHP ) se posouvají do vyšších pater o cca 3% na své tržní hodnotě.

Naopak  celkový optimismus na americkém trhu nesvědčí žlutému kovu, protože investoři jsou ochotni investovat do rizikovějších aktiv a odklánějí se od zlata, jako bezpečného přístavu v dobách nejistoty. Zlato dnes ztrácí 0,7% a dostává se k úrovni 1 482 USD/Troy. unci. Z výše zmíněných důvodů se nedaří akciím z těžebního sektoru zlata a tak akcie největší kanadské těžařské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) oslabují o 4,6% a konkurenční akcie  Newmont Gold. Corp. ( NEM ) se pohybují se ztrátou více než 2,8%. Nedaří se také akciím těžaře Eldorado Gold. Corp. ( EGO ), které oslabují o 4,2 necelých%.

V centru zájmu investorů je dnes také softwarová společnost SAP SE ( SAP ), která dnes zveřejnila předběžná čísla za 3Q19 a tato čísla předčila odhady analytiků. Tržby společnosti dosáhly 6,8 ( 12,9% r/r ) proti očekávanému odhadu 6,7 mld. EUR. Za pomoci silného růstu v cloudových službách ( 37% r/r ). Provozní zisk dosáhl 2,1 mld. ( +20,1% r/r ) proti očekávání 2 mld. EUR a čistý zisk na akcii dosáhl na 1,3 ( +14% r/r ) proti očekávání 1,2 EUR. Společnost také potvrdila svůj výhled na roky 2019 a 2020. Akcie se tak dnes těší zvýšenému zájmu investorů a posilují na trhu v USA o silných  necelých 10%.

Za zmínku dnes stojí také akcie americké placené internetové televize Netfix ( NFLX ), která dnes oficiálně spustila české uživatelské rozhraní s českými titulky a také dabingem. V nabídce společnosti jsou tisíce hodin televizních pořadů a filmů a to včetně původní tvorby. Akcie Netflixu ( NFLX ) tak dnes přidávají na své tržní  hodnotě  necelých 1,5%.

Index S&P 500 +1,35 % na 2977,75 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Základní materiály +2,4 % Utility 0 %
Průmysl +2 % Nezbytná spotřeba +0,1 %
Finanční sektor +1,7 % Reality +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Fastenal (FAST) +17 % Newmont Goldcorp Corp (NEM) -2,8 %
WW Grainger (GWW) +7,4 % MarketAxess Holdings (MKTX) -2,4 %
Freeport-McMoRan (FCX) +5,9 % Northrop Grumman Corp (NOC) -2,4 %
DXC Technology (DXC) +5,7 % Cboe Global Markets (CBOE) -1,8 %
Dow (DOW) +5,7 % CME Group (CME) -1,7 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.