Sobota 26. září. Svátek má Andrea.

Americké indexy posilují; Fed oznámil další balíček

09.04.2020 | 19:35 0 Komentářů

Americké indexy rostou, když kladně reagují na oznámení Fedu o dalším obřím balíčku, pomocí něhož hodlá dodávat likviditu na trhy zasažené probíhající pandemií.

Indexy rostou

Americké indexy se v závěrečné seanci týdne obchodují v kladných vodách, když výraznou vzpruhou pro trhy bylo dnesšní oznámení americké centrální banky o dalším rozšíření nástrojů, jež má pomoci ve zmírňování dopadů, které na ekonomiku Spojených států má probíhající pandemie a na ní navázaná opatření. Širší index S&P 500 tak posiluje o 2,12 %, zatímco bluechipsový Dow Jones si připisuje 2,1 %. Technologický Nasdaq roste o něco slaběji (+1,04 %). Z jedntolivých sektorů se daří zejména utilitám, finančnímu sektoru či společnostem ze sektoru realit. Nejmírněji roste segment zdravotní péče následovaný informačními technologiemi. 

Fed oznámil další balíček

Fed dodá na trhy dalších 2,3 bilionů dolarů prostřednictvím úvěrových aktivit ve snaze o podporu ekonomiky. Oznámený balíček cíluje na podporu likvidity pro malé a střední podniky, státní a lokální vlády (myšleno munucipality a distrikty). Mimo to centrální banka oznámila např. záměr nakupovat také dluhopisy s vyšším výnosem (junk bonds), kolaterizované dluhové obligace (CLO) či komerční mortgage-backed securities (MBS). Kompletní popis balíčku je k dispozici zde.

Předseda Rady guvernérů Fedu J. Powell dnes také vystoupil v prohlášení adresovaném široké veřejnosti, kde akcentoval závazek centrální banky pomoci jak jen to je možné v rámci jejího zákonného mandátu. Celý projev lze shlédnout níže ve videu od CNBC.

Další obrovský nárůst počtu žádostí o podporu

Z makroekonomických dat nelze nezmínit další obrovský nárůst uchazečů o podporu v nezaměstnanosti. Těch za minulý týden přibylo 6,6 milionů při konsensuálním analytickém odhadu posazeném na 5,0 milionů.

Volatilní seance na ropě

Výnosy desetiletých vládních dluhopisů v reakci na kroky Fedu klesají. V současné chvíli se obchodují na 0,729 %. Dolar se na páru s eurem obchoduje na 1,0938 EUR/USD. Cena ropy dnes zažívá velmi volatilní seanci, když zprávou dne je údajná předběžná dohoda Saúdské Arábie a Ruska ohledně omezení těžby ropy. V reakci na tuto zprávu cena ropy (Brent) vyskočila až o 10 %. Následně však byla výrazná část zisků umazána a v současné chvíli cena ropy roste o 1,58 %.

Index S&P 500 +2,12 % na 2808,41 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +5,9 % Zdravotní péče +0,5 %
Finanční sektor +5,9 % Informační technologie +0,6 %
Reality +5,8 % Komunikační služby +1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Carrier Global Corp (CARR) +18 % Raytheon Technologies Corp (RTX) -43 %
Arconic Corp (ARNC) +13 % MGM Resorts International (MGM) -12 %
Otis Worldwide Corp (OTIS) +11 % Live Nation Entertainment (LYV) -11 %
Apache Corp (APA) +10 % Wynn Resorts (WYNN) -11 %
L Brands (LB) +6,3 % Marathon Petroleum Corp (MPC) -11 %

 

Zdroj: Bloomberg; CNBC

František Mašek, Fio banka, a.s.

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.