Čtvrtek 06. května. Svátek má Radoslav.

Americké indexy po slovech šéfa FEDu silně rostou.

04.01.2019 | 18:55 0 Komentářů

Index Dow Jones +3,33 % na 23442,13 b.
Index S&P 500 +3,36 % na 2530,22 b.
Index Nasdaq Composite +4,16 % na 6732,641 b.

V páteční seanci americké akciové trhy silně posilují a index Dow Jones přidává 3,33% a širší S&P 500 je silnější o 3,36%. Celkový růst indexů je podpořen dobrými  daty americké ekonomiky, která v prosinci vytvořila 312 000 nových pracovních míst, když tržní odhad analytiků byl poměrně nižší a to 184 000 pracovních míst. Menší pozitivní efekt přináší také americká Sněmovna reprezentantů, nově ovládaná demokratickou stranou a zde došlo ke schválení nové verze rozpočtu ve snaze ukončit uzavření některých federálních úřadů. Růstu amerických indexů dnes velkou měrou napomáhá relativně holubičí projev šéfa FEDu Jeroma Powella, který  ve svém vystoupení informoval, že centrální banka bude trpělivá v případě dalšího zvedání úrokových sazeb s tím, že FED bude situaci pozorovat a sledovat skrytá  rizika a  směr dalšího vývoje ekonomiky. Powell svým  projevem trhy uklidnil, protože dle jeho názoru je americká ekonomiky v solidní kondici.

Dnes byly reportovány zásoby surové ropy podle EIA k datu 28. prosince, které zůstaly nečekaně stabilní a narostly o 7 tis. barelů, když analytici odhadovali pokles o -7 tis. barelů. Lehká ropa WTI podpořena pozitivními daty tak přidává 2% a dostává se k úrovni 48 USD/barel. Tato situace hraje do karet akciím  především těžařských společností v sektoru černého zlata. Z výše zmíněných důvodů více než 3% přidávají akcie společnosti Marathon Oil Corp. ( MRO ), které rostou o více než 3%  a také jedna ze světově  největších těžařských  společností Exxon Mobil ( XOM ) přidává necelých 2,5%. Pozadu nezůstává také společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu především z ropných věží v oceánu její akcie obchodují s nárůstem vyšším než 3,5%. Velmi silný růst dnes potvrzují akcie těžaře ropy a mědi Freeport McMorran ( FCX ), které se posunují výš o více než 7,9%. Silným růstem dnes procházejí také akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které se těší zájmu investorů a rostou o silných 6,3%.  Z evropských těžařů, jejichž akcie jsou listované na trhu v USA si dobře vedou akcie britské BP ( BP ), které si připisují, více než 2,6% a také francouzský Total ( TOT ) obchoduje silnější o více než 2%. Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které si připisují necelých 2,8% a také akcie jeho konkurenta Halliburton ( HAL ) přidávají na své tržní ceně více než 3,3%.

Naopak s celkovým dnešním pozitivním vývojem trhů se dnes  nedaří žlutému kovu a zlato si dnes odepisuje více než 0,6% a trochu se vzdaluje od mety 1300 USD/Troy. unci a nyní sestupuje k úrovni 1285 USD/Troy. unci. Tato situace pochopitelně  nevyhovuje akciím v těžebním sektoru zlata a tak silný pokles zažívají akcie Eldorado Gold Corp ( EGO ), které ztrácí více než 6% a příliš se také nedaří akciím jedné ze světově největších těžařských společností kanadský Barrick Gold Corporation ( GOLD ) a akcie odolávají poklesu zlata a obchodují zatím v kladných o 0,4%.

Za pozornost stojí také akcie v sektoru aerolinek, kde v předchozím letecká společnost Delta Airlines ( DAL ) varovala ohledně svého snížení výhledu  tržeb a v předchozí seanci odepsaly její akcie značnou ztrátu. Akcie Delta Airlines ( DAL ) dnes nachází podporu u investorů a její akcie tak korigují předchozí ztráty a rostou o silných 6%. Velmi podobně si vedou akcie konkurenční letecké společnosti American Airlines ( AAL ), které přidávají více než 5,9%.

Po předchozím poklesu se oklepal bankovní sektor a daří se tak akciím bankovní skupiny Citigroup ( C ), které přidávají ke své tržní hodnotě necelých 4,9% a také konkurenční akcie  Bank of America ( BAC ) posilují o 3,3%. Z investičních bank si dobře dnes vedou akcie Goldman Sachs ( GS ), které obchodují silnější o více než 3,3% a také Morgan Stanley ( MS ), které za zájmu investorů přidávají 3,8% a též JP Morgan ( JPM ) přidává více než 3,1%.

Index S&P 500 +3,36 % na 2530,22 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Informační technologie +4,4 % Utility +1,2 %
Základní materiály +3,9 % Reality +1,4 %
Zbytná spotřeba +3,8 % Nezbytná spotřeba +1,9 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Mattel (MAT) +10 % Macy’s (M) -1,8 %
Advanced Micro Devices (AMD) +9,6 % Cabot Oil & Gas Corp (COG) -1,1 %
Varian Medical Systems (VAR) +8,6 % Advance Auto Parts (AAP) -1,0 %
Netflix (NFLX) +8,6 % Gap (GPS) -0,7 %
Freeport-McMoRan (FCX) +7,9 % AutoZone (AZO) -0,6 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.