Pondělí 20. září. Svátek má Oleg.

Americké indexy po pátečním „reversu“ silně zpevňují, technologie v čele pelotonu

19.11.2012 | 19:50 0 Komentářů

Zámořské trhy si připisují silné zisky a dále tak korigují ztráty předchozích týdnů, když širší index S&P500 se po skoku od pátečního minima (1343b.) o 40 bodů vrací k blízkosti technické hranice 200-denního průměru (1382,5b.). S&P tak dnes přidává 1,6%, technologický Nasdaq posiluje dokonce o 1,8% a překonává úroveň 2900b.

Za růstem dnes stojí především lepší data z nemovitostního trhu (prodej existujících domů), trh současně podpořily slova amerického prezidenta, v nichž vyjádřil přesvědčení o nalezení shody v Kongresu ohledně fiskálních otázek a podaří se tak odvrátit „mediální hrozbu" fiskálního útesu.

Zveřejněná čísla prodejů existujících domů indikují pokračující oživení v nemovitostním sektoru živené nízkými úrokovými sazbami. Otazník ale nadále visí nad trhem práce (za přítomnosti spíše negativních zpráv z korporátního sektoru ohledně investic / najímaní pracovních sil) a proto doporučuji sledovat spekulace okolo dalšího postupu Fedu, které brzy budou na pořadu dne… s následným rozhodnutím po zasedání měnového výboru 12. prosince. Prozatím se objevují náznaky rozšíření QE arzenálu ze 45 na 85 mld. USD / měsíc za současného ukončení operace Twist (prodej krátkodobých vládních CP / nákup dlouhodobých) dokud nedojde k výraznému zlepšení na trhu práce. Nebudu hodnotit příslušná monetární opatření, při naplnění výše uvedeného scénáře lze ale očekávat pozitivní dopad na trhy.

V širším indexu S&P se dnes nejvíce daří technologiím (+2,3%) a sektoru základních materiálů (+2%), naopak elektrárenský (+0,1%) a zdravotnický sektor (+0,7%) zůstává při korekční rally logicky na chvostu.

Ze zajímavých cenových pohybů zmiňme 8% růst zpracovatele masa Tyson Foods (TSN) po reportu kvartálních čísel a pozitivním výhledu, 6% přidává po čtvrtletních výsledcích i maloobchodní řetězec pro kutily Lowe’s (LOW).

Za zajímavost stojí i tandemový růst největších soupeřů na poli mobilních telefonů / systémů – Nokia (NOK) přidává 6%, když Německo hlásí ohledně vlajkové lodi Lumia 920 „vyprodáno", Research in Motion (RIMM) roste téměř o 4% – brzy uváděný systém BB 10 (konec ledna) nadále přitahuje pozornost. Apple (AAPL) pak dále koriguje předchozí propady a při růstu 6% zpevňuje na 10-denní maxima.

David Lamač, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.