Úterý 15. června. Svátek má Vít.

Americké indexy oscilují okolo nuly, data z trhu práce zvyšují sázky na růst sazeb v prosinci

06.11.2015 | 20:25 0 Komentářů

Americké trhy dnes prochází relativně volatilní seancí, když po úvodních ztrátách se indexy vrátily ke včerejším zavíracím hodnotám. Nyní již ale opět mírně odepisují v čele se širším S&P500 odepisující 0,4%.

Po silných datech z trhu práce (více viz zde) se dostavila logická prodejní reakce investorů v návaznosti na vyrazně pravděpodobnější zahájení zvyšování úrokových sazeb při nadcházejícím prosincovém zasedání (více zde). Po překvapivých datech došlo k výraznému pohybu i na jiných aktivech – zatímco dluhopisy skokově oslabily a výnos analogicky stoupl (výnos 10letých státních dluhopisů skokově vzrostl na 2,34%, tj. nejvyšší úroveň od července), americký dolar zpevnil na nejnižší hodnotu vůči euru od letošního dubna na aktuálních 1,074 EURUSD. Pod tlakem jsou též komodity – ropa WTI oslabuje o 1,7% na 44,50, podobně ztrácí i stříbro (-1,7%) a zlato (-1,4%).

V rámci indexu S&P500 se tak bez překvapení nejhůře vede „dividendovému“ sektoru utilit oslabující souhrnně o silných 3,5% za poklesu všech zastoupených společností. Nedaří se ani energiím (-1%) a sektoru základních spotřebních statků (-1,2%). Naopak na špici se drží finanční společnosti (souhrnně 1,2%) v očekávání lepších zisků bankovních domů v prostředí vyšších úrokových sazeb a informační technologie (+0,4%).

Z pohledu končící výsledkové sezony v zámoří lze vyčíst solidní výkonnost společností na úrovni zisků, když 74% společnosti je reportovalo nad očekávání, zatímco na úrovni tržeb překonala konsenzus jen necelá polovina firem. Současně došlo k meziročnímu poklesu zisku o 3,8%, a to především kvůli výraznému zhoršení podmínek v komoditním (resp. ropném) sektoru. Silný dolar současně jest brzdou v růstu společností, resp. hospodářských čísel.

Ze zajímavých pohybů v rámci S&P500 zmiňme 21% růst akcií výrobce čipů Qorvo (QRVO) po dobrých výsledcích. Podobně se vyvíjí i akcie výrobce grafických karet do počítačů a mobilních zařízení Nvidia (NVDA +13%). Naopak zklamání reportoval populární turistický portál TripAdvisor (TRIP), ztrácející 7%. Mimo index S&P500 ještě vyberme 36% skokový růst akcií poskytovalele poštovních služeb Stamps.com (STMP) po překonání očekávání, ve fenomenálním pohybu vzhůru pokračují i akcie poskytovatele programů pro zákazníky bojující s obezitou Weight Watchers (WTW). Ty dnes po číslech posilují o 35% a od červencového minima tak již zpevnily o bezmála 500%! Nutno podotknout především díky dřívějšímu oznámení o investici slavné US moderátorky O.Winfreyové do společnosti.

David Lamač, Fio banka, a.s.

http://www.fio.cz/docs/zpravodajstvi/1-komentare/cz/170610_10year_US_bond.gif

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.