Neděle 07. března. Svátek má Tomáš.

Americké indexy opět atakují historická maxima.

26.11.2019 | 19:47 0 Komentářů

ndex Dow Jones +0,07 % na 28086,63 b.
Index S&P 500 +0,09 % na 3136,41 b.
Index Nasdaq Composite +0,19 % na 8648,715 b.

 V úterní seanci americké akciové trhy nabírají opěr růstový směr a index Dow Jones přidává 0,07% a širší S&P 500 také roste o 0,09%.  V pozitivním sentimentu  trhy stále drží pokračující jednání mezi Spojenými státy a Čínou, které jsou doprovázeny různými komentáři, jež mají silný vliv na americké indexy a ostatní trhy. K dobré atmosféře přispěl také  list Global Times, který s odvoláním na odborníky blízké čínské vládě napsal, že Čína  a USA jsou blízko k dosažení první fáze obchodní dohody. Také samotný čínský vícepremiér Liou Che po telefonu jednal s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem a obchodním zástupcem Robertem Lighthizerem a podle zpráv dosáhli konsensu bez uvedení detailů a potvrdili souhlas s dalším jednáním ohledně obchodní dohody fáze jedna. Dolar na páru s eurem si stále udržuje silnější pozici ale dnes na páru s eurem mírně oslabuje 0,05% a dostává se k úrovni 1,1019 USD/EUR.

Za pozornost stojí lehká ropa WTI, která se pohybuje u úrovně 58,1 USD/barel a přidává 0,1%. Silnější dolar tak nevyhovuje akciím v sektoru černého zlata a tak se dnes nedaří akciím  společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie oslabují o necelých 3,5% a podobně si vedou akcie Marathon Oil Corp. ( MRO ), které ztrácí na své tržní hodnotě 2,1%. Podobně si dnes vedou také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které ztrácí 1,9%  a také akcie jeho konkurenta Halliburtona  ( HAL ) obchodují v červených se ztrátou necelých 2,5%.  Do nižších pater se dostávají také akcie těžaře ropy a plynu Cabot Oil & Gas ( COG ), které obchodují se ztrátou více než 4%.

Naopak se dnes daří žlutému kovu, který si připisuje 0,4%  a  zlato se tak dostává k úrovni 1 460 USD/Troy. unci.  Z výše zmíněných důvodů se tak dnes daří akciím v těžebním sektoru zlata a tak akcie největšího kanadského těžaře zlata Barrick Gold Corp. ( GOLD ) přidávají o více než 2% a také konkurenční Newmont Gold Corp. ( NEM ) se pohybují s 0,5% nárůstem. Za pozornost stojí také akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které si připisují cca 1,1%.

Do červených čísel se dnes noří akcie retailového řetězce Dollar Tree ( DLRT ), kde společnost zveřejnila sice EPS v souladu s tržním očekáváním 1,08 USD/akcii, ale bohužel kvůli většímu dopadu obchodní války Spojených států s Čínou přehodnotila svůj dosavadní výhled v hospodaření a citelně jej snížila. Ukazatel EPS by se podle nového odhadu měl vyvíjet mezi 4,66 – 4,76 USD/akcii oproti dřívější projekci rozmezí 4,9 – 5,11 USD/akcii. Akcie tak čelí prodejnímu tlaku investorů a ze své hodnoty ztrácí více než 17%.

Dnes se také nedaří akciím společnosti Hewlett Packard Enterprise ( HPE ), kde již společnost včera po uzavření trhu reportovala výsledky za fiskální 4Q. 2019, které zklamaly investory především na úrovni tržeb. Meziročně tržby za 4Q. klesly o 9% r/r na 7,22 mld. USD, což byl hlubší pokles než očekávali analytici 7,42 mld. USD. Společnost tak vykázala meziroční pokles tržeb již čtvrtý kvartál v řadě a akcie společnosti tak obchodují se silnou ztrátou více než 9%.

Na rostoucí vlně se dnes vezou akcie prodejce spotřební elektroniky Best Buy ( BBY ), kde prodejce zveřejnil upravený zisk na akcii 1,13 USD, čímž překonal odhady analytiků ve výši 1,04 USD/akcii. Akcie se tak těší zájmu investorů a přidávají na své tržní hodnotě více než 12%.

Index S&P 500 +0,09 % na 3136,41 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +1 % Energie -1,1 %
Zbytná spotřeba +0,7 % Finanční sektor -0,5 %
Nezbytná spotřeba +0,6 % Zdravotní péče -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Best Buy (BBY) +12 % Dollar Tree (DLTR) -17 %
Hormel Foods Corp (HRL) +3,8 % Hewlett Packard Enterprise (HPE) -9,0 %
ABIOMED (ABMD) +3,5 % Iron Mountain (IRM) -5,3 %
Intuit (INTU) +3,2 % McKesson Corp (MCK) -4,3 %
Chipotle Mexican Grill (CMG) +3,1 % Cabot Oil & Gas Corp (COG) -4,0 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.