Sobota 16. října. Svátek má Havel.

Americké indexy obracejí do kladných čísel.

15.05.2019 | 19:16 0 Komentářů

ndex Dow Jones +0,41 % na 25635,94 b.
Index S&P 500 +0,52 % na 2849,12 b.
Index Nasdaq Composite +0,83 % na 7798,685 b.

Ve středeční seanci americké indexy otočily ze záporných hodnot a index Dow Jones si tak připisuje 0,41% a širší S&P 500 se také přetočil  z  červeného teritoria a přidává 0,52%.  Trhy dostaly pozitivní podnět od amerického prezidenta Donalda Trumpa, který   sdělil, že odloží zavedení cel  o půl roku na evropské automobily..  Na tuto situaci reagoval dolar, který mírně oslabuje a pohybuje se na úrovní 1,1205 USD/EUR. V předchozím  euro  oslabovalo a to po prohlášení italského premiéra Salviniho, který uvedl, že země nebude respektovat rozpočtová pravidla EU a to v případě, pokud to bude v rozporu s cílem srazit italskou míru nezaměstnanosti.  na 5%, která je dnes okolo 9%.  Růstový obrat posiluje také prohlášení Donalda Trumpa, který potvrdil, že obchodní rozhovory mezi USA a Čínou nejsou zhrouceny a dohoda mezi oběma ekonomickými velmocemi je tak stále možná a dokonce obchodní spory označil jako malé hašteření mezi soupeři.  Podle analytiků důvodem možného oživení na trhu je i to, že se v podstatě nijak nezměnily fundamenty. Americká ekonomika je podle analytiků  velmi silná a dohady o dopadu obchodní dohody s Čínou tak vytvářejí scénáře různých spekulací.

Dnes byly také reportovány od EIA zásoby surové ropy. Které k 10. květnu vzrostly o 5,431 mil. barelů, když trh předpokládal pokles o 1,2 mil. barelů.  Na tuto situaci reaguje lehká americká ropa WTI růstem o necelých 0,5% a dostává se k úrovni nad 62 USD/barel. Růst černého zlata hraje tak do karet akciím v těžebním sektoru a tak posilují akcie společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie rostou o více než 1,1%. Podobně si vedou také akcie francouzské společnosti Total ( TOT ), které obchodují také  silnější o .1,1% a 1% si připisuje britská BP ( BP ). A také jedna z největších světově obchodovaných společností Exxon Mobil ( XOM ) posiluje o více než 0,5%. S poklesem ceny plynu se dnes nedaří akciím těžaře plynu a ropy Chesapeake Energy ( CHK ), které ztrácí více než 3,7% a také konkurenční Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ) se přetočil do červeného pásma a ztrácí 0,1%.

Po obratu amerických  indexů do kladných čísel . žlutý  kov neudržel úroveň 1 300 USD/Troy. unci a zlato ztrácí 0,07% a pohybuje se u úrovně  1 296 USD/Troy. unci. Z kladných hodnot tak do červeného pásma otočily akcie  těžařských společností,  jako  největší kanadská světově obchodovaná společnost Barrick Gold Corp. ( GOLD ), kde její akcie   na začátku seance přidávaly více než 1,5%, ale nyní již oslabují o necelých 0,5% a podobně si vedou akcie konkurenčního těžaře Newmont Gold Corp. ( NEM ), které již  obchodují v červeném a ztrácí 0,1%. Na růstové vlně se dnes vezou akcie těžaře Eldorado Gold Corp. ( EGO ), kde společnost oznámila, že hodlá nabídnout až 300 mil. USD jistiny dluhopisů s vyšším stupněm zajištění splatných do roku 2024. Úroková sazba a ostatní podmínky dluhopisů budou stanoveny na základě tržní poptávky. Akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO )  se tak těší zvýšenému zájmu investorů a přidávají silných více než 6,6%.

Za zmínku dnes stojí také akcie největšího čínského internetového prodejce Alibaba ( BABA ),  kde jeho čtvrtletní tržby vzrostly o více než polovinu a překonaly tak očekávání analytiků. Tržby se meziročně zvedly o 51% na částku 93,5 mld. juanů tj. 313 mld. Kč.  Čistý zisk se společnosti prudce zvýšil  ve čtvttém čtvrtletí na 25,83 mld. juanů tj. 86,5 mld. Kč.  V současné době firma těží jednak ze svých klíčových aktivit v oblasti internetového obchodu, ale také z růstu cloudových služeb. Akcie společnosti Alibaba ( BABA ) tak přidávají na americké burze necelých 1,6%.

Index S&P 500 +0,52 % na 2849,12 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Komunikační služby +1,6 % Finanční sektor -0,1 %
Reality +0,9 % Průmysl +0 %
Nezbytná spotřeba +0,8 % Základní materiály +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Progressive Corp (PGR) +5,2 % Agilent Technologies (A) -12 %
Coty (COTY) +5,1 % TransDigm Group (TDG) -3,8 %
Take-Two Interactive Software (TTWO) +4,0 % Gap (GPS) -3,4 %
Applied Materials (AMAT) +3,7 % SVB Financial Group (SIVB) -2,7 %
Alphabet (GOOGL) +3,3 % Mylan (MYL) -2,5 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.