Pátek 04. prosince. Svátek má Barbora.

Americké indexy na úvod týdne ztrácejí kolem 10 %

16.03.2020 | 19:45 0 Komentářů

Americké indexy na úvod týdne ztrácejí kolem 10 %. Fed včera oznámil balíček opatření obsahující například snížení úrokových sazeb na nulu či nové nákupy aktiv. Investoři však pravděpodobně chápou limitující roli, jež v boji s typem šoku, jakým je šíření onemocnění COVID 19, může sehrát měnově-politická autorita.

Indexy ztrácejí kolem 10 %

Americké indexy prožívají v úvodní seanci nového týdne volatilní seanci. Indexy navzdory oznámenému balíčku nástrojů ze strany Fedu v pre-marketu prudce oslabovaly a protly tak 5% dolní limit, pod nímž se futures nemohou obchodovat. Hlavní fázi indexy otevřely výraznějšími ztrátami, což si vynutilo přerušení obchodování po 7% poklesu indexu S&P 500. Následně však indexy část ztrát umazávaly a obchodovaly se zhruba se 6% ztrátou, aby se však opět navrátily k poklesům, které zaznamenávaly na začátku seance. Širší S&P 500 tak ztrácí 9,62 %, zatímco technologický Nasdaq 9,71 % a bluechipsový Dow Jones 10,08 %. 

Balíček Fedu

V neděli americká centrální banka oznámila snížení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate o 1 procentní bod, čímž se měnově-politická sazba dostala na nulovou úroveň, z níž se po finanční krizi začala odlepovat v roce 2015. Spolu se snížením úrokových sazeb Fed oznámil také další opatření zahrnující nákupy aktiv, nižší sazbu úvěrových facilit pro obchodní banky, snížení rezervních požadavků na nulu či v koordinaci s dalšími centrálními bankami snížení sazby pro existující swapové linky, resp. zavedení nových s delším horizontem. Detailní popis balíčku je k dispozici zde. V průběhu dne pak newyorská pobočka Fedu oznámila, že rozšíří dnešní objem repo operací na dodávání likvidity do bankovního sektoru o dalších 500 miliard dolarů. 

Zprávy ohledně jednotlivých titulů

Z jednotlivých společností zmiňme dění kolem Applu, jenž dnes dostal pokutu ve výši 1,1 miliardy eur od francouzského antimonopolního regulátora. Akcie slavné firmy odepisují zhruba 10 %. O víkendu byla zveřejněna zpráva o odchodu Billa Gatese z představenstva Microsoftu. Spoluzakladatel a dlouholetý CEO technologické společnosti se chce věnovat filantropii. Ani akciím Microsoftu se dnešní propad nevyhýbá, když společnost ztrácí přes 11 %. Automobilky pokračují v zavíraní některých výrobních hal; dnes takové kroky oznámil Fiat Chrysler, jehož akcie odepisují bezmála 22 %. 

Cena ropy Brent dnes poprvé od roku 2016 pod 30 dolary za barel

V prudkém poklesu v pondělí pokračuje cena ropy. Brent se poklesem přes 10 % poprvé od roku 2016 dostal pod hranici 30 dolarů za barel. Desetiletý vládní bond se obchoduje s výnosem kolem 0,721 %. Dolar na páru s eurem na 1,116 EUR/USD.

 

Zdroj: The Financial Times; Bloomberg; CNBC

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.