Čtvrtek 04. března. Svátek má Stela.

Americké indexy na pozadí rozpoutávání obchodních válek klesají

15.06.2018 | 20:15 0 Komentářů

Americké indexy na pozadí rozpoutávání obchodních válek klesají. USA uvalilo cla na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů. Čína již odpověděla. Kleseají všechny nejsledovanější indexy. Nejvíce se nedaří enregiím na pozadí slabší ceny ropy.

Hlavní americké indexy se obchodují v závěru týdne v červených číslech, když nejvýrazněji klesá bluechipsový Dow Jones (-0,89 %). Nedaří se však ani širšímu indexu S&P 500 (-0,39 %) a technologickému Nasdaqu (-0,28 %).

Nejistotu na trzích opět rozšiřují obavy z obchodních válek. Dnes byla administrativou Donalda Trumpa schválena další celní opatření na importy z Číny v hodnotě zhruba 50 miliard dolarů. Tato opatření začnou platit již od příštího měsíce. Spojené státy zveřejnily seznam 1102 položek, kterých se cla budou týkat. Nejsinsitivněji po zveřejnění reagovaly technologie a průmysl. Prezident D. Trump v souvislosti se zavedením dalších celních opatření opětovně zmínil, že podle něho je obchod mezi USA a Čínou dlouhou dobu neférový a situace již není dále udržitelná.

Čína po zveřejnění dalších cel ze strany Trumpovy administrativy velmi rychle přispěchala s odpovědí. Asijská velmoc zavádí cla v souhrném objemu 34 miliard amerických dolarů týkající se například zemědělství či automobilového průmyslu. Platnost cel ve výši 25 % vejde v platnost od 6. července.

Spolu se zavedením cel na čínské zboží v hodnotě 50 miliard dolarů má již Trumpův tým připraven další seznam položek, kterých se cla budou nadále týkat. Hrozba spirálovité obchodní války je tak pro trhy čím dál pravděpodobnější.

Nejztrátovějším sektorem z indexu S&P 500 jsou však energie (-2,0 %), které tlačí dolů klesající cena ropy, která klesá o 2,8 % k úrovni 65 dolarů za barel (WTI). Nejztrátovějšími firmami z indexu jsou tak prozatím Marathon Oil Corp (MRO; -5,1 %) či Anadarko Petroleum Corp (APC; -3,9 %).

Výnos desetiletého amerického bondu klesá na 2,9077 %. Dolar na páru s eurem oslabuje na 1,1613.

Index S&P 500 -0,39 % na 2771,63 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Nezbytná spotřeba +0,7 % Energie -2 %
Telekomunikace +0,6 % Základní materiály -1,3 %
Reality +0,1 % Průmysl -0,8 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Discovery (DISCA) +4,9 % Marathon Oil Corp (MRO) -5,1 %
Harley-Davidson (HOG) +3,9 % Freeport-McMoRan (FCX) -4,4 %
Discovery (DISCK) +3,7 % Anadarko Petroleum Corp (APC) -3,9 %
Michael Kors Holdings (KORS) +2,2 % Pioneer Natural Resources (PXD) -3,9 %
Advance Auto Parts (AAP) +1,9 % ConocoPhillips (COP) -3,7 %

 

Zdroj: Bloomberg, The Financial Times

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.