Středa 27. ledna. Svátek má Ingrid.

Americké indexy na pozadí nejistoty kolem obchodních vztahů Spojených států s Čínou opět klesají

02.08.2019 | 20:16 0 Komentářů

Americké indexy opět klesají a míří tak k nejhoršímu týdnu od prosince minulého roku. Nejvýrazněji odepisují technologie.

Ilustrativní foto; Zdroj: NYSE

Indexy míří k nejhoršímu týdnu v tomto roce

Americké indexy v pátek oslabují a míří tak k pátému poklesu v řadě a zároveň k nejhoršímu týdnu od prosincového výprodeje. Nejvýrazněji odepisuje technologický Nasdaq (-1,74 %), širší S&P 500 (-1,12 %) a bluechipsový Dow Jones (-0,89 %) klesají o něco mírněji. Z jednotlivých sektorů ztrácejí zejména technologie, základní materiály či komunikační služby. Propadům odolávají pouze reality a defenzivní sektor utilit.

Trumpova cla a čínské zvažované protiopatření

Indexy oslabují v návaznosti na včerejší Tweety amerického prezidenta Donalda Trumpa, který oznámil záměr zavést 10% clo na veškeré zbývající zboží z Číny, na které se zatím předchozí tarify nevztahovaly. Čínská strana navíc podle všeho zvažuje odvetná opatření. Indexy navíc v tomto týdnu klesaly již před Trumpovým opětovným řáděním na Twitteru, když příliš kladně nepřijaly středeční tiskovou konferenci předsedy Rady guvernérů Fedu J. Powella.

Jednotlivé společnosti

Nejrůstovější společností s z indexu S&P 500 je po pozitivním kvartálním reportu skupina Newell Brands (NWL; +17 %). Roste také Noble Energy (NBL; +7,1 %) v návaznosti na oznámení CEO Davida Stovera o tom, že firma sníží v tomto roce kapitálové náklady o 100 milionů dolarů. Po kvartálních reportech klesají ropní giganti Chevron (CVX; -0,30 %) a Exxon Mobil (XOM; -1,53 %).

Data z trhu práce

Z makroekonomických dat dnes stojí za zmínku zejména report z trhu práce, který ukázal slabší dynamiku tvorby nových míst oproti odhadům. Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,7 %, průměrná hodinová mzda meziročně vzrostla o 3,2 %.

Výnosy nadále klesají, cena ropy roste

Cena ropy (WTI) dnes posiluje o 3,34 % na 55,75 dolarů za barel. Výnosy desetiletých amerických dluhopisů se nadále pohybují pod 2 %, konkrétně oscilují kolem 1,87 %. Dolar na páru s eurem na 1,111 EUR/USD.

Index S&P 500 -1,12 % na 2920,59 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Reality +0,7 % Informační technologie -2,2 %
Utility +0,2 % Základní materiály -1,4 %
Nezbytná spotřeba -0,1 % Komunikační služby -1,3 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Newell Brands (NWL) +17 % NetApp (NTAP) -21 %
Fortinet (FTNT) +9,7 % Arista Networks (ANET) -11 %
Sealed Air Corp (SEE) +7,5 % Hewlett Packard Enterprise (HPE) -7,7 %
Noble Energy (NBL) +7,1 % Mettler-Toledo International (MTD) -5,9 %
Kroger (KR) +3,9 % LyondellBasell Industries (LYB) -5,9 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.