Sobota 24. října. Svátek má Nina.

Americké indexy mírně v plusu

28.12.2018 | 18:56 0 Komentářů

Americké indexy se v předposlední seanci roku obchodují mírně v plusu. Daří se finančním titulům, klesají energie.

Indexy v kladném

Americké indexy se v předposlední obchodní seanci roku 2018 prozatím pohybují v kladných číslech, když si připisují kolem tří desetin procenta. Nejlépe si vede technologický Nasdaq (+0,35 %), kterému zdatně sekunduje širší index S&P 500 (+0,34 %). O něco mírněji posléze roste bluechipsový Dow Jones (+0,29 %). Po kladném startu se indexy krátce svezly do záporu, avšak v současné chvíli míří za třetí kladnou seancí v řadě.

Nejistota přetrvává

Investoři tak v závěru roku nacházejí alespoň částečné zklidnění po předchozích výrazných poklesech. Výrazná nejistota však na trzích i nadále zůstává. Na začátku roku budou finančními trhy opět hýbat politická vyjednávání. Klíčová budou zejména jednání ohledně potenciální obchodní dohody mezi Spojenými státy a Čínou či hlasování o dohodě s Evropskou unií ve Velké Británii, které rozhodne o konkrétní podobě brexitu. Situace navíc stále není klidná ani co se vztahu Donalda Trumpa a předsedy Rady guvernérů Fedu J. Powella týče. Trochu klidu by snad v následujících týdnech měl přinést fakt, že americká centrální banky na příštím zasedání úrokové sazby zvyšovat nebude (na horizontu roku 2019 Fed projektuje dvojnásobné zvýšení cílového pásma pro mezibankovní sazbu federal funds rate, čímž by se již dostala na úroveň svého odhadu neutrální úrokové sazby).

Rostu finanční tituly, klesají energie

Z jednotlivých odvětví dnes roste finanční sektor, zbytná spotřeba či zdravotní péče. Naopak klesají energie, když se ropa Brent obchoduje mírně v kladném (+0,06 %) na 52,19 dolarech za barel. Co se konkrétních firem týče, stojí za zmínku růst společností GE (GE; +4,1 %), Applied Materials (AMAT; +3,2 %) či NVIDIA (NVDA; +2,4 %). Všechny zmiňované společnosti rostou bez výraznějších fundamentálních zpráv.

Index S&P 500 +0,34 % na 2497,17 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Finanční sektor +0,8 % Energie -0,4 %
Zbytná spotřeba +0,6 % Základní materiály -0,2 %
Zdravotní péče +0,5 % Reality -0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
General Electric (GE) +4,1 % Cabot Oil & Gas Corp (COG) -2,7 %
Applied Materials (AMAT) +3,2 % United Rentals (URI) -2,4 %
NVIDIA Corp (NVDA) +2,4 % L Brands (LB) -2,2 %
Coty (COTY) +2,1 % Valero Energy Corp (VLO) -2,1 %
Chipotle Mexican Grill (CMG) +2,0 % Newfield Exploration (NFX) -2,1 %

 

Zdroj: Bloomberg

František Mašek, Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.