Čtvrtek 24. června. Svátek má Jan.

Americké indexy mírně korigují předchozí růst.

26.02.2019 | 19:12 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,02 % na 26085,49 b.
Index S&P 500 -0,04 % na 2795,01 b.
Index Nasdaq Composite -0,15 % na 7543,477 b.

V úterní seanci americké indexy korigují růsty z předchozí růstové seance a index Dow Jones ztrácí 0,02% a širší S&P 500 se pohybuje níž o 0,04%. Indexy celkově mírně korigují a to po předchozí  růstové seanci, kdy americký prezident Donald Trump oznámil, že je optimistický a že dohoda s Čínou by mohla být úspěšně uzavřena. Současně připustil také možnost, že jednání mohou skončit bez dohody a podle analytiků odložení zavedení  nových cel je považováno za nejjasnější signál, že obě země USA a Čína jsou blízko dohody.

Cena lehké ropy WTI dnes roste o 0,25% a pohybuje se u úrovně 55,62 USD/barel. Její cenu však negativně ovlivnil včerejší tweet Donalda Trumpa, který se obul do ropného kartelu OPEC a napsal, že současná cena ropy je podle jeho mínění pro svět příliš vysoká a ve své zprávě oslovuje OPEC, aby brzdil rostoucí cenu černého zlata. Ropa WTI na tuto situaci zareagovala poklesem o 2,5% a WTI opustila úroveň 57,5 USD/barel. I když ropa dnes po předchozím propadu roste, tak se nedaří akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie ztrácí  2% a podobně jsou na tom akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které obchodují  níž o 2,5%. Za zmínku dnes stojí palladium, když spotová cena palladia se dotkla úrovně na necelých 1 560 USD za unci. Za růstem ceny je očekávání snížení nabídky v probíhajícím roce 2019 a to kvůli přísnějším emisním standardům v automobilovém průmyslu a tato dosažená cena palladia je rekordně vysoká.

Dnes se příliš nedaří žlutému kovu, který ztrácí 0,15% a zlato se tak dostává k úrovni 1 325 USD/Troy. unci. Tato situace nehraje do karet akciím v těžebním sektoru zlata a z výše zmíněných důvodů se nedaří akciím kanadské těžařské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ), které oslabují o necelé 1% a také  konkurenci Newmont Mining Corp. ( NEM ), kde akcie obchodují v červených se ztrátou více než 3,6%. V současné době kanadská společnost Barrick Gold podala nabídku na převzetí amerického konkurenta Newmont Mining za sumu cca 18 mld. USD. Barrick Gold za každou akcii Newmontu nabízí 2,5694 svých akcií a to podle výpočtu Reuters hodnotí jednu akcii Newmontu na zhruba 33 USD a celý podnik na 17,85 mld. USD.

Na růstové vlně se dnes vezou akcie společnosti AutoZone ( AZO ). AutoZone je předním distributorem automobilových náhradních dílů a příslušenství ve Spojených státech . Společnost uvedla, že ve druhém čtvrtletí fiskálního roku 2019 zaznamenala zisk ve výši 11,49 USD/akcii. Čisté prodeje společnosti činily 2,45 mld. USD, když v předchozím čtvrtletním  období byl výsledek 2,41 mld. USD. podle analytiků AutoZone  předčil odhady ve všech posledních 4  čtvrtletích a jeho akcie se tak těší zájmu investorů a jeho akcie přidávají  na tržní hodnotě více než  5,2%.

Za zmínku stojí také firma AT&T ( T ), která vyhrála soudní spor s americkým ministerstvem spravedlnosti, které se pokoušelo zastavit fúzi s se společností Time Warner. Akcie  AT&T ( T )  posilují o více než 0,4%.

V centru pozornosti jsou také akcie výrobce vozů na elektrický pohon Tesla ( TSLA ), kde její majitel Elon Musk musí čelit nové řadě regulatorních potíží kvůli tweetům o Tesle, když Komise pro CP  a burzu ohlásila, že porušil dohodu ohledně postů na sociálních médiích, které by mohly ovlivnit investory. Akcie společnosti Tesla ( T ) na situaci reagují nepatrnou ztrátou 0,4%

Index S&P 500 -0,04 % na 2795,01 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Nezbytná spotřeba +0,2 % Utility -0,3 %
Informační technologie +0,2 % Reality -0,3 %
Energie +0,1 % Základní materiály -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
AutoZone (AZO) +5,2 % Discovery (DISCA) -6,8 %
JM Smucker (SJM) +4,7 % Discovery (DISCK) -6,7 %
Mattel (MAT) +2,6 % Mosaic (MOS) -4,4 %
Advance Auto Parts (AAP) +2,5 % ABIOMED (ABMD) -3,8 %
American Airlines Group (AAL) +2,3 % Newmont Mining Corp (NEM) -3,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.