Čtvrtek 28. ledna. Svátek má Otýlie.

Americké indexy mírně korigují.

18.09.2019 | 19:54 0 Komentářů

Index Dow Jones -0,25 % na 27043,48 b.
Index S&P 500 -0,34 % na 2995,53 b.
Index Nasdaq Composite -0,61 % na 8135,676 b.

Ve středeční seanci americké akciové trhy korigují a index Dow Jones se pohybuje slabší o 0,25% a širší S&P 500 je na tom podobně a ztrácí 0,34%.  Obchodování ze strany investorů je opatrné a všichni dnes budou včetně analytiků pozorně  sledovat, zda FED nenaznačí, jak daleko by ve snižování úroků ještě  mohl zajít. Samotný prezident Donald Trump stále kritizuje centrální banku za to , že nedostatečně snižuje úroky. Podle názoru analytiků by měl dnes FED snížit úrokové sazby o 25 bb a to v reakci na zpomalující globální hospodářský růst a utlumenou inflaci. Podstatný však bude následný komentář šéfa FEDu  Jeroma  Powella a to zejména v otázce, jak rychle budou následovat podobné kroky. Podle názoru analytiků se očekává, že ještě v letošním roce k jednomu snížení sazeb dojde a náznak uvolněnější měnové politiky by byl tak pro akciové trhy kladným stimulem.

Peněžní trhy se po  další   injekci od amerického Fedu uklidnily a klíčové krátkodobé sazby sestoupily z problematických úrovní. Sazba peněžního trhu sestoupila na 2,8 %, v úterý přitom dosáhla rekordních 10 %

Na devizovém trhu americký dolar před předpokládaným snížením sazeb mírně posiluje o 0,11% a dostává se tak k úrovni 1,1059 USD/EUR.  

Poměrně značná volatilita pokračuje na ropě, která i dnes odepisuje část svých předchozích zisků a to poté, co Saudská Arábie oznámila, že byla obnovena téměř polovina produkce v Abqaiq a celkově by dodávky ropy měly být obnoveny do konce měsíce.  Dnes byly také reportovány zásoby surové ropy EIA ke dni 13. Září, které vzrostly o 1,06 mil. barelů, když trh předpokládal pokles zásob o 2,25 mil. barelů. Lehká ropa WTI, tak po pondělním nárůstu o 15% pokračuje díky zpráv ze Saudské Arábie v korekci a lehká ropa WTI klesá o 2,3% a dostává se k úrovni 57,97 USD/barel. Po předchozím silném nárůstu tak korigují své  zisky  akcie těžařských společností a tak společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu dnes klesá o 1,3% a také akcie  Apache Corporation ( APA ) se pohybují níž o cca 2,8% a také akcie  Marathon Oil Corp. ( MRO ) obchodují níž o 0,5%.  Podobně si vedou také akcie světově  obchodované   ropné  společnosti Exxon Mobil Corp. ( XOM ), které ztrácí necelé 1%. Za zmínku stojí také akcie a výrobce a dodavatele těžního zařízení Halliburtonu ( HAL ),  které korigují o 1,7% a také konkurenční Schlumberger ( SLB ) se ztrátou  0,5% a podobně také akcie Chevronu Corporation. ( CVX ), které oslabují s poklesem cen ropy o 0,3%.

Dnes se také nedaří akciím těžařů různých kovů a  tak těžař především mědi Freeport McMorran ( FCX ) oslabují o necelých 1,5% a také konkurenční  akcie BHP Billiton ( BHP ) se pohybují v červeném se ztrátou necelých 0,4%.

Bohužel se dnes dobře nevede akciím známé společnosti FedEx ( FDX ), když firma snížila odhad očištěného ročního zisku na akcii na 11 USD * 13 USD, když trh očekával v průměru 14,73 USD/akcii a navíc společnost snížila výhled pro celý FY.  Akcie společností jsou tak dnes pod prodejním tlakem ze strany investorů a ztrácí silných více než 14%.  Naopak se daří akciím výrobce polovodičů KLA Corporation ( KLAC ), které se posouvají výš o 2,5%.

I když cena žlutého kovu roste o 0,35% a zlato se dostává k úrovni 1 507 USD/Troy. unci, tak o necelé 1% obchodují slabší akcie kanadské těžařské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ) a také akcie konkurenční  společnosti Eldorado Gold Corp. ( EGO ) ztrácí necelé 1%.

Index S&P 500 -0,34 % na 2995,53 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,6 % Průmysl -0,7 %
Základní materiály +0 % Energie -0,6 %
Nezbytná spotřeba -0,1 % Informační technologie -0,5 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
KLA Corp (KLAC) +2,5 % FedEx Corp (FDX) -14 %
PPG Industries (PPG) +1,8 % NetApp (NTAP) -3,8 %
Lennar Corp (LEN) +1,7 % Alexion Pharmaceuticals (ALXN) -3,7 %
Cboe Global Markets (CBOE) +1,5 % Nektar Therapeutics (NKTR) -3,7 %
Capri Holdings (CPRI) +1,5 % Netflix (NFLX) -3,2 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.