Pondělí 30. listopadu. Svátek má Ondřej.

Americké indexy míří severním směrem.

20.06.2019 | 18:54 0 Komentářů

ndex Dow Jones +0,47 % na 26627,7 b.
Index S&P 500 +0,44 % na 2939,45 b.
Index Nasdaq Composite +0,38 % na 8017,713 b.

Ve čtvrteční seanci americké akciové trhy posilují a index Dow Jones přidává 0,47%  a  širší  index S&P 500 se také pohybuje výš a přidává 0,44%.  V souladu s očekáváním  FED ponechal úrokovou sazbu beze změny, ale zároveň naznačil, že je připraven na situaci reagovat pokud tomu bude třeba v zájmu zachování ekonomického růstu. Podle FEDu ekonomický růst stále pokračuje mírným tempem a trh práce zatím zůstává silný s nízkou nezaměstnaností.  a  míra inflace , která se zpomalujícím tempem rostla je aktuálně predikována na letošní úroveň 1,5%.  Šéf FEDu  Powel také hovořil o nejistotě, která současně provází ekonomiku a nutnost sledovat vývoj dalších   makrodat.  FED podle komentáře opouští slib, že bude při nastavování úrokových sazeb trpělivý. Ceny amerických akcií na tuto situaci reagují růstem a jejich růst je podporován sílící důvěrou trhu, který věří ve snížení úrokových sazeb a také naději na ukončení americké – čínské obchodní války.   

Za pozornost stojí ropa, kde americké zásoby ropy dle reportu EIA poklesly k 14. červnu o 3,106 mil. barelů, když trh očekával pokles zásob jen o 1,250 mil. barelů. K výraznějšímu růstu ceny černého zlata dnes výrazně pomáhá zpráva iránské revoluční stráže, která sdělila, že sestřelila americký dron a na základě těchto skutečností ještě více eskaluje napětí mezi Washingtonem a Teheránem. Cena lehké ropy WTI roste o 5,5% a dostává se k úrovni   56,7 USD/barel.  Z této situace dnes těží akcie těžařských společností ze sektoru černého zlata a tak se dnes daří akciím společnosti Transocean ( RIG ), která těží ropu z věží v oceánu a její akcie zpevňují o silných necelých 7%. Hned v závěsu posilují také akcie těžaře  Apache Corporation ( APA ), které obchodují silnější o 3,5% a také společnost Marathon Oil Corp. ( MRO ), která roste o slušných 4,5%.  Pozadu nezůstávají také akcie světově obchodované ropné společnosti Exxon Mobil ( XOM ), které jsou silnější o 1,5%.  Za zmínku stojí také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které zpevňují o více než 4,6% a také konkurenční akcie Halliburtonu ( HAL ) obchodují silnější o více než 4,5%.  Pozornost zaslouží takě akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), které se těší zájmu investorů a přidávají na své tržní hodnotě více než 7,1%.

V centru dění je dnes také žlutý kov, který láme rekordy a dnes zlato přidává na své tržní hodnotě více než 1,9% a dostává se tak k úrovni 1 386 USD/Troy. unci.  Z výše zmíněných důvodů se daří akciím těžařů zlata a tak v zájmu investorů jsou dnes akcie světově obchodované kanadské společnosti Barrick Gold Corp. ( GOLD ),  které rostou o 6% a také konkurenční  Newmont Gold Corp. ( NEM ), jehož akcie přidávají necelých 3,5% a za zmínku stojí také Eldorado Gold Corp. ( EGO ), které se nesou na úspěšné vlně a dnes obchodují s nárůstem o silných 13,7%.  

Své výsledky zveřejnila společnost Oracle Corporation ( ORCL ) za čtvrté čtvrtletí fiskálního roku 2019. Společnost reportovala očištěný příjem ve výši 11,14 mld. USD, když odhad analytiků byl 10,34 mld. USD.  Tržby a očištěný zisk tak překonaly tržní    odhad analytiků a akcie posilují o silných více než 7,5%.

Index S&P 500 +0,44 % na 2939,45 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Energie +1,9 % Finanční sektor -0,3 %
Informační technologie +0,9 % Utility -0,1 %
Průmysl +0,8 % Zbytná spotřeba +0,1 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Oracle Corp (ORCL) +7,5 % Carnival Corp (CCL) -9,7 %
Noble Energy (NBL) +5,3 % American Airlines Group (AAL) -3,3 %
Ventas (VTR) +5,1 % Norwegian Cruise Line Holdings (NCLH) -3,2 %
National Oilwell Varco (NOV) +4,6 % Royal Caribbean Cruises (RCL) -3,2 %
Halliburton (HAL) +4,5 % United Continental Holdings (UAL) -2,9 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.