Úterý 18. května. Svátek má Nataša.

Americké indexy lehce korigují.

30.10.2019 | 19:07 0 Komentářů

ndex Dow Jones -0,01 % na 27067,4 b.
Index S&P 500 -0,12 % na 3033,17 b.
Index Nasdaq Composite -0,2 % na 8260,695 b.

Ve středeční seanci americké indexy mírně korigují okolo nuly a index Dow Jones zatím lehce ztrácí 0,01% a širší S&P 500 se pohybuje také  v červeném a ubírá 0,12%.  Indexy se však drží na dostřel historických maxim, kde důvodem jsou zejména pozitivní výsledky na dosažení  obchodní   dohody mezi USA a Čínou.  Podle dnešního reportu rostla americká ekonomika ve třetím čtvrtletí o 1,9% při očekávání 1,6% a Osobní spotřeba rostla o 2,9% při konsensu 2,6%. Tento aktuální vývoj na trzích staví do nesnadné situace americkou centrální banku FED, která v   dnešním  zasedání  bude rozhodovat o novém nastavení politiky.  Podle analytiků FED stojí v bezprecedentní situaci, když rizikový apetit investorů  v  naději na konec obchodní války  vzrostl .   Samotný americký prezident Donald Trump v současné době svádí souboje na domácí politické scéně a potřebuje dostat akciové trhy do správné formy před volbami v příštím roce. Trhy také obecně očekávají, že FED bude i nadále na trh dodávat dostatek likvidity a opět v dnešním  zasedání    komise FOMC  sníží úrokové sazby.

Dolar na páru s eurem oslabuje o 0,05%  a dostává se k úrovni 1,1114 USD/EUR. Nervozita před zveřejněním výsledků FEDu je zřejmá a také prozatím nejasný  směr , kterým se americká centrální banka bude chtít dál ubírat.

Za pozornost stojí také ropa, kde zásoby ropy podle pravidelného  reportu  EIA za týden vzrostly o 5,702 mil. barelů, když analytici očekávali pokles o 1,699 mil. barelů. Na tento překvapivý nárůst zásob lehká ropa WTI reaguje poklesem o 1,82% a dostává se k úrovni 54,55 USD/barel . Tato situace pochopitelně nevyhovuje akciím v těžebním ropném sektoru a tak společnost Transocean ( RIG ), která těží ropu především   z věží v oceánu  její akcie oslabují o více než 5,5% a hned v závěsu se pohybují akcie Apache Corporation ( APA ), které ubírají 2,9% ze své tržní ceny a v červeném se pohybují také akcie Marathon Oil Corporation ( MRO ), které se pohybují se ztrátou necelých 3,5%.  Poklesem prochází také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které odepisují ze své tržní ceny 4,3% a také konkurenční společnost Halliburton ( HAL ) obchoduje v červených a její akcie v dnešní seanci ztrácí více než 4%.

Své výsledky představila americká ropná a plynárenská společnost ConocoPhilips ( COP ), když čistý zisk společnosti ve 3Q díky prodeji majetku výrazně stoupl o 63% na 3,1 mld. USD. Bez mimořádných položek sice čistý zisk klesl, ale překonal odhady analytiků a to díky vyšší těžbě z břidlic, která společnosti vykompenzovala pokles cen ropy a růst nákladů na průzkum.  Bohužel i přes tyto výsledky akcie klesají o více než 2,9%.

Na růstové vlně se dnes vezou akcie průmyslového konglomerátu General Electric ( GE ) sice za 3Q roku zaznamenal větší ztrátu ve výši  9,5 mld. USD, když před rokem ztráta dosahovala úrovně 22,8 mld. USD. Celkové tržby dosáhly úrovně 23,36 mld. USD oproti trhem očekávaných 22,93 mld. USD. Za pozornost stojí ukazatel free cash flow ( FCP ) průmyslové divize, který ve 3Q dosáhl úrovně 650 mil. USD. Vedení firmy zvýšilo své odhady pro celoroční FCX od 0 – 2 mld. USD oproti původně odhadovanému rozpětí 0 – 1 mld. USD.  Podle analytiků jsou výsledky General Electric ( GE ) za 3Q 2019 nad odhady trhu a akcie společnosti se tak těší zvýšenému zájmu investorů a rostou o silných 8,7%.

Na optimistické vlně se dnes nachází také akcie známého výrobce hraček a dětských panenek Barbie Mattel  ( MAT ), kde společnost vykázala očištění zisk 26 centů na akcii při odhadu analytiků jen 16 centů na akcii. Na výsledky akcie reagují pozitivně a přidávají ke své tržní ceně slušných více než 8,7%.  

Celkem slušně si vede žlutý kov, který přidává 0,44% a dostává se k úrovni  1 494 USD/Troy. unci. Na tuto situaci dobře reagují akcie kanadského těžaře Barrick Gold Corp. ( GOLD ),   které rostou o necelé 1% a také konkurenční Newmont Gold. Corp. ( NEM ), jeho akcie přidávají 0,5%. Za zmínku stojí také akcie Eldorado Gold Corp. ( EGO ),  které přidávají na své tržní hodnotě 2,8%.

Index S&P 500 -0,12 % na 3033,17 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Utility +0,5 % Energie -2 %
Zdravotní péče +0,3 % Finanční sektor -0,5 %
Nezbytná spotřeba +0,2 % Základní materiály -0,4 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
General Electric (GE) +8,7 % CH Robinson Worldwide (CHRW) -15 %
Centene Corp (CNC) +7,2 % McKesson Corp (MCK) -8,3 %
FMC Corp (FMC) +6,9 % Yum! Brands (YUM) -7,7 %
Garmin (GRMN) +6,7 % Edison International (EIX) -7,0 %
IPG Photonics Corp (IPGP) +6,0 % Nordstrom (JWN) -6,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.