Neděle 09. května. Svátek má Ctibor.

Americké indexy korigují předchozí poklesy.

13.11.2018 | 18:43 0 Komentářů

Index Dow Jones +0,28 % na 25457,15 b.
Index S&P 500 +0,61 % na 2742,91 b.
Index Nasdaq Composite +0,87 % na 7263,822 b.

V úterní seanci americké akciové trhy korigují předchozí poklesy a index Dow Jones se zatím přehoupl ze začátku seance do zelených čísel a roste 0,28% a širší S&P 500 přidává  0,61%. Investoři jsou však obezřetní, protože říjnový propad indexu byl nejhorší za posledních 7 let. Podle analytiků svou roli hraje více důvodů, kde americké trhy zažívají velkou volatilitu a reagují na čínská cla  a  zprávy z Číny.  Druhá největší ekonomika světa je již za vrcholem finančního cyklu a čínská vláda těžko může pomoci zpomalující ekonomice skrze podporu prostřednictvím   nových investic a úvěrů. Negativní vývoj také urychluje obchodní válka s Danaldem  Trumpem, který po ztrátě sněmovny reprezentantů bude chtít výrazněji posilovat  své  pole zahraniční politiky i když mu s největší pravděpodobností neprojdou domácí  daňové škrty .   Na čínskou ekonomiku ve spojitosti s USA také nepůsobí pozitivně ani další zvyšování  úrokových sazeb FEDu, protože zvýšení sazeb ve Spojených státech prodražuje financování řadě čínských podniků.  Dnes euro na páru s dolarem koriguje ztráty z předchozích dní a posiluje o 0,6% tj. na úrovni 1,1284 USD/EUR. Eurodolar se však stále drží pod úrovní 1,13 a je silně ovlivněn úrokovým diferenciálem mezi dolarovými a eurovými úrokovými sazbami a vysokými rizikovými prémiemi, které se nacházejí u italského vládního dluhu.

V centru dění je také lehká ropa WTI, která pokračuje v poměrně citelném poklesu pod úroveň 57,4 USD/barel ( -4,27% ) a to i po verbální intervenci kartelu OPEC, který informoval o snížení produkce ropy v prosinci o 0,5 mil. barelů/den. Donald Trump prostřednictvím twitteru vyjádřil přání, aby se Saúdská Arábie a zástupci OPECU vyvarovali produkčních škrtů, Americký prezident tlačí zejména na Saúdy, ale podle analytiků je otázka, zda Saúdi mají jen možnost navýšení produkce.

 Na tuto situaci dnes velmi negativně reagují akcie těžařských firem v sektoru černého zlata. Britská těžařská společnost BP ( BP ) ztrácí více než 1% a také Marathon Oil Corp. ( MRO  ztrácí více než 2,4% a také Transocean (RIG ), která těží ropu především z věží v oceánu, kleslo ze začátku o 1% nyní koriguje ztrátu na 0,2% a francouzský Total ) TOT ) ztrácí necelé 1%. Z poklesu ceny ropy se neradují také akcie výrobce a dodavatele těžního zařízení Schlumberger ( SLB ), které klesají o více než 1,7% a také jeho konkurent Halliburton ( HAL ), který oslabuje také o více než 2,4%.  I když cena ropy WTI klesá o  více  než 4,3%, tak její pokles kompenzuje těžařům ropy přírodní plyn, který dnes naopak silně roste o 5,17%. Z toho těží akcie těžaře ropy a plynu Cabot Oil & Gas Corp. ( COG ), které posilují o 5,1% a také akcie těžaře ropy a plynu Chesapeake Energy ( CHK ), jež obchodují silnější o více než  5%.

Své výsledky dnes představil největší americký obchod s domácím vybavením a doplňky Home Depot ( HD ). Výsledky za 3Q byly nad odhady analytiků a společnost navýšila výhled.  Tržby rostly meziročně o  5,1% na 26,3 mld. USD, když odhad analytiků byl 26,24 mld. USD. A také zisk meziročně vzrostl o značných 32% na 2,87 mld. USD. I přes tyto dobré výsledky akcie Home Depot ( HD ) ubírají ze své hodnoty více než 0,6%.

Z farmaceutického sektoru si dnes dobře vedou akcie AstraZeneca ( AZN ), která podle sdělení prodá práva na přípravek Synagis ( Palivizumab ) pro léčbu dýchacích obtíží u dětských pacientů společnosti Sobi. AstraZeneca (AZN) za předání práva bude předem inkasovat 1,5 mld. USD v hotovosti a také domluvený podíl v akciích. Akcie AstraZeneca ( AZN ) v reakci na to  posilují o více než 1,4%.

Index S&P 500 +0,61 % na 2742,91 b.
Nejsilnější sektory S&P Změna Nejslabší sektory S&P Změna
Průmysl +1,6 % Energie -0,4 %
Finanční sektor +1,4 % Nezbytná spotřeba -0,4 %
Základní materiály +1,1 % Utility -0,2 %
Nejsilnější akcie S&P Změna Nejslabší akcie S&P Změna
Advance Auto Parts (AAP) +8,9 % Tyson Foods (TSN) -5,8 %
General Electric (GE) +7,8 % DaVita (DVA) -4,2 %
NVIDIA Corp (NVDA) +5,8 % HollyFrontier Corp (HFC) -2,7 %
Cabot Oil & Gas Corp (COG) +5,1 % Halliburton (HAL) -2,4 %
Unum Group (UNM) +4,3 % Marathon Oil Corp (MRO) -2,4 %

Luboš Bedrník
Fio banka, a.s.

Zdroj: Fio banka

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.